Kniha: E L James / Fifty Shades of Grey

Druhá kniha z mého vánočního balíčku, taktéž provázena spoustou chvály a rekordy v prodejnosti. Narozdíl od Žítkovských bohyní se mé nepřemrštěné očekávání víceméně vyplnilo. Jaká škoda, i když … posuďte sami.

50 Grey

Na přebalu knihy stojí: „Strhující erotický román o temných touhách v každém z nás …“. Hmm, … tahle věta mě chtě nechtě nutí (alespoň trochu) tázavě pozvednout obočí. S knížkou jsem odjížděla na hory. Když jsem ji balila do batohu, pozvedával tázavě své obočí můj manžel: „Jsi si jistá, že tohle je knížka, kterou chceš číst před ostatníma?“. On je tak trochu pruďas, víte? Na chvíli mě zviklal, ale nakonec jsem ji přeci jen zabalila a hned druhý den si ji vzala na čtení do dětského koutku. Tam se ukázalo, že jedna ze čtyř přítomných maminek ji před několika dny zrovna dočetla a druhá ji právě číst začala (jak je vidět, knižní Ježíšek byl vloni velmi „originální“). Když jsem se ptala, co si o téhle četbě přítomné dámy myslí, dostala jsem lakonickou odpověď: „Je to tak trochu blbost, ale dobře se to čte.“

To je pravda, kniha se čte opravdu dobře a je nesporným faktem, že autorka umí psát. Přestože má 600 stran, přečtete ji rychle (i pokud čtete tak pomalu jako já). Bohužel tím zjevné klady, minimálně na první pohled, končí.

Valná většina knihy působí dojmem fantazírování trochu rozdováděné puberťačky. Studentka Anastasia Steelová, jednoho dne potká božsky krásného a pohádkově bohatého Christiana Greye. Byť ti dva mají trochu delší vedení, čtenáři je samozřejmě jasné, že spolu musí skončit v posteli a že (světe div se!) i přes jisté „rozdíly v úhlu pohledu“ prožijí nadpozemsky fantastický sex.

Anastasia je sice „šedá myška“, ale vlastně jsou do ní zamilovaní hned dva muži, které ona však tvrdošíjně považuje za kamarády (samozřejmě, každá potřebujeme nějaké ty zhrzené obdivovatele), a navíc božský Christian ji považuje za nádhernou. Navíc je panna (čekat na toho pravého je TAK romantické). Nebýt jejích dvou vnitřních já, která se spolu celkem vtipně neustále pošťuchují a soupeří, byla by vlastně strašně nudná.

A Christian? Když mi při čtení zhruba po 60 stranách nahlížel manžel na chvilku přes rameno, znechuceně prohlásil: „To je blbec, na helikoptéru by uměl ženskou sbalit každej.“ A vskutku ten řecký bůh je nejen neskutečně bohatý, ale také poslouchá vážnou hudbu, po nocích hraje na klavír Bacha, hovoří plynně francouzsky, létá větroněm … a má nevyřešená traumata z dětství. To je s prominutím „kýč jak bič“ a chudák Christian tak nakonec půspobí snad ještě dokonaleji nudným (nebo nudněji dokonalým?) dojmem než jeho partnerka. Nebýt jeho temných stránek, které mi navíc nepřijdou až tak strašně temné, jak by jeden čekal, čtenář by se nad jeho osobou udloubal v nose.

Celá kniha se hemží superlativy, jimiž je popisován nejen hlavní hrdina, ale všechno, co se ho týká – jeho majetek, a především sex s ním. V půlce jsem se přistihla, že už mám toho ochromujícího vzrušení a dechberoucích orgasmů dost a že prostě některé odstavce přeskakuju. Byly totiž všechny stejné.

Všechno je to tak podobné příběhu o Popelce a jejím princi, až to prostě autorce nevěříte, ať se snaží sebevíc. O kolik přesvědčivější (a zajímavější) by celý příběh byl, kdyby jej v obyčejných kulisách prožívali dva obyčejní lidé.

Mile mě překvapil až závěr knihy, který poněkud nezapadá do od prvních stránek předpokládaného scénáře. Ano, překvapil. Ale jen do té doby, než jsem došla k poslední řádce: „Konec první části“. Ano, opravdu mi nějak uniklo, že kniha má ještě pokračování. Takže předpokládám, že Popelka toho svého prince nakonec stejně uloví. Ach jo, ty puberťačky a jejich originální fantazie.

Navíc se nemohu zbavit dojmu, že na několika místech knize ublížil i překlad. Už sám titul je toho důkazem (dokonce u obou dílů). V angličtině velmi hezky dvojsmyslný, v češtině … nudný. Paní překladatelka byla zřejmě příliš zmožena těmi 600 stranami, protože se nemohu ubránit dojmu, že jí minimálně na dvou místech ve slovní přestřelce hlavních hrdinů utekl nějaký vtip. Mimo to mě neuvěřitelně irituje překlad idiomatického slovního spojení „he shaked his head“ jako „potřásl hlavou“. To je neduh, který se poslední dobou z nějakého nepochopitelného důvodu objevuje v řadě překladů z angličtiny. K němu však paní překladatelka doplnila ještě přídavek – otrocky přeložený pozdrav „later“ jako „později“. Achich ovej. Už se slyšim, jak na manžela odcházejícího do práce z okna namísto !Měj se!“ houknu láskyplné „Později, miláčku.“. To jsou však jen mé skromné postřehy bez znalosti originálu. Proto bych možná doporučovala těm, kdo vládnou dostatečnou znalostí jazyka, aby si knížku přečetli spíš v angličtině. Tipuju, že bude výrazně lingvisticky barvitější a v neposlední řadě i vtipnější.

Teď však řeším dilema, co s druhým dílem. Myslím, že si ho nakonec přeci jen přečtu. Koneckonců, i když se obávám, že mě ničím nepřekvapí, trocha toho holčičího snění mě nezabije a třeba se z Christiana nakonec přece jen vyklube ten “ opravdu temnej týpek“ :).

Hodnocení: 5/10

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Kniha: E L James / Fifty Shades of Grey

  1. M.A.R.K.I napsal:

    Alinko, děkuju za návštěvu na mém blogu i krásný vzkaz který mi tam po vás zůstal …… teď jsem s tou knížkou trochu nahlodaná ….. hemží se snad na všech blozích …….. a láká titulken na přebalu, slibujícím neuvěřitelný erotický zážitek a strhující čtení ….. jenže všichni o ní píšou něco podobného …… chtěla jsem si jí taky přečíst …. jen nevím jestli mě láká zrovna „červená knihovna …… Marki

    • Alinka napsal:

      Marki, rádo se stalo, však sis ten vzkaz zasloužila ;). K té knížce … já myslím, že když ji budeš číst s vědomím toho, co jsem psala, nebudeš čekat kdovíjaký literární zážitek, ale prostě jen velice oddychové lechtivé čtení, pak to bude v pohodě. Opravdu se čte velice dobře a těch 600 stránek sfoukneš rychle, takže ani v případě zklamání ti nemusí být až tak líto času stráveného čtením.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s