Kniha: Haruki Murakami / Norské dřevo

Dílo velmi oceňovaného spisovatele Haruki Murakamiho bylo mé první setkání s japonskou literaturou. Přestože knížka je určitě velmi zajímavá a obsahuje řadu podnětných myšlenek, nezískala si mne tak, jak jsem očekávala.

noorske drevo

Příběh se odehrává v Japonsku na přelomu 60. a 70. minulého století (což ovšem vpodstatě nehraje žádnou roli a mohl by se stejně tak udát kdekoli a kdykoli) a je příběhem studenta Tóru Watanabeho, který tak trochu čeká, až se mu sám od sebe objasní smysl života i jeho vlastní existence. Neví, co dělat, a proto vpodstatě nedělá nic. Svůj život více přežívá než prožívá a je spíše pozorovatelem dění kolem sebe, než jeho původcem a hybatelem.

Tím jsou spíše ženské hrdinky – Naoko, Midori a částečně i Reiko. Jen díky nim se Tóruův život dostává ze zajetých pasivních kolejí, jen jejich přičiněním může Tóru pochopit, jak se svým životem vlastně může (a chce) naložit.

Murakamiův styl psaní, je hodně detailní, popisný, až komentátorký. Nakládá stejně se scénou, v níž Tóru večeří s přáteli, stejně jako s tou, v níž prožívá nespoutaný sex. Byť je to psaní jistě zajímavé, pro mne osobně ubírá knize na čtivosti.

Stejně tak se v knize vyskytuje na můj vkus příliš mnoho sebevrahů. Minimálně ve dvou případech to na mě působilo až tak, že Murakami zkrátka nevěděl, jak příběh té či oné postavy zakončit, tak ji prostě nechal spáchat sebevraždu. Jakoby to byla jediná možnost. Pak už jsem si říkala jen: „Aha, další …“ a bez většího očekávání – protože „stejně se všichni nakonec zabijou“ – četla dál. A to je velká škoda. Jinak jsou totiž jednotlivé osudy rozehrané vcelku neotřele a zasloužily by si stejně zajímavý konec.

Nicméně kniha určitě za přečtení stojí a to zejména pro zajímavá zamyšlení o vztazích, životě i smrti a jejich vzájemných interakcích, o tom co vlastně je a neni „normální“. Myslím, že každý v ní najde to své nastavené zrcadlo.

Hodnocení: 7/10

Tip: Pokud Vás mé články zaujaly, přihlaste se k odběru Novinek. Dostanete tak upozornění na každý nový příspěvek přímo do své emailové schránky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s