Léto do zásoby

Podzimní dovolená. Načerpat zdraví z prosoleného vzduchu a připravit se tak na zimu. Ukázat dětem moře. Dostat se aspoň na chvíli pryč od řešení věcí, které se mi  řešit nechce, protože nemám tušení jak. Odpočinout si. A být konečně všichni čtyři spolu.

kreta3

Kréta. Varovali nás, že tam je v téhle roční době poněkud větrno. Bylo. Ale ty vlny! Ten vzduch! Ta panoramata, která se nikdy neomrzí!

 • Adrenalin stoupal už při balení, kdy jsme zjistili, že máme 5 kilo přes váhu. A to jsem prosím balila úsporně. Jako fakt! Znáte mě, ne? Manžel mi nejprve nakázal, ať „s tím něco udělám“. Následně (po prostudování propozic aerolinek) navrhoval prohlásit Barču za asistenčního psa – letěla by zcela zdarma, což by vyrovnalo poplatek za kila navíc. Nakonec to nikdo neřešil, naše otylá zavazadla byla přepravena bez příplatku a Barča nemusela na vodítko.
 • Ale zábava na letišti nás neminula, když Barborku vyhmátla náhodná kontrola bezpečnostního rámu. Důkladná osobní prohlídka dvouletého dítěte (včetně plíny) nás upřímně rozesmála.

kreta6

 • V letadle se naše děti ukázaly jako profíci. Barborka oba lety prospala, Matyášek jen ten zpáteční. Ale po cestě tam se živě zajímal o všechno kolem a byl z toho tak konsternovaný, že snědl nabídnuté jídlo, ve kterém byl pórek! No já zírala.
 • To, že děti byly z moře a pláže nadšené snad ani nemusím psát. A že se celé rodině ze dne na den vyléčily veškeré kožní a dýchací obtíže (které se bohužel ani ne týden po návratu zase dostavily) asi taky ne.
 • Počasí bylo nevypočitatelné. Zažili jsme snad všechno – nádherné slunce, vítr, který bral dětské kyblíky i s dětmi, bouřku a řáckou průtrž s kroupami. Déšť u moře je se dvěma dětmi tak trochu psycho. Zvlášť ve chvíli, kdy 90% hraček, které s sebou máte, je určeno na písek. Ještěže ten tablet jsme měli. Díkybohu lilo jen jedno odpoledne.

kreta4

 • Navštívili jsme obří akvárium se žraloky, medůzami, langustami a další mořskou havětí.
 • Snědla jsem tolik melouna, jehněčího a salátu zaziky, že se divím, že mi to ještě teď neleze ušima. Děti se mohly utlouct po řeckém jogurtu a zmrzlině. Manžel, sledující moje nezřízené obžerství, prohlásil, že až budu doma hořekovat nad nabytými kily, utěšovat mě nebude. Ha! Dvě kila jsem shodila (už je mám taky zase zpátky).
 • Ochutnali jsme čerstvé fíky přímo ze stromu a s těmi divnými sušenými, které mám spojené s Vánocemi v dětství, nemají absolutně nic společného. Božská mana.

kreta1

 • Prohlédli jsme si venkovské muzeum, kde jsme pozorovali práci hrnčíře nebo tkadleny, která na jednoduchém stavu vyráběla nádherné látky. Taky zookoutek, kde Matyáška kousnul poník do pupíku.
 • Přejížděli jsme přes hory, kde byl tak silný vítr, že se o něj mohl dospělý člověk regulérně opřít a já trnula, že nás živly smetou ze srázu i s autem. Ono už jen z těch křivolakých silniček se mi točila hlava. Když jsme se po nich řítili čtyřicítkou!, pištěly děti nadšením a já hrůzou.
 • Manžel mi zákazal vzít s sebou notebooka. Jedenáct dní absťáku. Jedenáct dní svobody.

kreta2

 • Při vycházce po skalách nad mořem jsme potkali stádo koz a největší atrakcí byla vysušená žába, kterou děti podrobily důkladnému zkoumání.
 • Jeli jsme lodí. Do pevnosti. Tu jsme ovšem neviděli, protože 2 minuty po zaplacení vstupného píchla Matyáše vosa. Dobu prohlídky jsme tak strávili z části na záchodě s rukou pod ledovou vodou, z části na pláži pojídáním „léčivých“ Oreo sušenek. (Mimochodem, navazovat si dítě do pětimetrového šátku na kymácející se lodi za silného větru, je vcelku výzva.)
 • Objevili jsme luxusní soukromou plážičku, kde nejbližší známkou civilizace bylo naše auto zaparkované skoro kilometr daleko.

kreta5

 • Tatínek byl celou dobu v kurzu (což způsobilo, že už třetí den tvrdil, jak moc se těší zpátky do práce).
 • Užili jsme si to. Všichni. Moc.
 • Po příletu do Prahy nás na letišti čekala o 20 stupňů nižší teplota vzduchu a stávkující auto. Ve dvě v noci, s dětmi vytrženými ze spánku a třemi zavazadly s nadváhou – scéna jak z blbýho filmu. Po dvaceti minutách přemlouvání a výhrůžek se umoudřilo a bez sebemenšího problému nás dovezlo až domů.

kreta7

Poznámka pro cestovatele: Pokud vyrážíte někam, kde to neznáte, nezapomeňte si průvodce. mohl by vám totiž chybět.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Léto do zásoby

 1. Lenka napsal:

  Jo, já to beru, chápu to, vlastně i závidím ty nádherné zážitky ze společné dovolené… ale prostě to nedávám… 😦 Devadesát procent popisovaných situací jsou pro mě situace stresové a byť článek čtu s potěchou a úsměvem, představa, že bych si na dovolené v cizím prostředí se svými milovanými dětmi odpočinula se pro mě zatím pořád blíží sci-fi. Na druhou stranu, teď jedeme s mužem na prodloužený víkend bez kluků a myšlenka, jak to tu s babičkou zvládnou, je neméně stresující.
  Ale jinak auto „řítící se“ čtyřicítkou mi připomnělo mne v sladkých šestnácti, kdy jsem to ještě v dědině (rozuměj v obci) „rozvalila na šedesát“, abych ten kopec „na simálovi“ vyjela aspoň na pětatřicet 😀

  • Alinka napsal:

   Leni, bud klidu, muj muz je pravy opak. Pro nej je horzny stres i jit s detma jen do parku, protoze furt chtej jist, kazdou chvili sebou nekde placnou nebo knouraj, obcas se nekdo pocura nebo dostane lopatkou po hlave. O me rika, ze uz jsem mimo, protoze tohle vsechno uz jedu fakt s bohorovnym klidem a on to nechape.

 2. Bára napsal:

  Jedno velké ách nad fotkami 🙂
  A co se popisu týče…bylo to u nás skoro přes kopírák 🙂
  Taky jsme si to tenkrát užili…stresové situace člověk zkrátka musí brát s nadhledem 🙂 A těším se, že zas někdy vyrazíme…

  • Alinka napsal:

   Presne. Kdybych se stresovala, co vsechno nas muze potkat, tak bysme nekolik let nevystrcili nos z baraku. A to me teda neba :). Baru, ja myslim, ze vy vzhledem k poctu a veku potomstva jst akcni az az :D.

 3. Pingback: Prázdninový deníček No 4: Korsika | Alinčin blok

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s