1.9.-24.10.2014

2014-10-24_115406

Výlet do Ústí nad Labem. Vyjeli jsme lanovkou na Větruši, na hřiště a do bludišť. Jednoho zrcadlového, druhého přírodního. Užili jsme si obě. Fakt, že děti se narozdíl od dospělého do vedlejší uličky protáhnou mezi keři, vám zajistí zábavu klidně na několik hodin. Zatímco jim stačilo udělat pár kroků, já se při jejich odchytu naběhala jako už dlouho ne.

20140905_105742

Knoflíkové „fosílie“ – můj příspěvek do knoflíkové pytlíkajdy vyhlašované na Facebooku. Použita samotvrdnoucí bílá hmota značky DAS. Pokud to budete dělat, doporučuju knoflíky (nebo jakékoli jiné drobné předměty) vyloupat z otisků co nejdřív. Já nechala zatvrdnout asi moc dlouho a pak jsem se trochu vztekala.

20140905_134913

Nádherné růže a výborná kniha od mého muže. Chcete-li se dozvědět něco zajímavého o jazyce českém a přijít na to, že i když si myslíte, že jako víte, tak tedy fakt nevíte, pak rozhodně doporučuju. Tedy knihu, nikoli květiny.

20140910_151154

Písmenkové puzzle okoukané z Klokaního guláše. Pro Barborku zatím příliš složité, především díky délce jejího jmeéna (ano, zvolit kratší variantu mě jaksi fakt nenapadlo). Pro Matyáška sice samotné skládání jednoduché, ale na opakování známých pímenek a poznávání nových skvělé.

20140910_151754

Grafomotorické předlohy u nás momentálně frčí. Tahle je vytvořená online tady. (O generátorech všeličehos jsem už před časem psala tu.)

20140911_172404

Zvuková encyklopedie – sada obsahuje čtečku čárových kódů a sadu karet. Kartičky jsou několika kategorií (zvířata, dopravní prostředky, hudební nástroje, přístroje, sporty, atd.). Na každé je obrázek, krátký popis a čárový kód. Po jeho načtení se ozve příslušný zvuk. Výborný nápad (a mé děti tuhle hru i přes níže zmíněné výhrady milují), ale mizerné zpracování. Ani tolik nevadí, že jsou na kartách sem tam faktické chyby (je vyobrazeno smrkání, ale ozve se kýchnutí, na obrázku je kohout, ozve se kohout, ale nadpis kartičky je slepice, ke kartičce vrtačky uslyšíte sbíječku, apod.). Stejně tak se dá přežít, že se občas ozve evidentně úplně jiný zvuk, než by měl. Nejhorší je, že samotná encyklopedie je vpodstatě nepoužitelná pro samostatné hraní dětí, protože je velmi těžké přiložit čtečku ke kartě tak, aby fungovala správně. Já už na to mám za dva roky, co ji máme, určitý grif. Ale pokud to zkusí jiný dospělý, dost se aspoň zpočátku natrápí. Matyáškovi se podaří zvuk načíst v jednom z deseti pokusů, a to spíše omylem. To ho samozřejmě velice rychle otráví. Škoda. Máme doma ještě sadu kartiček z Alberta „Mluvení se zvířátky“, která má čtečku mnohem vychytanější a Matyáš si s ní poradí bez problémů. Pokud jste nesbírali, dají se kartičky občas sehnat na Aukru (nebo podobných webech) za rozumnou cenu.

20140917_112914

Díky vzoru staršího bráchy se Barborka celkem slušně vyzná v autech (začíná si osvojovat už i znalost jednotlivých značek), z lega staví letadla a maluje lodě. Panenky ji moc neberou. Snad ještě tak bavlněná jakožekočka, kterou dostala od babičky a které nejraději ze všeho žužlá uši. Ale zvířátka, to je jiná. Zná jich už spoustu, včetně tučňáků, pštrosa nebo medúzy. Ví, že sova chytá myši a kráva žere trávu. A na fotce si zrovna rozkládá (hmmm, rozhazuje) kartičky zvířecích maminek a miminek od Jany z lesa.

puzzle

Poděděná puzzle pro nejmenší a vzorná sourozenecká spolupráce.

20140917_122610

Kupované pexetrio Záchranáři. Zatím ho nehrajeme jako hru, ale povídáme si, co kdo dělá, co k sobě patří, apod. Ke kartičkám patří i docela pěkně zpracovaná brožurka, která vysvětluje jednotlivé složky záchranného systému, jejich úkoly a funkci. Dozvíte se tak, co přesně dělá horská služba nebo důlní záchranáři (ani jsem nevěděla, že něco takového existuje). Takže nehrozí, že dítěti navykládáte nesmysly. Pexetrií se teď vyrojila celá řada. Máme doma ještě Stromy (které teda zatím moc netáhnou) a určitě jsme tím neskončili.

20140920_154758

Dinosauří vejce, které Matyášek dostal k narozeninám od sestřenice. Samotný vylíhnutý dinosaurus je dost ošklivý a celkem k ničemu nepoužitelný (u nás zůstal mezi hračkami do vany), ale ten několikadenní proces líhnutí děti naprosto fascinoval. Oba dva pečlivě hlídali, co se s vajíčkem děje a jakoukoli změnu hned hlásili a vedli učené debaty na úrovni. Video pro představu například tady.

mapa

Že Matyáše baví mapy, jsem už zmiňovala několikrát. Takže je teď i docela často kreslíme. Zrecyklovaný nápad s autíčkovými stříhacími proužky.

bedna

Děti dostaly od dědy k narozeninám trampolínu. Tu letos už nepostavíme, ale aspoň jsme z ní sundali bednu a předělali ji, jak jinak, taky na mapu. Krabice je dostatečně velká na to, aby pojala oba potomky i s hromadou autíček.

20140921_102419

Razítkovací session. Zjistila jsem, že mnohem lepší než obyčejné papíry, je na jakoukoli výtvarnou činnost dětem přilepit na stolek papír z role (v našem případě z IKEA) izolepou. Nikam jim to neujíždí a mají dostatečně velkou plochu, na níž se můžou realizovat. Jen teda budeme muset koupit další dětský stoleček, protože k jednomu se nějak přestávají vejít.

20141015_103506

Další narozeninový dárek – první (a určitě né poslední) „hra v kostce“ od Albi – „Moje první obrázky“. Obsahuje kartičky s jednoduchými motivy. Ty dáváme dítěti k prohlédnutí. Následně se hodí kostkou a podle bodů přečtete příslušnou otázku (například „Jakou barvu má pták sedící na stromě?“) z druhé strany kartičky. Podle pravidel by měl být na prostudování obrázku časový limit (přesípací minihodiny přibaleny), ale na ten zatím nehrajeme. Matyášek mi kartičky stejně vrací dřív, než by býval vypršel. Perfektní na cvičení paměti a pozornosti. Baví moc.strom

Podzimní tvoření. Předkreslila jsem dětem tvary listů a dala jim je k vymalování. Vystříháno, nalepeno na „strom“ z krabice od dortu. Apropos, nedávno jsem se tu holedbala, že jsme zatím nepotřebovali volat na toxikologii. Tak to už, prosim vás, neplatí. Jo, a zelená tempera NENÍ! jedovatá a dokonce jde i bez problémů vyprat z oblečení. (Jen teda pohled do nočníku druhý den mě trochu vyděsil, než mi došlo, která bije.)

20141021_153316

Podzim podruhé. Ultra jednoduché a efektní. Nasbírané listy strčené do kopírky. Barevná a černobílá (složitější) varianta. Barborka, zvládla správně přiřadit listy podle barev. Matyáš s přehledem obě verze.

20141021_162230

Podzim potřetí – zalaminované listy nalepené na okně. Z listů jsem pro jistotu vystříhala tu nejtlustší část žilek. Laminováno do folie 80 mic a naprosto bez problémů přežily jak listy (perfektně si uchovaly i barvy), tak laminovačka.

signal

A na závěr trochu duchařiny z mobilu. Letošní Signal festival. Výborné to bylo a rozhodně stálo zato jít pozdě spát. Děti byly nadšené a ještě teď mluví o „světýlkách“. Nejvíc se jim líbila instalace v parku na Kampě, manželovi na Městské knihovně a mě na domě Kinských na Staromáku. Příští rok jdem stropro zase!

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Fotodeník, Homemade, Jak je zabavit. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na 1.9.-24.10.2014

  1. Vanilka napsal:

    Chápu správně, že ta role papíru je z IKEA? Nebo ten stolek? Já se totiž obyčejnou roli papíru marně snažím sehnat už několik měsíců.

  2. Upadám do deprese. Moje děti jsou svou pracující matkou naprosto zanedbávané…

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s