120 milionů vyhozených luxusním oknem?

Jeden z posledních srpnových dnů u nás otevřeli nově zrevitalizovaný veliký park. Po roce a půl, kdy byl kompletně obehnaný plotem, což vzhledem k jeho rozloze dost komplikovalo situce, kdy se člověk potřeboval dostat z jedné strany na druhou. Po roce a půl, kdy se odtamtud ozýval jen rachot bagrů a na všech příjezdových cestách byly hromady bláta (což Matyášek sice ocenil, ale já nikoli). Celý projekt stál (údajně) kolem 120ti milionů, které zatáhla Evropská unie.

Jako všechno měla i revitalizace parku hlasité odpůrce, kteří poukazovali na to, že celý projekt je příliš bombasticky a zbytečně luxusně navržený, že nepotřebujeme vodní les, designová sedátka ani solární lampy. Že 120 mega se dá utratit i jinak, efektivněji, užitečněji, líp.

Ano, park je teď skutečně krásný a plný nejroztodivnějších rekreačních hračiček – vodní kaskádou počínaje, přes sportovní náčiní pro lidi i pro psy, akustické hračičky až k obří lanové prolézačce. Ano, stálo to obrovskou hromadu peněz. Ale přijde mi, že ta hromada tu skutečně je vidět. Když si pomyslím, co všechno se tu udělalo, přijde mi, že to muselo stát daleko víc.

Jsme tam teď s dětmi pečení vaření. Je tu krásné hřiště pro úplně malinkaté prcky jako je Barunka (nikde jinde jsem zatím takové neviděla), dráha pro kola/brusle, vodní hračky, které mé děti naprosto zbožňují. Za nás maminky na mateřské dávám takovýmto projektům palec nahoru.

Ale nejen já. Když se v parku rozhlédnu kolem sebe, vidím dospělé, kteří se houpou na houpačkách, cákají po sobě vodu a zkoušejí ty zvukové vychytávky. Starouškové posedávají na lavičkách (a že jich tu je – staroušků i laviček) a vychutnávají poslední letošní paprsky. Pejskaři a jejich miláčkové si užívají „psí hřiště“. Puberťáci z přilehlých škol důležitě rozmlouvají na sedátkách ve tvaru koulí. Všichni se smějí nebo aspoň usmívají, lidé se vzájemně zdraví a odpočívají přesně tak, jak se v parku sluší a patří. I po měsící je tenhle obrázek stále stejný.

Jistě, peníze (ať už ty evropské nebo české) se dají utrácet všelijak, ale taky se dají vytunelovat, zašantročit nebo jednoduše promrhat. Jsem ráda, že tyhle miliony se utratily tak, jak se utratily, protože vidím, že je nikdo jen tak neprohodil luxusním oknem. Protože skutečně posloužily tak, jak to měl ten, kdo je dával, v úmyslu. A to je v naší zemičce velmi pozitivní zjištění.

Jediný problém, který mi teď občas v téhle souvislosti vyvstává je, jak dostat děti z parku domů. Ale to nějak zvládnem ;).

Příspěvek byl publikován v rubrice Poznámky na okraji. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na 120 milionů vyhozených luxusním oknem?

  1. avespasseri napsal:

    Já chci taky takový park :-)) Nebyly by do budoucna nějaké fotky?

  2. vimneok napsal:

    jé, kde to je, alespoň náznak? 🙂 Praha?

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s