Kniha: Barbara Gordon / Tančím tak rychle, jak dokážu

Kniha, kterou napsala americká scénáristka a režisérka Barbara Gordon, je především její autobiografickou zpovědí, jejíž sepsání bylo údajně součástí terapie při odvykání závislosti na lécích.

Autorka vypráví o části svého života, kdy s touto závislostí bojovala. O tom, jak se z normální úspěšné ženy může stát loutka, naprostá troska. O tom, jak tenká je hranice mezi láskou, sobectvím a nenávistí. I o tom, jak důležití jsou blízcí lidé v našich životech.

Příběh není nijak složitý (to ostatně sám život většinou také nebývá) a mohl by se stát prakticky komukoli. Je sice psaný na konci osmdesátých let, ale to vůbec není důležité, protože by se klidně mohl odehrávat dnes. Stejně tak není příliš podstatný New York. Pravda, ani po třiceti letech u nás (narozdíl od USA) není zvykem, že by každý člověk měl svého psychologa („mozkoškraba“), ale traumata z dětství i dalšího života si přinášíme všichni víceméně stejná a bojujeme s nimi všichni stejně na obou stranách Atlantiku. Moc se mi líbilo, že autorka nezamlčuje temné démony, a to jak své vlastní, tak ostatních, ale naopak se jim snaží přijít na kloub.

Hodně se věnuje tomu, jak ji (v dobrém či zlém) ovlivnili její vlastní rodiče, jakých chyb se dopustili a jak se to vše promítlo do její dospělosti. Tohle jako matka hodně řeším – abych těch chyb při výchově svých vlastních dětí udělala co možná nejméně. Takže mi toto téma bylo velmi blízké.

Trochu mi vadilo, že se vyprávění hodně vleklo nebo mi to tak aspoň připadalo. Možná to bylo způsobené ne úplně čtivým stylem psaní, možná tím, že v knize není podstatný ani tak vnější děj, ale myšlenkové pochody, které se odehrávají v hlavě hlavní hrdinky. Takže se často mnoho stránek vlastně doopravdy nic neděje.

Podle knihy byl též natočen film.

Hodnocení: 7/10

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s