Jak … na klíšťata

O co méně teď píšu, o to více užívám s dětmi konečně přišedší léto – na zahradě, v lese, na louce, hlavně venku. Občas si však domů kromě zážitků přineseme i nějakého toho černého pasažéra.

Setkala jsem se už s nejrůznějšími technikami vyndavání klíšťat – potřít krémem a vytočit, pokapat desinfekcí a vyviklat, pomazat mýdlem a „setřít“ hranou sirky, vytrhnout, … určitě byste připojili další. Žádná však nefungovala spolehlivě a dostatečně rychle na to, aby ji člověk mohl bez obav používat na zuřivě se bránící batole.

Tenhle rok je všechno jinak. Na táboře mi kamarádka ukázala (a na většině osazenstva tábora včetně mě a mých dětí pak opakovaně praktikovala) metodu, které je doslova blesková a jednoduchá.

Potřebujete k ní kleštičky na klíšťata. Mají je v každé lékárně a stojí do 20 Kč. (Chtěla jsem vám vyfotit i obal, ale Barborka si ho „přečetla“ dřív.) Přesto o nich dle mého vlastního miniprůzkumu nikdo neví. Znali je jedině chovatelé psa, kterým je doporučil nějaký osvícený veterinář.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Přitom je manipulace s nimi jednoduchá a rychlá. Prostě klíště opatrně chytnete a vytočíte. I když „vytočit“ není úplně přesné, protože je venku dřív, než dokončíte první otočku – doslova ve vteřině.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pro vyndavání klíšťat mají vychytanější tvar než pinzeta, a navíc když jednou parazita chtí, už ho nepustí. Jakmile je venku, potřeme ranku desinfekcí a hotovo. Nadchlo mě to natolik, že ještě během tábora jsem si pořídila (respektive mi byly pořízeny) klíšťky vlastní a už jsem s nimi zlikvidovala několik nežádoucích breber.

A ještě drobný postřeh pro rodiče malých dětí. Jakmile objevíte na své ratolesti klíšťě, nepanikařte. Zoufalá zvolání typu „Ježíšmarjá, ty máš klíště!“ doprovázená lomením rukama a vyděšeným obličejem vám při následném vyndavání ani trochu nepomohou. Naopak. Dítě pochopí, že se děje něco špatného a bude se bát.

Pokud to podáte bez emocí, ideálně v doprovodu nějaké báchorky, která dítě uklidní, je větší pravděpodobnost, že si prcek nechá klíště v klidu vyndat. My například Matyáškovi vyprávíme, že klíšťátko potřebovalo autobus a spletlo si ho s ním a teď se drží, aby mohlo cestovat. Jenže nemá lístek, a proto je potřeba, aby vystoupilo. První dvě klíšťata si tak nechal vyndat v naprostém klidu a zaujatě sledoval, co děláme.

Bohužel nám to trochu zkomplikoval fakt, že to třetí se mu zakouslo do očního víčka. Tam už se to bez hrubé síly (z naší strany) a hurónského řevu (z té Matyáškovy) neobešlo. ale i tak jsme tu malou potvoru vytočili v rekordním čase.

Přeji vám krásné léto bez klíšťat ;).

Příspěvek byl publikován v rubrice Dětské čmáranice, Když dělám chytrou, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Jak … na klíšťata

 1. h napsal:

  Ahoj, Petr objevil ještě toto: http://kliste.cz/clanek/40/pouziti_karty_pro_bezpecne_odstraneni_klistete
  Je to zajimavy zpusob, jen se neda pouzit uplne vsude – jako treba na tom vicku.
  h

  • Alinka napsal:

   Hani, díky za další tip. Zajímavé to určitě je. Nicméně bych se asi bála, že klíště přetrhnu. A tedy diskuze pod článkem mi tak trochu potvrdila, že kleštičky (krokodýlek) jsou nejlepší. Pro tu kartu vpodstatě mluví jen obava, že klíště rozmáčkneš a že se jeho obsah dostane do rány a může ji infikovat. Za poslední čtyři dny jsem kleštičkami sundala ze tři dětí celkem pět klíšťat a čtyři z nich po rozevření kleštiček braly dráhu, takže rozmačkaný určitě nebyly.
   Místo karty jsem našla ještě speciální háček, který udělá to samé a řekla bych, že levněji možná i lépe.
   My si necháme kleštičky :).

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s