Růstové bolesti nožiček

I po pětadvaceti letech si velmi dobře vybavuji noci ze svého dětství, kdy se má malá sestřička často budila s pláčem a sténáním: „Maminko, bolí nožičky.“ Pamatuju si, že ji naši vždycky šoupli do vany s teplou vodou a bolesti po chvíli odezněly. Krátce nato znovu usnula jakoby se nic nestalo.

Podobnými problémy trpí i Matyášek, takže jsem se začala ptát rodičů ve svém okolí, doktorky i pana Googla, abych vypátrala, o co vlastně jde a jak mu pomoci.

A zjistila jsem následující:

 • Podobně trpí především předškoláčci, ale vyjímkou není ani desetileté dítě, které si na bolavé nožičky stěžuje. Bolesti přicházejí výhradně v období klidu, především v noci, dvě až čtyři hodiny po usnutí.
 • Nejsou provázeny žádnými vedlejšími příznaky jako je horečka, otoky nebo změny na kůži. Pokud se něco takového objeví, určitě je třeba se poradit s lékařem.
 • Po určité době (v řádu desítek minut) i bez jakéhokoli vnějšího přičinění bolesti samy odezní.
 • Zajímavé je, že i když se mohou objevovat poměrně často, nikdy se neobjeví dvě noci po sobě (nikde jsem nenašla vysvětlení proč). U Matýska se objevují velice nepravidelně. V průměru zhruba dvakrát za měsíc, někdy se ale dva měsíce nic neděje, jindy se objevily i dvakrát během jednoho týdne.
 • Průběh je ale vždycky stejný – vzbudí se v noci s pláčem, kope nožičkama, snaží se je jakoby protahovat a stěžuje si na velikou bolest. Když se ptám, kde přesně to bolí, ukazuje zejména na holeně a oblast podkolení.
 • Obecně jsou tyto bolesti označovány jako tzv. růstové bolesti a překvapivě se jedná o velmi častou komplikaci. Nicméně názory na to, co přesně ji způsobuje, se poněkud různí. Někteří tvrdí, že na vině je nepoměr mezi růstem kostí, svalů a šlach a vzniká tak jakési pnutí v měkkých tkáních (kost jako taková nebolí). Jiní zase, že za bolest mohou velké dávky uvolňujících se růstových hormonů v období tzv. růstových zrychlení nebo věku nepřiměřená pohybová aktivita.
 • Těžko říct, možná je to všechno dohromady a možná taky nic z toho. Souvislost s průběhem dne, kterou se mi horko těžko podařilo vysledovat je, že bolesti jsou pravděpodobnější, pokud Matyášovi nohy ve dne prochladly. Možná proto ho nožičky bolely častěji v zimních měsících než teď v létě. Ale rozhodně to nefunguje stoprocentně.
 • Bolestem vpodstatě nelze předcházet – některé děti jimi zkrátka trpí, jiné ne. To může být způsobeno genetickými dispozicemi, individuálním vnímáním bolesti jako takové, rychlejším růstem dlouhých kostí v určitém věku a, jak jsem pochopila, i vpodstatě čímkoli jiným.
 • Otázka (ne)přiměřené námahy zřejmě nemá uspokojivou odpověď. Je jasné, že tříleté dítě asi neujde 25km, ale jsou třeba 4km moc nebo málo? Matyáš ujde bez problému kilometrů několik a v drtivé většině případů ho pak nožičky nebolí. Naopak ho bolesti klidně přepadnou i v den, který jsme více či méně proflákali doma.
 • Růstové bolesti nejsou projevem žádného onemocnění či dysfunkce a jako takové se ani nedají „léčit“.
 • Pediatrička nám doporučila užívání homeopatik: arnica montana 9CH a masážního gelu nebo krému s obsahem arniky a alpy (na trhu jich je hned několik). Masáže jsou také jediným doporučením, které se mi podařilo vypátrat na internetu.
 • Teplá vana, do které strkali mí rodiče sestru, se v Matyáškově případě použít nedá. Nemá totiž rád koupání v teplé vodě (ne že by preferoval studenou, ale jakmile je voda teplejší než vlažná, začne kvičet „Pálí, pálí.“). Zkusila jsem to jednou, ale výsledkem byla pouze úplně zbytečně napuštěná vana. Ale určitě ji můžete zkusit, údajně pomáhala.

Hmmm, takže jsem se vlastně nic moc nedozvěděla :(. Nezbývá než postupovat metodou pokus omyl. Co tedy u nás „zabírá“? Používám úmyslně uvozovky, protože vzhledem k tomu, že bolesti po nějaké době přejdou tak jako tak samy, těžko soudit nakolik jsou mé léčebné postupy účinné.

 • Asi nejdůležitější je, si uvědomit, že dítě subjektivně opravdu trpí a být u něj. Ano, počítejte s tím, že během takové noci budete o jednu až dvě hodiny spánku (či bezdětného času) ochuzeni.
 • Masáže pomáhají. Minimálně psychologicky – Matyášek má přinejmenším pocit, že se snažíme mu ulevit nějakou konkrétní akcí. A je celkem lhostejno, jestli k tomu nějaký gel/krém používáme nebo ne.
 • Homeopatika jsme sice vyzkoušeli, ale nemám pocit, že by se to jakkoli projevilo.
 • Co ale pomáhá určitě, je odvést Matýskovu pozornost. Jakmile se v noci vzbudí a pláče kvůli bolavým nožičkám, odneseme ho do obýváku. Tam si nejčastěji ze všeho pustíme pohádku, čteme knížky nebo si alespoň povídáme.

Když je po všem, uložíme ho zpátky do postele a on celkem rychle znovu usne. Ráno si (narozdíl od nás) sotva vzpomíná, že se v noci vůbec něco dělo.

Trpí Vaše děti růstovými bolestmi? Jak s nimi válčíte? Budu ráda za jakékoli zkušenosti.

Hezký den ;).

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Dětské čmáranice, Matyášek, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Růstové bolesti nožiček

 1. vimneok napsal:

  ty jo, to jsi mi pripomnela…. ja jsem tim trpela docela dost… May zatim nic nerika, ale roste rychle, tak uvidime…

 2. Alinka napsal:

  A použivali na to vaši něco nebo jsi to vždycky jen přetrpěla?

 3. Lenka napsal:

  Kubík se v noci občas taky budí s pláčem a kope nožičkama, ale ještě nikdy se mi z něj nepodařilo dostat vysvětlení, proč pláče. Takže nevím, jestli je to ono, nebo jenom špatný sen… Zato si ale vzpomínám na období puberty, kdy mi rostla prsa, a potvrzuji – ano, rostoucí části těla mohou bolet. Ale puberťák už něco vydrží a obvykle to brzy přešlo…
  Myslím, že u prcka je skutečně nejdůležitější přítomnost rodiče a pocit, že se rodič snaží nějak pomoct. Proto zabírají masáže, natírání nějakým krémem atd. Kubík trpí na afty a vždycky pro něj „okamžitou úlevu“ znamenají „vitamínky“. Možná je to placebo-efekt, ale funguje to.

  • Alinka napsal:

   My zase dáváme tak dvakrát týdně Marťánkový sirup, což by měly být vitamíny s probiotikama. Nevím, jestli to má něco společného s placebo efektem, ale Matyáš je od té doby, co ho dáváme zdravý jako řípa (doufám, že to teď nezakřiknu). Už je to rok a ten rok předtím byl neustále dost nemocný, takže na tom možná něco bude, i když pediatrička kroutí hlavou, že jen vyhazujem peníze.

 4. Světla napsal:

  Moje 7-letá holčička dnes v noci trpěla, jak moc ji bolely nožičky, říkala lýtka, zepředu a zezadu. Mazala jsem ji homeo krémem Traumel, Arnika nepomohla až Chamomila. Ve 2 hodiny v noci usnula. Pamatuji si, že to samé prodělala ve školkovém věku kolem 5 let. Snad už to bude dobré.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s