Dětské aktivity: JAK ZABAVIT DÍTĚ V KUCHYNI

Ti, kdo mě znají, dobře vědí, že toho moc nenavařím a že v kuchyni dávám mnohem raději prostor svému muži. Ten sice tvrdí, že vaří čistě v pudu sebezáchovy, nicméně to zvládá naprosto bravurně. Ale když už vařím, dělám to většinou s Matyáškem za zády (a Barunkou na břiše).

To kromě samotného procesu přípravy jídla obnáší dávat pozor na to, aby dítě nesáhlo na nic horkého, drželo prstíčky dál od ostrého nože, kterým krájím cibuli, nežužlalo syrové maso, neshodilo z linky pracující mixér, nerozklepávalo si syrová vajíčka o hlavu, a tak dál. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je ho nějak zaměstnat. Ideálně tak, aby mělo pocit, že pomáhá a je užitečné.

Nabízím pár tipů, s čím vám v kuchyni zvládne pomoci malý dvouleťák.

Práce s robotem a mixérem. Matyáš moc rád peče bábovku. Připravuju mu všechny přísady do hrnečku, on je sesype a slije do robota a pak otáčí knoflíkem. Jelikož se jedná o technickou aktivitu, řeším často problém, jak ho od robota odtrhnout, abych těsto mohla nalít do formy.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Rovnání a skládání. Na fotce Matyášek vyrovnává na sušičku kroužky jablíček na křížaly. Vydrželo mu to dlouho, zvlášť, když objevil, že se plátky dají pasírovat skrz mezery v jednotlivých platech. Pak jsme místo koleček měli spíš takové křížalí kousky, ale i tak chutnaly dobře a nikomu to nevadilo.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Strouhání a krájení. Neděste se (stejně jako já, když kdysi má kamarádka nechala svého dvouletého syna krájet ostrým nožem okurku). Dvouleté děti tohle pod dozorem opravdu zvládají, aniž by si ublížily. Matyáš byl jednou svědkem toho, jak se manžel ošklivě říznul. Od té doby si dává setsakramentský pozor a upozorňuje i mě, pokud mám v ruce nůž: „Maminko, pozov, ať se nežízneš jako táta.“ Strouhání sýra je jeho oblíbená činnost, byť toho zatím doopravdy ještě moc nenastrouhá. S krájením je na tom podobně, ale postupem času se zlepšuje. Bojíte-li se přeci jen svěřit dítěti opravdový nožík, dejte mu příborový, kterým se dá nakrájet třeba banán. Může si tak procvičit krájení, aniž byste byli jako na trní, že se řízne. K příborovému noži můžete také zkusit filcové jídlo. Buď se dá koupit (například v Ikea) nebo vyrobit doma.

Práce se lžící, přendavání, nandavání, vyškrabávání. Před Halloweenem jsme vyráběli strašidelnou dýni. Matyáška strašně zaujaly pecičky a všechny je vyndaval do misky (musela jsem ale mu vnitřek dýně napřed „předdloubat“ a trochu „rozhňahňat“, aby mu to šlo nabírat po menších kouscích).

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tady si pro změnu nandává do misky jogurt k snídani.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Příprava čaje a kávy (v našem případě Cara). Téměř každé ráno mi Matyášek pomáhá připravovat nápoje pro celou rodinu. Připravím mu hrnky a on do nich dává pytlíky s čajem (poté, co je musí vyndat z krabičky a v případě těch sáčkovaných i rozbalit), sype cukr a kávu. Už ví, komu co patří a kolik lžiček čeho je třeba. Pokud jde o zalívání hrnků vroucí vodou, to dělám samozřejmě já, ale on mi u toho klidně asistuje (drží čajové sáčky za papírky na provázku, aby nezajely do hrnku). Hned na začátku jsem mu vysvětlila, že ta voda z konvice je opravdu moc horká. Sáhla jsem na zrovna nalitý hrnek a ukázala mu, že pálí. Zopakoval to po mě a pak se ještě párkrát opatrně přesvědčil, že to platí i u ostatních hrnečků. Od té doby, jakmile vidí někoho manipulovat s varnou konvicí, hned hlásí: „Pozov, hvozně pálí!“.

Míchání čehokoli čímkoli. Kvedlačka nebo obyčejná lžíce a zamíchat. Děti většinou fascinuje, jak se jednotlivé přísady spojují a vytvářejí dohromady něco jiného, než to bylo původně. Tady Matyáš právě vyrábí buchtu do hrnečku.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Hnětení těsta, vykrajování. Hodí se při příprave vánočního pečiva, kdy vám děti určitě ochotně pomůžou. Ale využijete to i častěji. Například jsme nedávno dělali švestkové knedlíky. Rozdělila jsem Matyášovi těsto na hromádky, které napřed jednu po druhé důkladně zpracoval (rozuměj žmoulal tak dlouho, až mu připadaly dost prohnětené) a pak mi z nich připravoval placky, do kterých jsem jen frkala švestky. Šlo nám to jako po másle.

Mazání pečiva. Matlání všeho druhu je snad stejně oblíbené jako voda. Naplácat pomazánkové máslo na toast a snažit se ho rozetřít, je pak velká výzva.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Loupání a krájení vajíček. Matyášek miluje vejce natvrdo. Nejradši by je měl k snídani, k obědu i k večeři. Krom toho, že mu chutnají, ho také baví je loupat. Je pravda, že když jsou moc čerstvá, tak se nad nimi trochu vzteká a už dokonce jednou letělo vejce přes celou kuchyň, protože se odmítalo nechat oloupat tak, jak si představoval, ale je to činnost, která vyžaduje soustředění a zlepšuje jemnou motoriku. Jelikož v obojím má Matýsek jisté rezervy, loupe vajíčka tak často, jak si to naše rodinná hladina cholesterolu může dovolit. V poslední době si navíc oblíbil práci s takovým tím strunkovým kráječem. Krájí vajička s takovou vervou, že je totálně zmasakruje.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Umývání. Neznám malé dítě, které by si nehrálo rádo s vodou. Postavte drobka ke dřezu a nechte ho omývat brambory, které právě loupete, mrkev, jablíčka, drobné (a nerozbitné) kousky nádobí. Když nevím zrovna co, myje Matyáš auta. Je to trochu náročnější na spotřebu vody, ale zábava zaručena.

S umýváním souvisí i vyklízení myčky. Ta už sice dneska Matyáše nefascinuje tolik jako dřív, ale i tak mi občas pomáhá. Vždycky věci z myčky vyndá, podává mi je k uklizení a u toho si říkáme, co zrovna drží. Díky tomu už někdy po druhém roce uměl pojmenovat veškeré kusy nádobí včetně vařečky, pánve a škrabky.

Úklid by měl být v ideálním případě automatickou a společnou činností. Tady máme ještě hoooooooodně co dohánět. Například Matyáškova představa zametání spočívá ve snaze rozmetat to, co leží na zemi (mouku, cukr, drobky), do co nejvzdálenějších koutů kuchyně. Funkce lopatky mu zatím zůstává z nepochopitelných důvodů utajena.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Krámování sice rozhodně nespadá do kategorie „pomoc“, ale i tak tvoří nedílnou součást dětského kuchyňského repertoáru. Děti milují donekonečna vyndavat věci ze skříněk, poliček i šuplat, všelijak je přerovnávat, přendávat, rozhazovat a třídit. Občas je nechte, budou mít radost. V ideálním případě by však po sobě měly všechno v rámci možností zase uklidit.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Důležitá poznámka na konec – na fotkách vypadá všechno idylicky, jakoby Matýsek každou z uvedených věcí bravurně zvládal a ve všech případech skvěle spolupracoval. Nenechte se mýlit. Všechno výše popsané rozhodně splnilo svůj účel v tom smyslu, že se zabavil a já se mohla v relativním klidu věnovat jiné činnosti. Ale je třeba počítat s několika věcmi:

 1. S ochutnáváním – děti jsou zvědavé a co můžou, strkají hned do pusy. Pravda, až na zeleninu. Tu můj syn rentgenovýma očima bedlivě hlídá, aby se ani čirou náhodou nepřiblížila k jeho rtům, natož aby ji, nedejbože, spolknul. Ale jinak by ochutnal celkem cokoli, včetně syrového masa a syrových vajec. Pokud však dítě chce ochutnat věci jako cibuli či citrón, které jsou sice nepříjemné, ale nehrozí u nich zádná zdravotní závadnost, můžeme ho klidně nechat. Jen ať si samo přijde na to, že nejde o žádnou velkou mňamku.
 2. S prodloužením doby přípravy – s dětmi vše trvá déle, nemají činnosti tak zautomatizované a nacvičené jako my. Je proto přirozené, že zatímco vy si namažete krajíc za 20 vteřin, jim to klidně zabere pět minut. Navíc je klidně možné, že dítě místo aby zamíchalo přísady v hrnku, začne je po lžičkách vykydávat ven, případně zvolí jakýkoli jiný kreativní přístup, který se bude tak trochu míjet s vašimi představami o průběhu vaření.
 3. S nepořádkem – rozsypaná mouka v okruhu dvou metrů, nacákaná voda na lince i na podlaze, dítě opatlané až za ušima. K času přípravy je proto třeba připočítat ještě čas na úklid. Navíc musí mít člověk pevné nervy (doporučuji připavit si k ruce tabulku čokolády;)).
 4. S úrovní kvality provedení přímo úměrnou věku a zkušenostem dítěte – nechte mrňouse dělat cokoli, ale počítejte s tím, že to neudělá dokonale nebo ne tak, jak si zrovna vy představujete. Proto pokud se chystáte vyrábět složitý narozeninový dort pro babičku, na jehož vzhledu vám velice záleží, nechte si jeho přípravu raději až na dobu, kdy dítko bude spát nebo se zabývat něčím jiným.

Příjemné společné vaření ;).

Co necháváte děti dělat v kuchyni vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Dětské čmáranice, Jak je zabavit, Matyášek. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Dětské aktivity: JAK ZABAVIT DÍTĚ V KUCHYNI

 1. Vanilka napsal:

  Teda tenhle článek si musím vytisknout, schovat si ho a ve vhodný čas si na něj vzpomenout. Zapojovat Motýlovy dcery do vaření mi nikdy moc nešlo, přitom ta starší o to jeví velký zájem. Díky tobě jsem se navíc ujistila, že pomáhat v kuchyni baví i chlapečky. To jsem ráda a už se moc těším, až mi bude pomáhat ten můj.

  • Alinka napsal:

   Podle mě pomáhání v kuchyni baví všechny děti. Jen u těch menších to moc o opravdovém „pomáhání“ není. Kdybych to dělala sama, mám to 3x rychleji, bez nepořádku a kolikrát i líp. Ale takhle je to vlastně větší zábava pro všechny :))).

 2. vimneok napsal:

  super clanek 🙂 holky pomahaji obe, starsi uz vari i par veci sama… a prohlasuje o sobe, ze bude jednou velka kucharka 🙂
  Velky uspech mela taky role vrchniho ochutnavace, kdy nechavam ochutnat co varim a necham rikat May, co tam chybi za koreni…
  Dalsi fajn hra v kuchyni je ochutnavani naslepo, zavazete oci a davate do pusy kousky ruznych pozivatin od dobrych po mene dobre, typu kapka citronu nebo par zrnek soli.
  vyborne se mi take osvedcily instantni muffiny, ty zvladnou holky ted uz vicemene samy bez pomoci a dost je to zabavi…
  Jinak obe rezou, Lilly zatim priborovym nozem, May pod dohledem mensim ostrym.
  Sice je to obcas trochu o nervy, a sem tam dojde k nejake pohrome typu rozprskle vejce na zemi atd, ale moc je to bavi. Rekla bych, ze rozhodne vic, nez treba predpripavene monte aktivity… 😉

  • Alinka napsal:

   Já se moc těším, až se Matyášek dostane do fáze, že jeho „pomoc“ bude opravdu pomoc :). Ale zjistila jsem, že když něco pomáhá připravovat, je potom mnohem ochotnější to taky sám jíst. Má teď vybíravé období, tak se jakákoli ppodpora předkládaného jídla hodí.
   Děkuju za tipy na další hraní v kuchyni, určitě časem vyzkoušíme. Vím, že Lilly je nějak podobně stará jako Matyáš, ale kolik je May?
   Ha, muffiny musímě udělat. Dostala jsem teď výborný tip od kamarádky, tak ho chci vyzkoušet. Do obyčejných muffinu se schová rumová pralinka. Ona se při pečení tak porůznu rozpusti a rozblemcá a udělá to úžasnou dobrotu. Ochutnala jsem a bylo to výborný.
   Jojo, na pohromy je Matyáč expert. On si totiž docela často vymýšlí vlastní postupy, které s vařením nemají moc společného. Nedávno při mytí naádobí například zkoumal, jak daleko po lince doteče voda, kterou kalíškem vylije za dřez. Než jsem si všimla, co dělá, vyrobil celkem slušnou potopu. Ta voda totiž dotekla docela daleko :D.
   K těm monte aktivitám … ono tohle je vpodstatě taly v duchu montessori, jen je to spontánější. A souhlasím s tím, že je to rozhodně baví víc. Matýska ty aktivity na tácku připravené nebraly nikdy, takže jsem to dost rychle přehodnotila :D.

 3. Lenka napsal:

  No jo, vaření a pečení je naše oblíbená aktivita, a taky má mnohem větší úspěch než táckové aktivity… U nás je nejoblíbenější aktivitou v kuchyni ochutnávání toho, co vaříme 😀

  • Alinka napsal:

   No u nás už to taková samozřejmost není, i když to s jedením pomáhá. Ale nedávno si Matyáš vyžádal pudink, společně jsme ho uvařili a pak do něj dvakrát dloubnul a bylo. A například syrovou zeleninu nepozře vůbec, vařenou jen pokud je nějak zakamuflovaná. Ale ono ho to přejde :).

 4. E. napsal:

  Skvělý článek, díky za sdílení! Těším se, až to u nás bude aktuální. Zatím naše kuchyňské aktivity spočívají v odnášení dítěte od odpadkového koše, případně šoupání miskami po dlaždicích, z čehož musí mít sousedi pod námi opravdu radost:)

  • Alinka napsal:

   Pochopila jsem, že vaše holčička je stejně stará jako naše Barča. A dokonce i aktivity mají stejné. Barborka nejradši mlátí něčím (vařečkou, naběračkou) do podlahy. Matyáš k tomu zase neustále stěhuje po kuchyni židle. Děda s babičkou, kteří bydlí pod námi, si z toho naštěstí dělají jen legraci. Ale koš naštěstí ještě neobjevila :). Mám většinu tříděného odpadu v šupleti pod dřezem, tak to bude ještě chvíli trvat než, se k němu dostane. Jediný volně přístupný je bioodpad na kompost. Tak až ho jednou najde, tak si „pochutná“.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s