Korektní až na dřeň

Matyáš po prázdninách nastupuje do státní školky, kam ho na třetí pokus přijali. A já byla minulý týden na své první opravdické schůzce pro rodiče. Paní ředitelka zmínila jednu  „drobnost“, která se mi už nějaký čas převrací v hlavě. Takže by mě docela zajímal Váš názor.

V našem městském obvodu je sice školek jak máku, ale dětí evidentně ještě víc. Takže dostat potomka do státní školky, je zkrátka problém. Když jsme byli u zápisu poprvé (těsně předtím, než byly Matýskovi tři roky), šla jsem si to vpodstatě jen obhlídnout a vůbec nepočítala s tím, že by ho přijali. O rok později jsem si říkala, že už by to mohlo vyjít. Nicméně mi to bylo fuk, protože jsem stejně byla s Barunkou doma a případný neúspěch znamenal jen to, že budeme déle všichni spolu (byť Matyášek nakonec navštěvoval CPD*) při jednom z Domů dětí a mláděže). No, nevzali ho.

Kritéria pro přijímání dětí byla tehdy v obou případech stejná: trvalé bydliště, věk, sourozenec ve školce, rodič, který až doposud o dítě pečoval, nastupující do zaměstnání, ZTP, zohlednění zamítnutých žádostí o přijetí v předchozích letech, sociální situace rodiny. Tahle kritéria mi sice v dané situaci příliš nepomáhala (a nepomohla), ale dávala smysl, připadala mi v rámci možností relativně spravedlivá a navíc skýtala určitý příslib do budoucna, že naopak pomohou, až to opravdu budu potřebovat (rozuměj, až se budu vracet do práce).

Čtyřletých dětí, které stejně jako Matyáška nevzali, protože jejich maminka zůstávala doma s mladším sourozencem, bylo zřejmě dost. A spoustě těch maminek to nebylo tak pumpa jako mě. Naopak, dost je to nadzdvihlo. Až tak, že se obrátily na ochránce lidských práv a dovolávaly se jeho zásahu. Ombudsmanovo vyjádření najdete ve stručnosti shrnuto zde. Výsledkem je, že letos byla kritéria pouze dvě: věk a trvalé bydliště. K dalšímu se nepřihlíží, nazdar bazar.

Takže když jsem na jaře hlásila do školky už obě děti, Barborka neměla nejmenší šanci. Ne, nepočítala jsem s tím, že by ji vzali. Na to by zřejmě ani loňská kritéria nestačila. Ale aby byla dost velká pravděpodobnost, že ji nevezmou ani za rok, to už mě fakt trochu žere.

Po určitou dobu se na všech možných místech, kde byl počet matek naráz vyšší než jedna, neprobíralo nic jiného než zápis a počty přijatých/nepřijatých dětí. Takže, když jsem na hřišti potkala maminku Matyáškovy kamarádky s CPDčka, celkem přirozeně se náš rozhovor stočil tímhle směrem. I postěžovala jsem si. No to jsem si naběhla! Z té dámy totiž vypadlo, že byla právě jednou z těch, které si na diskriminaci nebohých dítek stěžovaly.

Má úplně stejně staré děti jako já a byla v naprosto shodné situaci (čtyřleté holčičce chyběly k přijetí 2 body, které nedostala, protože maminka zůstávala s mladší sestřičkou doma). „A představte si tu do očí bijící nespravedlnost, že naopak vzali děti třeba i o půl roku mladší jenom proto, že jejich matky se vracely do práce! No kde to žijem?!“ Čučela jsem na ni jak puk a pokusila se namítnout, že když stejně zůstávala doma, tak přece opravdu nevadí, že dcerku nepřijali. Aspoň si ji mohla déle užít (a mimochodem, stejně ji nakonec zapsala do CPD). Tentokrát byla řada na ní, aby koukala jak zjara. „No, ale proč bych ji já měla mít doma, když má právo chodit do školky? Mě úplně stačí ta mladší.“ Na to jsem neměla co říct.

Podotýkám, že svou stížností nezískala zhola nic – body se ani po výroku ombudsmana nepřepočítávaly a její dcera, stejně jako náš Matyáš i řada jiných dětí v obdobné situaci, zůstala nepřijatá. Náš od té chvíle poněkud škrobený rozhovor však zakončila pokusem o vtip: „No, ale možná jsem s tou stížností vážně nemusela tak hrotit. Až budu za rok hlásit do školky malou, tak by se mi ty body hodily.“ Přestože se u toho trochu nuceně smála, obávám se, že žertovala jen napůl.

To vyjádření jsem četla. Dvakrát. Argumenty v něm obsažené jsou jasné a v souladu s naší legislativou. Ano, chápu (a dokonce souhlasím s tím), že mateřská škola je především vzdělávací instituce. Nicméně zcela ignorovat nebo dokonce popírat fakt, že jedna z jejích funkcí (kterou uvádí třeba wiki, ale určitě by se dala dohledat i jinde) opravdu je umožnit rodičům návrat do zaměstnání, mi připadá poněkud na palici (a mimochodem, na hlavu postavené to přijde i paní ředitelce, jejíž proslov na rodičovské schůzce mě k napsání tohohle příspěvku ponoukl).

A co Vám?

*) CPD = Centrum předškolních dětí zřizované při pražských Domech dětí a mládeže. Jedná se o každodenní dopolední/odpolední „kroužek“ pro děti, který nemá status školky (rodiče mohou nadále pobírat rodičovský příspěvek). Je cca na 4 hodiny denně, bez jídla. CPD jsou určena především pro ty děti, které se nedostaly do státní školky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Váš názor, Vzdělávání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Korektní až na dřeň

 1. a já blbec jsem dítě na léto nezapsala, aby nezabíralo místo dětem pracujících rodičů.. ono je to zase jenom o tom pohodlí, někdo si s dětma doma užívá a je šťastnej a někoho děti zdržujou od potlachu s kámoškama a od FB a jak to tak bývá svých práv se budou domáhat spíš flákači (když na to maji čas a navíc by hrozilo, že by museli něco dělat).. držím pěst na příští rok 🙂

 2. Anonymní napsal:

  Za mne má opravdu školka pomoci matkám vrátit se do práce. Teď je situace se školkami fakt šílená, stěžuje si každý v mém okolí. Např. ve vesnici, kam se se synem (1,5 roku) přestěhujeme, ročně nevezmou 20 dětí. A berou do školky snad až jen 5 leté, mladší vůbec. Firemní školku (z evropských peněz) v práci mi před dvěma měsíci zrušili. Až se přestěhujeme, nevím, jak to budu řešit. Sice se ve vesnici formuje iniciativa za lesní školku (placenou), ale není to úplně to, co bych si pro syna představovala. Za soukromé školky nebo hlídání bych dala polovinu platu. Problém se školkami je vidět všude, já se děsím, až to pak ještě přeroste v problém se základními školami… kam pak dostat syna, když ve vesnici bude jen malotřídka a kapacitně nebude stačit a dobré základní školy ve městě berou jen spádové děti…

  • Alinka napsal:

   Tady jsou ty poměry přijatých/nepřijatých dětí trchu zkreslené, protože rodiče mají možnost podat víc přihlášek (v rámci městské části), ale ředitelky se pak mezi sebou dohodnou a nestane se, že by dítě vzali na dvě školky najednou. Takže když podám pětiletému dítěti tři přihlášky, na jedné školce ho přijmou, na dvou ne. Takových děti bylo samozřejmě dost. Nicméně si trouc´fám odhadovat, že na každou školku připadlo minimálně 30-40 skutečně odmítnutých dětí (takových, co se opravdu nikam nedostaly), což mi přijde mazec.
   Vtipné na tom je, že před deseti lety se školky bezhlavě rušily a teď chybí. Ale ta vlna hodně dětí začíná pomalu odeznívat, zatímco školky se zakládají nové. Za deset let bude zase spousta školek a málo děti. Achjo …

 3. Al. napsal:

  U nás je situace se školkami úplně stejná, také jsou kritérii hlavně bydliště a věk. Také jsem letos zuřila, protože školku v naší vesnici nemáme a vlastně, jak jsem se u zápisu v nejbližším městě dozvěděla, nikam nespadáme. Spádové oblasti jsou prý už přežitek.Tudíž nemáme na školku ve městě nárok – na tu mají jen ti s trvalým pobytem ve městě, ačkoli je naše starostka velmi vstřícná a na městskou školku přispívá pěkné peníze.. Vesnické děti prostě do školky nepatří…, ať je máma doma, nebo se vrací do práce. Na tom nezáleží. Prostě bydlíme špatně.Tohle mě tedy zvedlo ze židle… Takže za rok musím udělat podvod, kterému jsem se vyhýbala a který odsuzovala, tedy přehlásit se s dítětem k někomu do města.
  Jinak co se týče starších sourozenců ve školce, na jednu stranu to chápu. Mám děti od sebe 4 roky a byla jsem ráda, že starší chodil do školky, protože je prostě velmi sociální typ, je rád v kolektivu, rád si hraje s dětmi. Hlavně teď v předškolním roce si školku vysloveně užíval. Každé ráno nás popoháněl, už už ať jsme tam. Prostě má rád děti, oblíbil si paní učitelky a doma není ani tolik hráčů (navíc malá ségra, že 🙂 ) na fotbal jako ve školce 🙂 A doma, ač vymýšlíme všechno možné, by se myslím za čas nudil. Ale prázdniny budeme spolu, žádná školka 🙂

  • jolana88 napsal:

   a) právo není nárok btw: není ani povinnost posílat předškoláka do školky b) podívala jsem se na školky v místě svého bydliště – prohlášení se jich nijak nedotklo (cituji:“.Kriteria: Věk, Bydliště, Sociální situace…….Děti budou přijímány podle počtu dosažených bodů – přednostně bude přijato dítě s vyšším bodovým hodnocením. V případě shodného dosažení počtu bodů bude přednostně přijato dítě zaměstnaných rodičů.“), tudíž soudím, že situace je jak kde d) téma – Jak se tím neřídit a proč (Pha).. mohlo by Vás zajímat: ttp://www.ucitelskenoviny.cz/www/userfiles/file/zpravy/UN23.pdf
   Hezké odpovědi MŠMT – o bydlišti, placení, podání přihlášky mimo termín.. ttp://www.msmt.cz/vzdelavani/predskolni-vzdelavani/nejcastejsi-dotazy-k-predskolnimu-vzdelavani
   Kdybyste potřebovala podpis, že Kritéria jsou na nic – dejte vědět.

   • Alinka napsal:

    Jolano, moc děkuju za odkazy. Přiznám se, že ten cimrmanovský úkrok stranou mi (čistě pocitově, zákony nastudované nemám) taky přijde poněkud šejdrem. Nicméně s tou argumentací se vcelku ztotožňuju. Ale v konečném důsledku mi to zní z obou stran pindání o voze, když by se spíš měla řešit koza.
    Jinak opravdu zdaleka ne všechny městské části se tím doporučením řídily. Dokonce ani v tom našem obvodu to nebyly všechny školky (nicméně ta, která by zrovna u nás připadala v úvahu na mě udělala tak nedobrý dojem, že jsem přihlášky nepodávala). Ono je to o tom, nakolik se dotyčná paní ředitelka chce/nechce dohadovat s rodiči, čelit odvoláním a stížnostem, atd. A docela chápu, že se jim do toho nechce, protože bych řekla, že pracovní náplň ředitele mateřské školy rozhodně nespočívá v tom, dohadovat se s rodiči, proč zorvna jejich dítě nebylo přijato.

    • jolana88 napsal:

     🙂 třeba se budou hodit nejen Vám, ale i ostatním. Mě to začalo zajímat když mi „nařídili“ dát syna do školky a pak odmítli přijmout dítko do školy. Rovněž se často objevují neoprávněné požadavky platby atd. .. Každopádně – většinou se skončí u toho, že jedni úředníci hází problém na druhé. Je dobré, když se rodiče orientují. Zajímavé je, že v podstatě každé město (a kraj v rámci ČR) se k problematice staví jinak. Jak jsem citovala nahoře – někde se k zaměstnanosti staví otevřeně kladně. Ono „dohadování“ k práci ředitele/ky patří – ředitel totiž ze zákona stanovuje kriteria k přijetí – zřizovatel může pouze doporučit. Tudíž si pak obhajuje pouze svoje rozhodnutí. (tady pozor – nadřízený orgán ve správním řízení (odvolání) je krajský úřad). PS: btw. – kdybyste si stěžovala na jejich „domlouvání“ – bude to taky problém 😉

  • jolana88 napsal:

   Není-li v obci žádná mateřská škola, je obec povinna zajistit dětem v posledním roce před zahájením školní docházky místo v jiné mateřské škole v jiné obci.
   Požádat o přijetí může zákonný zástupce dítěte v kterékoli mateřské škole, pokud bude mít volnou kapacitu, může dítě přijmout, i když má dítě místo trvalého pobytu v jiné obci.

  • Alinka napsal:

   Já taky vidím, že Matyášovi pobyt v dětském kolektivu prospívá. Možná právě tím víc, že je naopak docela plachý a nemá rád změny ani hodně lidí pohromadě. Trochu se tím otrkává. Ale taky je pravda, že na to nemusí být nutně ve školce. Stačí parta dětí mých kamarádek. Nakonec jsem moc ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo a nástup do klasické státní školky se mu vpodstatě posunul o dva roky. Byl v malém kolektivu se dvěma skvělými učitelkami na čtyři hodiny denně. Právě na to otrkání a zvyknutí si, že je beze mě, to bylo zcela ideální. Uvidíme, co se stane v září.
   Mě na tom spíš naštval ten přístup ve smyslu, že „teď už se má starat stát, protože ji už to nebaví“. Já mám taky někdy dětí plný zuby a zasteskne se mi po svobodném bezděteném životě, ale u některých maminek si fakto občas kladu otázku, proč si ty děti jako pořizovaly?

   • jolana88 napsal:

    není to popjúlr, co řeknu. Jak už někde řekli přede mnou – lidé si zvykli na „svobodu (jednotlivce), (údajnou) demokracii“. Tudíž se tak (hloupě), jak se naučili hlásí o svá „práva“.

 4. Linda napsal:

  Tady u nás (část Prahy 4) jsou body do školek za dosažení tří let, trvalé bydliště a bod za staršího sourozence. Na odchod do zaměstnání se nikdo neptá. A protože prý jsou silné ročníky už pryč, do jedné školky vzali i děti, kterým budou tři teprve na podzim. Máme asi štěstí, že tady není žádná monstrózní novostavba, kde by byla spousta rodin s malými dětmi.

 5. tornado-lou napsal:

  U nas je MOMENTALNE skolkovych mist dostatek, takze me to nepali, ale….
  Ombudsman se tragicky myli. Kdyz neprijmou dite zene na materske, tak jde v celkovem radu veci o prd. Ale kdyz ho nevezmou matce co ma jit do prace, tak jsme prave vyrobili nezamestnanyho. Je to socialne necitlivy rozhodnuti.

 6. Lenka napsal:

  Já budu teda asi jedna z mála maminek, které jsou vlastně rády, že jim dítě do školky nevzali, co? 😀

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s