Dětské aktivity: VÝROBKY Z KURZU (2)

Jak jsem slibovala už v prvním díle kurzového miniseriálu, přináším druhou várku aktivit, které jsem společně s Matýskem vyrobila.

Obličeje z pěnovkyKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Z pěnové gumy vystříhané obličeje a jejich části (očička, nosy, vlasy, pusy, čepice …), které pak dítě libovoně skládá do jednotlivých tváří.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Procvičuje si tak nejen jemnou motoriku, ale musí se i zamýšlet nad tím, která část kam patří.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Můžete si pak povídat o tom, jaké má který obličej oči, jak se tváří, proč se tak tváří, jak má učesané vlasy, jakou barvu … fantazii je meze nekladou.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pokud připravíte velké množství různých tvarů především očí, nosů a úst, můžete s dítětem procvičovat i jednotlivé emoce a při nich používané grimasy.

Jednoduchá provlékačkaKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pokud vaše dítě baví provázky a jejich prostrkávaní kdečím, uděláte mu tímhle radost, protože můžete spojit provlékání s motivem, který má rádo. Ostatní maminky na kurzu vyráběly svým holčičkám kytičky, motýlky a panenky. My s Matyáškem jsme udělali vláček. Základem jsou tvary vysříhané z barevných papírů a sestavené do jednotlivých vagónků a lokomotivy. Vše zalaminováno, po okrajích proděrováno (to Matyáška obzvlášť bavilo) a spojeno provázky. Samotné motání Matyáše zatím příliš nebere, ale jezdit s mašinkou po zemi a po nábytku ho baví moc. Tak snad dojde časem i na to motání.

Magnetické obrázkyKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Na poslední hodinu jsme měli domácí úkol – připravit si fotky rodinných příslušníků, abychom z nich mohli vyrobit magnetické obrázky pro povídání o rodině. Úkol jsme sice s Matyáškem dělali téměř na poslední chvíli, ale zvládli jsme to a na kurz si donesli 16 barevných fotek všech babiček, dědečků, strejdů a tet. Ty jsme zalaminovali, podlepili magnetickou folií a rozstříhali. Výsledkem jsou magnetické obrázky.

Ty můžete doplnit jakýmkoli podkladem – rodinný strom (kdo je čí maminka, tatínek, sestra), mapa (kdo kde bydlí), u nás nepochybně pofrčí vozový park a povídání o tom, kdo jaké má auto. Je celkem jedno, co jako doplněk dítěti připravite. Důležité je, že si s pomocí obrázků můžete povídat o své (a hlavně jeho) rodině a pomoci mu tak v nalézání jeho vlastního místa v ní. Okruh příbuzných lze libovolně rošiřovat i na přátele, domácí mazlíčky, známá místa, atd. Jako magnetický podklad slouží u nás doma lednice nebo plech na pečení.

Jelikož však instruktorka Katka zná Matyáškovu slabost pro auta, přinesla mu dva archy obrázků nejrůznějších malých aut, včetně míchaček, bagrů, autojeřábů a dalších specialitek.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAZ nich jsme pak vyrobili další sadu magnetků, které Matyášek od té doby neustále řadí a „kolonuje“ na dveřích lednice.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Kátě mnohokrát děkuji nejen za obrázky autíček, ale především za úžasnou pomoc při výrobě a tolerování našich kurzových přesčasů.

Doplňuji soubor s autíčky ke stažení: Auticka sken (omlouvám se za kvalitu, je to skenováno, elektronickou verzi bohužel nemám, ale i tak snad poslouží).

Tip: Pokud Vás mé články zaujaly, přihlaste se k odběru Novinek. Dostanete tak upozornění na každý nový příspěvek přímo do své emailové schránky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dětské čmáranice, Homemade, Jak je zabavit, Matyášek. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Dětské aktivity: VÝROBKY Z KURZU (2)

 1. Silvie napsal:

  Nebyla by autíčka k dispozici?
  Kde sehnat levně magnetickou folii? Dík

  • Alinka napsal:

   Silvie, ona nám to lektorka už přinesla rovnou vytištěné, že to našla ve svých papírech a už si nepamatovala, kde to vzala (a vodoznak, který se přes obrázky ukazuje se nám rozluštit nepodařilo). Ale zkusila jsem to naskenovat. Bohužel tím, že už je to zřejmě minimálně jednou kopírované a ne originál, tak kvalita je dost mizerná :(. Ale možná, když to vytiskneš hodně kontrastně, tak to bude použitelné. Odkaz ti přidávám na konec článku.
   Pokud jde o magnetickou folii – ke kurzu máme všechen materiál v ceně, takže to nemusím řešit. Ale údajně ji kupovali v obchůdku s výtvarnými potřebami ve Václavské ulici (mluvím o Praze). A byla na metry, šířka 50cm vyšla asi na 1Kč/cm, protože to byl nějaký zbytek. Ale pozor nebyla samolepící, takže jsme na lepení používali oboustrannou lepící pásku, respektive takové oboustranné lepící štítky. To bylo předpokládám kupované na stejném místě.

 2. Jana Holasova napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat, kde jste byla na kurzu výroby? Mám 16měs. syna a většinou jsou Monte kurzy až tak od 2-3 let. Moc děkuji

  • Alinka napsal:

   Dobrý večer, chodili jsme do pražského Ateliéru Pexeso (www.atelierpexeso.cz) k lektorce Kateřině Douděrové.
   Byly jsme tam celkem 4 maminky – dvě s ročními holčičkami a dvě s víc než dvouletými dětmi (plus já jsem tedy měla ještě Barču). Je pravda, že do výroby se zapojoval jen Matyášek a ta druhá dvouletá holčička. Ty mladší to moc nebralo, ale bavilo je hrabat se v látkách a papírech, rozhazovat po zemi korálky a knoflíky a tak. Takže možná proto je řada těch kurzů až pro dvouleté.

 3. Pingback: 1.-8.6.2014 | Alinčin blok

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s