Dětské aktivity: AUTÍČKOVÉ TANGRAMY

Aktivita z autíčkové pytlíkajdy. Aktivitu i text připravila Michaela.

Obsažené předlohy – plachetnice, ponorka, letadlo, helikoptéra, lokomotiva, auto a raketa

Výroba:

Kousky tangramu lze vytvořit z jakéhokoliv materiálu, papír, dřevo, karton, apod. Já jsem zvolila pěnovku, která je příjemná do ruky a tu jsem nastříhala na 5 trojúhelníků, kosodélník a čtverec. Dále jsem našla tvary tangramů, které jsem chtěla použít pro tuto pytlíkovku.

20141024_111111

Ty jsem vytiskla (vzhledem k tomu, že to bylo určeno pro věkovou hranici 3-6 let, je z jedné strany obrázek auta aj., z druhé řešení). Tyto karty byly zalaminované a spojeny v malou knížku, aby byly snadno k nalezení.

Předlohy např. zde.

Použití:

Tangram je nejstarší známý mechanický hlavolam pocházející ze staré Číny. Skládá se ze sedmi částí, tzv. tanů, které dohromady tvoří čtverec. Můžete z nich však složit i mnoho dalšího.

Tangramy napomáhají rozvoji představivosti v rovině, dále také pro rozvíjení prostorových schopností a kreativního myšlení. Lze je dobře využít při výuce geometrie.

Než začnou děti z tangramu vytvářet obrazce, jsou vyzvány, aby si všechny tvary prohlédly a pojmenovaly je. Pojmy, jež neznají, jim jsou povězeny. Vzhledem k tomu, že součástí hlavolamu je 5 trojúhelníků ve třech velikostech, lze tvary třídit a řadit.

Děti mohou roztřídit části podle tvaru a podle velikosti (především trojúhelníky) a seřadí trojúhelníky podle velikosti (od nejmenšího po největší a naopak), můžeme jim vysvětlit i  pojmy jako menší/větší.

20141024_111124

Zpočátku může být dětem ponechán volný prostor pro skládání dle vlastní fantazie. Zjistí tím různé varianty, jak k sobě části pasují, či nepasují, jak důležité je, že dílky mohou převracet. Tím vzniká mnoho dalších možností, co všechno se dá z jednotlivých geometrických tvarů složit.

Po seznámení se s tvary můžeme dítěti nabídnout obrázek-předlohu a vybídnout jej k postavení obrázku. Pro mladší děti je určena zadní část kartičky, kde je předloha složená z jednotlivých kusů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Homemade, Jak je zabavit. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s