Indiánskou stezkou

Ve chvíli, kdy jsme s kamarádkou plánovaly společných čtrnáct dní na naší chalupě, padl mi do oka tento článek (ano, uvědomuju si, že na Janin blog odkazuju snad v každém příspěvku a že už ho stejně všichni dávno čtete napřímo, ale já si prostě nemůžu pomoct).

K indiánské tématice jsme se s dětmi prozatím moc nedostali a tak mi přišlo jako dobrý nápad to napravit. S kamarádkou jsme to pojaly na způsob „celotáborové hry“, ale před odjezdem z Prahy jsem měla jen velmi předběžnou představu. Ta stačila k tomu, abych nabalila plnou tašku nejrůznějších propriet, které by se možná mohly hodit. Konkrétní podobu jednotlivých „etap“ jsme pak ladily doslova za pochodu (často den předem kolem půlnoci). To se ve výsledku ukázalo jako výhoda, protože jsme se mohly přizpůsobit počasí i momantální náladě a potřebám malých indiánů.

indianske vzkazy

Jednoho dne našly děti na terase podivnou sošku a s ní vzkaz od mocného náčelníka Velké Huby, který prosil o pomoc. Bledé tváře jeho kmeni odcizily posvátnou masku, což samozřejmě znamenalo veliké neštěstí. Pomocí dalších zpráv náčelník dětem zadával každý den jeden dva úkoly a postupně je tak dovedl až k masce.

Úkoly měly dvě linie. Podstatou první, bylo nalézt jednotlivé části mapy bledých tváří, podle níž pak děti našly i cestu k ukryté masce. Největší úspěch měla klasická stopovačka, kdy jsem po domě a po zahradě poschovávala lístečky odkazující od jednoho ke druhému. Děti pak běhaly, lístky hledaly a tak našly i cestu k příslušnému dílu mapy.

Ale k mapě nás dovedl například i vzkaz, který Velký Huba zanechal u převozníka na Hřenských soutěskách.

obleky

Druhá linie příběhu měla děti připravit na postvátný rituál, kterým by navrátily masku zpět indiánskému kmeni. Nejprve si vyráběly oblečení a čelenky.

Oblek – stará rodičovská trička nejprve nabatikovaná hnědou barvou. Pak jsme odstřihly lemy a nastříhaly třásně. Až potud to byla práce spíš pro maminky, i když ti starší už se snažili pomáhat. Co ale děti zvládly zcela samy, byla výzdoba. Překvapivě odmítly korálky, všechno zvládly jen za pomoci barev na textil. Každý dle svého gusta a musím říct, že výsledky byly úžasné.

Čelenka –  stačily barevné papíry, fixky a sešívačka. Starší děti zvládly jen s malou dopomocí, menším jsme pomáhaly trošku víc.

vacky

Dalšími proprietami, které bylo třeba vyrobit, byl medicíncký váček a magické chřestidlo.

Váček – kruh vystřižený ze staré cíchy, po obvodu jsme do něj udělaly dírky, kterými se provlékl provázek. Děti si váčky opět vyzdobily barvami na textil a nakonec je naplnily tím, co považovaly za magické – kořením, lístky, psími chlupy, žaludy, malými šiškami, kamínky, apod.

Chřestidlo – základní materiál nakoupen zde, ale můžete stejně tak dobře použít roličku od kuchyňských utěrek a čtvrtku. Děti tubusy pomalovaly a společně jsme je naplnili tím, co kuchyně a příroda daly – čočkou, rýží, pískem nebo kamínky.

keramika

Poslední věcí, které bylo třeba na posvátný rituál, byly misky na vonné byliny. Kromě mističek děti vyráběly nejrůznější amulety, korálky, postavičky. Použita samotvrdnoucí hmota DAS, barva terakota. Zaschlé výrobky se dají nabarvit akrylkami (ale to už jsme nestíhli).

vesnicka

Také jsme navštívili opravdickou indiánskou vesnici Rosehill. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavého o životě indiánů, prohlédli si jejich výrobky, zhlédli představení o prvním setkání rudochů a bledých tváří a zatančili si indiánské tance.

zakonceniVrcholem bylo samozřejmě nalezení posvátné masky a magický rituál, kterým jsme masku navrátili jejímu kmeni. Ten se sice z důvodu nepříznivého počasí odehrával imrpovizovaně na terase (ne u ohniště, jak bylo původně v plánu), ale to nikomu nevadilo. Děti se oblékly do vyrobených kostýmů, vzaly váčky i chřestidla, po zemi okolo masky rozložily misky s vonnými bylinami a tančily indiánské tance. Velká Huba se jim za jejich pomoc následně samozřejmě odměnil.

20150807_130202

Tohle už je Matyáškovo ztvárnění celé hry (ta postava je indián zabalný v kůžích, nikoli pštros, jak se domníval manžel).

Pokud Vás indiánské téma zaujalo, koukněte na moji indiánskou pinterestí nástěnku. Najdete tam spoustu další inspirace.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Homemade, Jak je zabavit. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Indiánskou stezkou

 1. Lenka napsal:

  Paráda! 🙂 Od kdy děti dokáží udržet příběh „celotáborovky“? Mám pocit, že Kubík by to ještě nedokázal vnímat…

  • Alinka napsal:

   Leni, oni to myslím taky ještě úplně stoprocentně nepobrali. Chápali, že je to celé jedna velká hra, bavilo je hledat vzkazy a plnit jednotlivé úkoly. Ta linie a celý příběh byla hodně nekomplikovaná. A my jim v podstatě každý den opakovaly, co se vlastně děje a proč. Pokud něčemu neporozuměly, rozhodně jim to v ničem nevadilo.

 2. Věrka napsal:

  Mám moc ráda blogy, kde to žije…jako zde. Děkuji za milé chvíle. Věrka

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s