Kniha: Jonas Jonasson / Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Ne, že bych v létě nečetla. Naopak, díky tomu, že jsem i přes původní velkou nedůvěru objevila kouzlo e-knih na svém telefonu, čtu většinou dvě knihy naráz. Jednu klasickou a jednu elektornickou. Jen jsem v tom horku a při dlouhých letních večerech ukrutně líná psát.

Stoletý stařík je další z momentálních bestsellerů, který všichni opěvují a vřele doporučují. A víte co? Zaslouží si to plným právem. Pro mě ososbně, je to nejlepší kniha, jakou jsem za posledních několik let četla, možná dokonce nejlepší vůbec.

Životní osudy Alana Karlssona se dají číst hned na několik způsobů:

  • Jako milý příběh švédského Járy Cimrmana, který proplouvá životem, cestuje po světě a zažívá více či méně (ne)uvěřitelné příhody. Tu se přichomítne k sestrojení atomové bomby, tu se octne v Číně, kde se rodí velké věci, tu se čistě „náhodou“ octne při ničivém požáru Vladivostoku.
  • Jako zcela originálně pojaté dějiny 20. století. Čím lépe se v nich orientujete, tím více si knihu užijete. Není rovněž na škodu číst knížku s přístupem k Wikipedii (či jiné encyklopedii). Čas od času jsem nahlížela, zda se ta která událost skutečně odehrála či ta která osobnost skutečně existovala, a nestačila jsem se divit.
  • Jako velmi optimistickou výpověď o tom, že ve stáří zdaleka nic nekončí a že i když vás bolí klouby, dá se žít naplný plyn. O tom, že i ve sto letech vás život dokáže překvapit, pokud mu vyjdete jen trochu naproti.

Kniha je psaná čtivým stylem a má opravdu spád, takže zatímco ze začátku se příběh spíše pozvolna rozjíždí a chvilku trvá, než se věci dají tak úplně do pohybu, na konci jej budete doslova hltat a budete si přát, aby nikdy neskončil.

Stránky jsou nabité jemným, nepodbízivým, ale o to inteligentnějším humorem. A co víc, po velmi krátké době pochopíte, že v tomhle příběhu se může stát prakticky cokoli. To činí knihu dopředu nepředvídatelnou, což já velmi, velmi ráda.

Už teď se těším, až si Staříka přečtu třeba za 10 let znovu. Jsem přesvědčená, že v něm objevím spoustu dalších (dosud neodhalených) odkazů a vtípků.

Mohu rozhodně doporučit!

Hodnocení: 10/10

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kniha: Jonas Jonasson / Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

  1. Pingback: Přečteno | Alinčin blok

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s