Přečteno

Na čem záleží (Emily Griffin)

813_na_cem_zalezi

Dvě ženy. Dvě matky, jejichž osudy si nemohou být vzdálenější a přesto se jednoho dne nečekaně zkříží a donutí je zamýšlet se nad svým životem i nad rolí jejich blízkých v něm. Milostný trojúhelník, který (jak už to v takových případech bývá) nemá „správné“ řešení a vy ani nevíte, komu vlastně držet palce. Velmi pěkně, citlivě a uvěřitelně napsané. Četlo se to samo … a připomnělo mi to jeden z mnoha důvodů, proč tak moc miluju svého muže.

Hodnocení 8/10

Inferno (Dan Brown)

inferno

Četla jsem v originále a délka knihy mi dala docela zabrat. Navíc pokud už máte pár Brownových knih za sebou, zvlášť těch s Robertem Langdonem v hlavní roli, neujde vám jistá schématičnost (znáte-li způsob, jakým autor staví zápletky, dokážete už některá rozuzlení předvídat), což mě trochu štvalo. Na druhou stranu se tu Brown zaobírá velmi zajímavým tématem, který tentokrát nemá nic do činění s náboženstvím (i když pár fanatiků samozřejmě nesmí chybět). Je to neuvěřitelně čtivé, napínavé a promyšlené. A taky naléhavé. Tedy alespoň mě zůstala v hlavě docela díra.

Hodnocení 8/10

S hlavou v oblacích/pejru (Kateřina Petrusová)

shlavouvoblacich

Absolutně nechápu vysoké hodnocení téhle knihy na DK. Pro mě to byl jen průměrně napsaný, stokrát omletý příběh o Popelce, která vlastně ani Popelkou není. Nic originálního ba ani zajímavého se nekoná. Hlavní hrdinka je pipina, která by občas zasloužila pár facek (nezachrání to ani sympatická nejlepší kamarádka), její mužský protějšek je naopak princ se vším všudy a celé je to rádoby vtipné, ale vlastně docela ubohé a klišoidní. Jediným plusem je čtivost, díky níž to máte celkem rychle za sebou.

Hodnocení 4/10

Hrad v Pyrenejích (Jostein Gaarder)

hrad v pyrenejich

Sofiin svět jsem četla třikrát celý a nesčetněkrát různé úryvky. Především díky němu jsem se nepotřebovala učit na tu část maturity z občanky, která zahrnovala filozofii. Proto jsem se moc těšila na další Gaarderovu knihu. Jenže ouha. Střet dvou světonázorů, vědeckého a duchovního, kterým autor poukazuje na to, že „všichni můžeme mít tak trochu pravdu“, mě jednoduše nezaujal. Přestože je to knížka útlá, nedokázala jsem ji dolouskat do konce. Odloženo asi ve dvou třetinách. Přišlo mi to zdlouhavé, strašně ukecané a překvapivě nezajímavé. I přesto že si sama nejsem jistá, na které straně vlastně stojím a tudíž by mě výsledek měl strašit v hlavě. Škoda.

Hodnocení 5/10

Katyně (Pavel Kohout)

katyne

Druhá kniha, kterou jsem odložila, ale z naprosto odlišných důvodů. Když mi ji kdysi táta doporučoval, sliboval mi, že je úžasná, čtivá, napínavá, alarmující, skvěle napsaná. Ano, to všechno je, je doslova dechberoucí. A taky nechutná. Uznávám, že nejsem žádný drsňák, ale když se mi během prvních 100 stránek třikrát obrátil žaludek naruby, musela jsem toho nechat. A přitom by mě tolik zajímalo, jak se příběh naivní Lízinky Tachecí – studentky Středního učiliště popravních věd – bude vyvíjet dál. Rozhodně mám v plánu se k ní vrátit, ale přemýšlím, jak ukočírovat svou obrazotvornost. Kdo jste ji četli, prosím, napište mi, jak působila na vás.

Hodnocení 8/10

Nejbližší (Kateřina Janouchová)

nejblizsi

Z velké části autobiografický příběh o tom, jaký je život po boku alkoholika. Téma je drsné, autorka nic nepřikrášluje ani ze sebe nedělá oběť. Zkrátka popisuje, jaké to je. Styl psaní mi moc nevyhovoval, přišel mi rozvleklý, občas se některé věci zbytečně opakovaly. Pokud by kniha byla o 1/3 kratší, určitě by jí to bývalo prostělo. I tak mi z ní občas šel mráz po zádech.

Hodnocení 6/10

Jeden den (David Nicholls)

jeden den

Kniha, kterou jsem si stáhla naprostým omylem. O to mileji mě překvapila. Přátelsko-milostný příběh Emy a Dextera sleduje čtenář po dobu dvou desetiletí vždy jeden den v roce. Kniha pěkně ukazuje, jak se naše životy vyvíjejí navzdory faktu, že můžeme mít pocit, že se neposovají vůbec nikam. Čtivé, zajímavé a překvapivě nečekaný konec. Oddechové počtení.

Hodnocení 7/10

Pyramidy (Terry Pratchett)

pyramidy

Po dlouhé době Zeměplocha. Klasika. Vtipná tak, že se smějete nahlas, jako vždycky. Občas trochu překombinovaná, ale tak bláznivá, že to autorovi odpustíte. Navíc Kantůrkův překlad je naprosto geniální, jako vždycky. Bavilo velmi, jako vždycky.

Hodnocení 8/10

Volání kukačky (J.K.Rowling jako Robert Galbraith)

volani kukacky

J.K.Rowlingová byla prvním člověkem, který mě zcela bezbolestně donutil přečíst několik tisíc stran textu v angličtině. Série Harryho Pottera je dodnes jedinou knihou, která na mém pomyslném žebříčku dosáhla hodnocení 10/10 (a to i přesto, že jsem ji četla v době, kdy jsem už rozhodně nepatřila mezi cílovou skupinu). Proto jsem hrozně váhala s přečtením jakékoli její další knihy. Říkala jsem si, že už nic nemůže být tak detailně promyšlené a fungující jako HP. Ale nakonec mi zvědavost přeci jen nedala. A i přesto, že desítka to není a detektivky nejsou zrovna můj šálek kávy, zklamaná jsem nebyla. Zápletky Rowlingové prostě jdou. V průběhu celého příběhu nenápadně poskytuje vodítka a přitom si do poslední chvíle nejste jistí, jak to vlastně je. A nakonec to do sebe všechno tak nějak hezky zapadne. Je to ukrutně čtivé, stránky jen letí. Další už se nebudu bát číst.

Hodnocení 8/10

A hory odpověděly (Khaled Hosseini)

a hory odpovedely

Životní příběh afghánské holčičky, kterou její otec prodá bohatým manželům, i další dějové linie, které tu hlavní skvěle dokreslují, je dojemný a lidský. Přesto to pro mě osobně byla zatím nejslabší Hosseiniho kniha. Vlastně ani nedokážu říct proč, protože je hodně dobrá, jen jsem zejména po Tísici planoucích sluncích (která mě naopak naprosto dostala) měla asi jiná očekávání. Zkrátka mě to až na pár momentů tak úplně nechytlo.

Hodnocení 7/10

Kraď jako umělec (Austin Kleon)

krad jako umelec

Originálně zpracovaná kniha o tom, že nelze být originální. A ještě víc o tom, jak si s tím nedělat těžkou hlavu. Kleon neříká nic moc převratného ani nového, ale podává to tak neotřelou, zábavnou a jednoduchou formou, že to nadchne. A vůbec nezáleží na tom, jestli jste umělec nebo ne. Navíc je to kratičké (přečteno v průběhu jednoho uspávání divé zvěře). Velice příjemná nebeletristická vsuvka.

Hodnocení 8/10

Jen jeden den (Gayle Forman)

Just-One-Day

Klížky Gayle Formanové jsou pro mě návykové a v angličtině se krásně čtou (mimochodem tuhle jsem původně měla na mysli, když jsem si v nějakém pominutí smyslů stahovala tu Nichollsovu). Jsem věkově zcela mimo young adult, přesto mě její příběhy opravdu hodně oslovují. Tenhle mě dokonce zaujal, ač to zcela jednoznačně nebylo autorčiným záměrem, i jako matku. Na první pohled jednoduchá love story, která je už na ten druhý komplikovanější a hlubší, než se původně zdálo. Příběh o tom, jak najít nejen lásku, ale hlavně sám sebe. Jako bonus dostanete pořádnou dávku Shakespeara, Paříže a pár zmínek o Praze (ty mám v knihách zahraničních autorů obzvlášť ráda). Nemohla jsem se odtrhnout. Knížka má ještě dvě pokračování, která zatím v češtině nevyšla. To první už mám rozečtené.

Hodnocení 9/10

Co pěkného jste přečetli poslední dobou Vy? Doporučíte mi něco?

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Přečteno

 1. lmachovska napsal:

  Dík za další knižní tipy 😉 Z poslední várky jsem slupla Orwela (jak Farmu, tak 1984) a teď mám na jednu zálusk v knihovně…:) Čteš klasické knížky nebo máš čtečku?

  • Alinka napsal:

   Tak půl napůl klasické a na mobilu. Je to na tom malém displeji trochu opruz, ale dá se.

   • Lenka napsal:

    Já dostala čtečku od Ježíška a je to úža…úžasné 🙂 Nejlepší na tom je, že se nikdo nepozastavuje nad tím, kolik knížek mám rozečtených najednou 😀

    • Alinka napsal:

     Me na cteni z jakehokoli elektronickeho zarizeni vadi, zaprve ze rada knih, ktere si chci precist zatim neni v el. podobe, ale to je predpokladam jen otazka casu. Zadruhe a to mi prijde jako velky problem me deti nevidi s klasickou knizkou, ale se cteckou/mobilem. Takze v jejich pritomnosti si na mobilu ctu vpodstate jen ve chvili, kdy je uspavam, protoze po tme si normalni knizku cist nemuzu. Cimz se dostavame k dalsi nevyhode ctecek, ze nejsou (alespon, co jsem pochopila) podsvicene, takze ve tme je stejne naprd jako normalni knizka (pokud kecam, tak me prosim klidne nekdo opravte, zas tak moc jsem to nezkoumala).
     Navic ja jsem proste fakt ujeta na klasicke knizky, sustot a vuni papiru, zalozky, videt na prvni pohled, kolik miz knihy jeste zbyva … to zadna ctecka nenahradi.
     Takze ano, ctu na mobilu, ale jen tehdy, kdy nemam po ruce nebo nemuzu cist knizku klasickou.
     A tedy rozectene mivam vetsinou dve najednou = jednu klasickou, jednu v mobilu. Pokud jich rozecitam vic, znbamena to, ze me nektera nezaujala natolik, abych ji docetla a vetsinou skonci odlozena.

 2. Amelie napsal:

  Zatím mám jiné knihy přichystané ke čtení a z těchto mě snad ani nic nezaujalo. Asi jsem moc vybíravá.

 3. Magda napsal:

  Přiznám se, že poslední dobou na čtení nemám moc energii, ale věřím, že to zase přijde. S Katyní jsem kdysi dopadla stejně jako ty-přišlo mi to tak odporné, že jsem nebyla schopná to dočíst. Tak mám radost, že nejsem jediná měkkota široko daleko 🙂

 4. Quanti napsal:

  Já Katyni dočetla, ale nelíbila se mi. Pochopila jsem, na co to mělo upozorňovat, ale připadalo mi, že to dělá extrémním způsobem, prakticky vytloukáním klínu klínem, a konec je už fakt úplně nechutný. Navíc Lízinka je pro mě svoji naprostou pasivitou asi nejabsurdnější postava ze všeho, co jsem kdy přečetla. Recenze tady http://www.goodreads.com/review/show/869150320 – jinak s názorem na Hlavu v pejru se taky ztotožňuju a díky za tip na Tisíce planoucích sluncí, protože mně se A hory odpověděly líbilo moc, tak jestli jsou Slunce ještě lepší…

  • Alinka napsal:

   Tak mě se teda ta knížka líbila hodně, jak to téma samotné (byť jakkoli morbidní, tak ten nápad je prostě dobrej), tak styl, kterým je psaná. Navíc mě zaujalo, že on tam vlastně všechno jakoby opisuje. Pokud se dobře pamatuju, nikde tam není nic napsáno uplně natvrdo. Všechno to je tím pádem fakt o mojí vlastní obrazotvornosti a představivosti. Což je myslím známka toho, že ta kniha je fakt napsan dobře. Jen se mi z ni prostě dělalo špatně. Takový drobný detail.
   A tedy, jestli je konec nechutný, tak to asi číst nebudu.
   Tak co si budeme povídat, ono je to dost absurdní celé a byť jakoby o Lízince, je to vlastně docela o něčem (a o někom) jiném. Aspoň co mou soudit podle té části, kterou jsem zvládla.
   Jako mě se A hory odpověděly taky líbila, jen prostě ve srovnání s těmi dvěma knížkami, co jsem už od něj četla, mi přišla slabší. A ty Slunce jsou fakt dobrý a taky mi byly bližší proto, že jsou o ženách a ženském tématu. Lovec draků je taky hodně dobrá knížka, ale jelikož zpracovává hlavně vztahy mezi muži, nebyla mi už tak blízká.

 5. Sedmi napsal:

  prosim te, kdy to stihas?? ja ted nestiham vubec… hruza… btw od autora knizky jeden den vysla dalsi a je taky fajn. od TP muzu naprosto cokoliv, ale ty starsi jsou o neco lepsi, obcas se k nim vracim. ja jsem ted nedavno docetla Sapkowskeho bourkovou sezonu, pro Zaklinace mam vylozene slabost. A to je asi vsechno… od Vanoc 😦 normalne davam jednu az dve knihy tydne, ale ted teda fakt nezvladam…

 6. tornado-lou napsal:

  Jeden den mi kdysi doporucoval manzel, mam to v dlouhodobem planu.
  Volani kukacky sem precetla dnes – myslim velmi povedena detektivka. Hned si obstaram druhy dil. Naopak Prazdne misto me nenadchlo, pripadalo mi ukecane.
  Sofiin svet sem kdysi nekomu pujcila a hadejte jak to dopadlo:-(
  Jinak u me bida. U vseho usnu. Od podzimu man rozecteneho toho posledniho Pratchetta a nemuzu se dostat za stranu 60.

  • Alinka napsal:

   Prázdné místo jsem nečetla, ještě zvážím. Reakce na něj byly dost různé.
   Však já taky čtu po desetiminutovkávh při ukládání dětí a před spaním.

 7. Pingback: Přečteno | Alinčin blok

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s