Až chrobák bude na hadovi

Už strašně dlouho jsem měla v plánu vytvořit dětem pomůcky pro orientaci v čase. Dlouho jsem jen vymýšlela a hledala inspiraci. A konečně jsem se dostala i k realizaci.

Zvířátkové hodiny

Úplně prvotní podbět vzešel od mé kamarádky Radky, která na jihu Čech vede soukromou školku. Mají ve třídě hodiny, na nichž jsou místo čísel zvířátka. Děti nemusejí znát číslice, ale koníka nebo prasátko poznají bezpečně. Takové hodiny kdysi nabízelo Tchibo, ale zaprvé už je neměli a zadruhé se mi jejich provedení stejně moc nelíbilo. Takže jsem se rozhodla udělat vlastní.

20141110_130452

Na fler.cz jsem koupila dřevěný ciferník i se strojkem a ručičkami. Nabízejí jich tam několik v různých velikostech. Já vzala ten největší o průměru cca 30cm. Pětiminutové úseky jsem pomalovala akrylovými barvami.

20150120_143834

Na netu jsem našla obrázky zvířátek v odpovídajících barvách, vytiskla a obyčejným herkulesem nalepila. Vše přetřeno bezbarvým lakem. Poté, co jsem hodiny pověsila do pokojíčku, jsem zjistila, že dětem dělá problémy rozlišit jednotlivé ručičky. Takže jsem si opět pomohla zvířátky. Na vteřinovou jsem nalepila obrázek včelky (je pilná a běhá nejrychleji), na minutovou berušku a na hodinovou chrobáka (je tlustý a létá nejpomaleji). Nemám to vyfocené v detailu, ale myslím, že pro představu postačí poslední fotka.

Od té chvíle se u nás řeší kdy doběhne beruška na lva, chrobák na medůzu, případně kolikrát včelka oběhne celý ciferník. Děti vzaly hodiny okamžitě za své a je pro ně mnohem snažší pochopit, když řeknu, že odcházíme, až beruška bude na lvovi než za deset minut.

Týdenní rozvrh

Druhou pomůckou je časový rozvrh na týden. Tam už šlo jen o trochu práce s excelem a tabulkami. Vytištěno zalaminováno (jsou to celkem čtyři A4 spojené dohromady), příchnuto na korkovou nástěnku.

20150225_081900

Opatřeno suchými zipy (později jsem zjistila, že lepidlo na laminovací fólii nedrží dostatečně, takže jsem si pomohla sešívačkou – sem tam je na obrázku vidět sponka, což trošku kazí estetický dojem, ale drží, i když to poněkud neopatrně sundávají samy děti).

Na jednotlivé aktivity jsem používala pokud možno reálné fotky – dětí, babiček, učitelek ze školky, atd. Každý večer posouváme smajlíka na další den a každou neděli připravíme rozvrh na další týden.

20150225_081818

Úspěch veliký. Matyášek má naprosto jasnou představu kdy se co bude dít, kolikrát se musí vyspinkat a podobně. Pro Barborku jsou zatím důležité hodiny, kde je sama schopná ohlídat, že například beruška dolezla na kraba („Mamí, už musíme pro Matýska do školky!“), rozvrh ještě úplně nepobrala, ale chápe minimálně tolik, že to, co je na tabuli, nějakým způsobem koresponduje s děním v reálu.

Kdybych tušila, jak moc to pomůže, bývala bych se k tomu dokopala už před půl rokem. Ale lepší pozdě, než nikdy.

Máte nějaké vlastní tipy, jak dětem zprostředkovat pojetí času?

Příspěvek byl publikován v rubrice Homemade, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Až chrobák bude na hadovi

 1. Sedmi napsal:

  teda ty jsi fakt sikovna… to bych chtela taky umet… klidne bys to mohla prodavat, je to i skvely napad…

 2. lmachovska napsal:

  Pravíš teda, že se mám dokopat? My jsme půl roku za vámi… 🙂

 3. lmachovska napsal:

  Že jsem tak smělá, na čem Vám to visí?

  • Alinka napsal:

   Na skříni. Nechtěla jsem do ní dělat díru (a můj útlocitný muž by mi to ani nedovolil), tak jsem to napřed přílepila na sucháče, ale ty to neudrží. Takže jsem jim pomohla ještě provázkem, který je připíchnutý k hroní hraně dveří skříně (tam jsem připíchnou napínáček svolení dostala, páč to není vidět). Takže provázek to drží, aby to neupadlo, sucháče to drží na místě, aby se to nekinklalo a neposouvalo, když skříň otevíráš a zavíráš. Když bude v hodinách potřeba vyměnit baterku, odlepím sucháč a vyměním. Až to budu chtít sundat celé, sundám sucháč a napínáček a dveře budou netknuté.

 4. Linda napsal:

  Hodiny jsou super nápad. Moc ale nechápu funkci toho týdenního plánu. Vím, že něco takového mívají autistické děti, ale pro „normální“ dítě mi to přijde zbytečné. Ale asi záleží, jak moc jste striktní v jeho dodržování.

  • Alinka napsal:

   Pokud jsem správně pochopila, autistické děti mívají rozvrh na den – tedy, kdy se jdou mýt, kdy je čas na jídlo, kdy naopak na hru, kdy se jde spát. Jejich aktivity v rozvrhu tedy budou čištění zubů, snídaně, práce/hra/škola, spánek, a podobně.
   My máme rozvrh na celý týden a vylepujeme si návštěvy babiček, návštěvu ZOO nebo výtvarné dílny, školku (nechodí do ní každý den, tak aby věděli, který den ano a který ne), chalupu, atd. Pokud mohu posoudit z vlastní zkušenosti, zbytečné to rozhodně není. Matyáš (4,5 roku) tak získal jasou představu o tom, co nás v nejbližších dnech čeká. Přestože umí počítat, nedokáže zatím zpracovat pojmy jako za dva dny (případně pozítří), navíc si všechno nepamatoval a tudíž se mu pletlo, co je napřed a co následuje. Takhle si sám uvědomí, co je za den (podle smajlíka), co se dnes bude dít a co naopak bude v dalších dnech.
   Co do striktnosti dodržování – vzhledem k tomu, že se jedná o „aktivity“, které se buď v rámci týdne opakují nebo se s někým dohadují/plánují, z 95% skutečně děláme to, co jsme si naplánovali. Pokud se plán změní, uzpusobíme tomu i tabulku.

 5. E. napsal:

  Boží! Hlavně ty hodiny by se nám hodily k ukončování činností. Uvidím, kdy se k realizaci dostanu já:)

 6. Super nápad a navíc krásně provedený, děti mají štěstí že mají šikovnou maminku. A pro mě je to inspirace taky něco trochu podobného vyklouzlit nebo aspoň zakoupit kalendář a hodiny 🙂

 7. Bára napsal:

  Je to skvělý nápad. Jak moc ty hodiny tikají? Dalo by se u toho nerušeně spát?

 8. Martina napsal:

  Skvělé, moc se mi to líbí. Dcera (3,5) se také pořád ptá, kdy půjde do školky, takže kalendář budeme nutně potřebovat. Byla by to velká troufalost požádat o tabulky na něj? 🙂

 9. Lenka Malinová napsal:

  Alinko, že jsem tak smělá, mohla bych také poprosit o zaslání tabulky? Klidně vyměním za něco jiného 😉 A moc prosím o tip na prodejce na fleru, podle klíčového slova se mi to bohužel nepodařilo najít. Jedny hodiny už máme doma, ale jsou hrozně hlučné, tak realizace zatím pokulhává 🙂 Předem moc děkuju!

 10. Pingback: Chcete hodiny? | Alinčin blok

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s