Zabavili jsme se v květnu

mesto

Začíná to vždycky stejně: „Mamí, postavíme autodráhu.“ Tak jo. A pak ještě ZOO. A farmu. A moře, koleje, les, rozhlednu, hotel pro zvířátka, dinopark, … Jen ten úklid bývá trošku náročnější.

20150521_102014

I spy game z výměny. Drobnnosti jako korálky, knoflíky, kancelářské sponky a podobně, zašité spolu s rýží v polštářku se slídovým okénkem. Dítě podle předlohy hledá konkrétní předměty. Procvičuje tak jemnou motoriku, koordinaci oko ruka, pozornost i trpělivost.

helicoptershow

Helicoptershow v Hradci Králové, kterou jsem doporučovala už vloni. Podle názvu to nevypadá, ale jezdíme hlavně kvůli hasičům a záchranářům obecně. Chcete-li dětem ukázat, jak vypadá záchranářská akce se vším všudy, je tohle to pravé místo. Letos jsme byli už potřetí a jsou rok od roku lepší. Matyáš celých 45 minut ani nedutal, Barborka vydržela v naprostém klidu asi polovinu (což se dá v jejím případě považovat za velmi dobrý výkon). Následně si můžete všechna auta prohlédnout, prolézt a vyzkoušet. Na let vrtulníkem se Matyášek ani tentokrát neodvážil, ale příští rok už budou Barborce tři (věková hranice účastníků) a ta je celá říčná už teď. Takže určitě poletíme, juch.

caslav

A ještě jedna akce, tentokrát letecký den v Čáslavi. Stál rozhodně za to. Jen stíhačky se v té rychlosti špatně fotí a když kolem vás prolétávají ve vzdálenosti sotva 50 metrů, dělají strašný kravál. Příště bereme traktoristická sluchátka.

20150520_155319

Někdy stačí fakt málo. Třeba holiny, nepromokavé gatě a jedna obří louže.

oblekani

Tohle je tak jednoduché a tak geniální, že jsem tiskla dřív, než jsem dočetla Janin příspěvek do konce. Zabavilo hlavně Barborku. Běhala po domě i zahradě a neustále volala: „Mami, podívej jak se oblík/la!“

20150531_124756

Růžová věž a hnědé schody – hrozně jsem je chtěla, jenže cena originálů mě dost odrazovala. A pak mě napadlo zeptat se truhláře, kolik by za ně chtěl. Za dvě věže a dvoje schody (včetně nezanedbatelného dopravného) zaplaceno 1.760 Kč. Jsou krásné, hlaďoučké, příjemné do ruky. A to dřevo! Pečem na hnědou i růžovou. Nadšení potomstva veliké neb možnosti využití takových kostek jsou mnohem širší, než si kdy Maria Montessori představovala. Pana truhláře mohu s klidným svědomím doporučit – výborná domluva, rychlost, precizní provedení.

20150530_130642

Konec časopisu HraNa jsme doma svorně oplakali. Bohudík má, zdá se, zdatného nástupce. Raketa – první dvě čísla na zkoušku, co jako děti na to. No, co myslíte? Už máme předplatné.

kaminky

Udržet naši Barborku po nemoci v klidu, je těžké. Dokázat něco takového venku, když chci, abychom byli na čerstvém vzduchu, je úkol téměř nadlidský. Ale malování lihovkou na kamínky a následné vymýšlení a přehrávání příběhů zabralo. Aspoň na chvíli.

lbs

Důvod, proč jsem v květnu nestíhala, nepsala/nespala, neuklízela a trávila každou volnou minutu Barunčina denního spánku s tiskárnou, laminovačkou, řezačkou a lepidlem. To je totiž tak, když se bez jakékoli předchozí zkušenosti uvrtáte do výroby lapbooku a myslíte si, že to máte za tři čtyři večery hotový. Tak prosím, nemáte. Lapbook do výměny s názvem „Byl jednou jeden život“, téma „Nervy“. K tomu třísložkové karty, oboustranné karty, pracovní listy a další serepetičky. Všechno osmkrát. Práce na 30 hodin čistého času. Odevzdáno s „nepatrným“ měsíčním zpožděním.

A třešnička na závěr: Minule jsem vám ukazovala marťana, kterého vyrobil Matýsek. Dneska přikládám odkaz na jeho filmové dobrodružství. Zatímco Matyáš se postaral o design (nejen figurky, ale celého vesmíru), Barborka propůjčila návštěvníkovi z jiné planety svůj hlásek.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Fotodeník, Jak je zabavit. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Zabavili jsme se v květnu

 1. Lenka napsal:

  Teda, napínavé až od začátku do konce 😀 Poznala jsem správně ve vesmírné operátorce maminku? 😉

  Jinak teda musím říct, že nás Hrana nenadchla. Vzala jsem komplet některý z ročníků a nadšení nejeví ani kluci, ani já… :-/ Už jsem třikrát vytáhla na zkoušku (a to vybírám pecky jako hasiče nebo farmu) a nic. Nevím, třeba do toho kluci musí dorůst…

  • Alinka napsal:

   Ja myslela, ze se to utaji ;))).
   Jinak Barunku Hrana nebrala hodne dlouho, ted si ji ale kolikrat sama vytahne. Sice tak pulku casopisu zatim preskoci, ale tu druhou studuje poctive. A Matyas ji ma rad hodne. Nektere dily cteme furt dokola. Me osobne vadi kresby Magdaleny Brozkovcove, ale jinak se mi ten koncept jako takovy moc libi. Neco se dozvis a nejsou tam zadne reklamy (mozna proto zkrachovali).

   • Lenka napsal:

    Mně právě ty kresby vadí hodně. A myslím, že to je taky hlavní důvod, proč to kluci tak ignorují. Na to, jak skvělé jsou všechny recenze, na které jsem narazila, byla jsem fakt zklamaná…

 2. Sedmi napsal:

  Tyjo, jak jste dělali video ? Je parádní 🙂

  • Alinka napsal:

   To ja ne, ja jen zapujcila deti ;). To kamaradi. Hodne zjednoduseno – nafoceno fotakem obrazek po obrazku, sestrihano a ozvuceno v programu Pinacle. Vic se me neptej ;).

 3. E. napsal:

  Video je perfektní! Děti jsou na něj určitě patřičně hrdé, že? Když jsem ve skautu vedla světlušky, vytvořily jsme takových videí docela dost, holky to hrozně bavilo:)

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s