Tipy na Vánoční dárky pro děti – hračky

Jelikož se blíží Vánoce a všichni vymýšlíme, co podšoupnout Ježíškovi do báglu, mám pro Vás pár tipů na dárky pro děti. Třeba zase Vy naopak doporučíte něco mně.

Objevila jsem, jak vkládát videa a YouTube, tak si to dneska užijete. Krást fotky z cizích webů, případně dohledávat nebo pořizovat nějaké naše, jsem naopak hrozně líná. Však si klikněte a uvidíte ;).

Dražší dárky, které bych koupila znovu

Ideální hračka pro dítě je podle mě taková, která ho zaujme, zabaví, nějakým způsobem rozvíjí jeho schopnosti, dovednosti, znalosti a/nebo fantazii. Navíc se dá libovolně rozšiřovat v případě, že má úspěch. Nejlepším příkladem takové hračky je lego, které splňuje asi všechny výše uvedené atributy. Jenže co dál?

MAGNETICKÁ STAVEBNICE

Naše děti mají Geomag i přesto, že jsem původně měla vyhlídnuté Magformers, případně MagnaTiles (holt neinformovaný Ježíšek donesl, co donesl a darovanému koni na zuby nehledíme). Geomag je totiž spíš pro starší děti, protože spoje kuliček a tyčinek vyžadují už vyšší stavitelskou a nedrží pohromadě tak jednoduše. Barborka doteď vyžaduje občasnou asistenci. Matyáš už zvládne postavit pevnou stavbu sám. Magformers ale mají jak ve školce tak ve škole, takže to nakonec vůbec nevadí. MagnaTiles vyzkoušené nemám, ale řekla bych, že budou velice podobné Magformers. Magnety děti hodně baví a stejně jako lego můžete tyhle stavebnice dokupovat do aleluja. Mimochodem spojení třeba s Magnetickou inteligentní plastelínou – fakt hustý!

KOUZELNÉ ČTENÍ

Knížkám a mluvící tužce od ALBI, jsem se bránila dlouho. Přišlo mi to jako taková náhražka společného čtení pro líné rodiče. Jenže ono to tak úplně není. Knížky jsou opravdu moc dobře vymyšlené a pokud zvolíte obsah přiměřený věku a zájmům dítěte, může to pro něj být zábava i poučení na hodně dlouho, a nejen pro něj – co já už se z nich všechno dozvěděla. Samotná obsluha je velice jednoduchá – zvládne ji bez problému čtyřleté dítě (myslím, že i tříleté, ale to vyzkoušeno nemám). My krom knížek máme i dvě puzzle. Mimochodem, děti na strašně dlouho zabavilo zjištění, že mohou do tužky načíst jednu knihu/puzzle, ale pouštět si přitom jinou. Výsledné nesmysly je dovádějí k výbuchům hurónského smíchu.

KINETICKÝ PÍSEK

Tahle vychytávka u nás bydlí už několik let a pořád baví stejně, zvlášť v zimě. V kombinaci s malými bábovkami světových staveb je prostě skvělá. Má trochu jiné vlastnosti než klasický písek – drží totiž pohromadě, což je dětem krajně podezřelé a nutí to ke zkoumání (a velice jednoduše se uklízí).

BAREVNÁ DUHA GRIMMS

Přestože obyčejné dřevěné kostky u nás bohužel moc nefrčí (přece jen magnety jsou magnety a lego je lego), tohle děti můžou. Nahoru, dolu, mosty, xylofon, tunely, cokoli si vymyslíte. Máme ji taky už pár let a přestože ji ti dva rozhodně nešetří, je stále jako nová.

BŘICHOPAS TOYS

Ať už od Marušky Mrňávkové koupíte cokoli, bude to jednoduše krásné. Barborka má kočičku, kterou si sama vybrala na akci fler offline a myslím, že nezůstane dlouho sama. Jen netuším, co vybrat dřív, líbí se mi totiž úplně všechno.

DYNAMICKÉ DOMINO

Tohle je jediná věc, kterou doporučuju bez předchozího testování na vlastním potomstvu – děti dostanou domino pod stromeček letos. Ale podle toho, kolik už zkoukli na YT videí, pevně doufám, že to bude pecka.

Společenské hry

Tak tady většinou nelze šlápnout vedle. Děti baví jak obyčejný Černý Petr vystříhaný z Médi Pusíka, tak skládání mapy vypůjčené z Carcassone. Přesto máme mezi oblíbenými několik oblíbenějších.

LUCIE ERNESTOVÁ

Naše srdcovka, stálice a oblíbenkyně číslo jedna. Máme tři soubory nádherně malovaných jednoduchých her (pravidla se vejdou do několika málo odstavců), které Barunka s Matýskem chtějí hrát stále dokola. (V nabídce jejího obchůdku jsou ale i diáře, obrázky, pohledy a spousta dalších krásných drobností.)

HRY PRO JEDNOHO HRÁČE OD MINDOKU
Z jejich smart her doma máme jen Noemovu archu a Safari. Ale ze školky děti znají Tučňáky, Auta a Barevný kód. A teď je v jednom z muzeí zaujal Tajemný hrad a Zámecké schody. Hry jsou pro jednoho hráče, s jednoduchým zadáním a následnou samokontrolou, takže asistence dospělého není třeba. Odstupňováno dle obtížnosti, takže pokud si chcete potrápit mozek sami, směle do toho.

Inspirace z Fleru

Já nevím jak Vy, ale fler.cz je poslední dobou místo, kam koukám úplně nejdřív, když něco sháním. A je jedno, jestli je to oblečení, kosmetika, dárky nebo třeba nějaká dobrota. A velice často tu najdu přesně to, co hledám (často však mnohem víc). Co mě zaujalo?

Woodland
FU.FO
babikajeja
Dřevíčko – letos přinese Ježíšek jeho nádherný domeček pro penanky
Obchůdek u Madlenky
Scully – už jsem tu na ni upozorňovala několikrát
Targe – jeho zvukostrom je prostě nepřekonatelný, dělá nám radost taky už hoooodně dlouho

Tak copak byste mi doporučili Vy?

PS pro šťouraly: Tento článek je čistě moje vlastní iniciativa, kterou podnikám zcela zdarma bez nároku na jakoukoli peněžní či jinou odměnu. Ani v jednom případě se NEJEDNÁ o placenou ani objednanou reklamu.

PS 2: Pokud se dokopu, pokusím se něco podbného sepsat na dětské knížky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co mne zaujalo ..., Jak je zabavit. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Tipy na Vánoční dárky pro děti – hračky

 1. Martina napsal:

  Alinko, máme objednaný Magformers 🙂 a tajně doufám, že to bude nová alternativa k Legu a Duplu pro všechny 3 děti (7, 5 a 2 roky). Tím Tě neinspiruju, Naopak jsi pro mě inspirací kinetickým pískem. Vážně se to tak úžasně dobře uklízí a nemáte to pak „naprasené“ úplně všude? Už jsem nad tím uvažovala loni, ale to jsem ho zavrhla, protože batole by mi ho půlku snědlo. Teď už je větší a zvažuju, jestli do toho jít nebo ne. Zase tak málo peněz nestojí… Jak se z toho dostává případná špína? Taky už dlouho odolávám Albi mluvící tužce coby náhražce společného čtení pro líné rodiče, tady jsi mě taky nahlodala… A inspirace od nás? My zatím máme koupené brusle, model pro 7 leťáka (teď na nich trochu ujíždí) a drobnosti jako pastelky, omalovánky na vodu a tak… Spíš bojuju s množstvím různých ne příliš kvalitních plastových a plyšových hraček od babiček, které se nám doma příliš hromadí…

  • Alinka napsal:

   Marti, k tomu písku – uklízí se rozhodně výrazně líp, než normální písek. Samozřejmě nemůžeš očekávat, že nebude nikde a že ho vůbec nerozprasej. Aspoň tedy moje děti neprasit nedokážou. Nicméně jim to vždycky dávám k dispozici v kuchyni, kde je plovoučka (v pokoji mají koberec) a tam toho napřed většinu sesbíráme a už jen poslední zbytečky vyluxuju. Navíc ani bábovky/lžičky/další propriety nejsou tak špinavé jako od běžného písku. Špína se z toho dostává podobně jako z normálního písku, tj. spíš blbě než jednoduše. Snažím se, aby se jim tam nic moc navíc pokud možno nedostalo. Ale máme ho už (tuším) tři roky, používají to často, furt máme víceméně stejně plnou pikslu a bordel v něm není.
   Nekvalitní plastové šunty mě osobně dovádějí k zuřivosti. Speciálně moje mamka je na to expert první třídy. Když jí řeknu, co by se mi pro děti líbilo třeba k Vánocům a zdůrazním, že stačí jedna kvalitní věc, prohlásí, že to je zbytečně drahé. A pak pořídí hromadu pitomostí, se kterými si stejně nikdo nehraje, v součtu za úplně stejnou cenu, ale hlavně, že má každý z nich deset balíčků. To by mě čert vzal. Tuhle už přišly i samy děti s dotazem, proč jim babička nosí, cituji: „takový blbý dárky“. Mno, takže to řeším tak, že po určité době (kdy na to spíš babička než děti zapomene), putují tyhle krámy směr tříděný odpad.

   • Martina napsal:

    Alinko, písek jsme objednali, tak jsem na to sama zvědavá 🙂 Modelína u dvou mladších dětí frčí, tak si myslím, že písek bude mít taky úspěch. Koberec nemáme vůbec nikde, takže mě to zas až tolik netankuje – třikrát hurá robotickému vysavači!
    Na plasťáky jsou taky specialisti hlavně mí rodiče, taky zuřím, ale už jsem to trochu vzdala a zaujala stejnou pozici jako Ty… aneb co oči nevidí, to srdce nebolí a jsme zásobitelé žlutých kontejnerů.
    A taky jsem se nechala inspirovat a objednala Noemovu archu, zítra přijde a těším se víc než nic netušící děti… Vzala jsem k tomu rovnou hru Duchová v koupelně, tu mají známí a děti taky moc bavila, tak to je třeba inspirace pro Tebe, pokud ji ještě nemáte…
    A už se těším na ty tipy na dětské knížky! Fakt hodně!!!!!!!!!!!!!

 2. Hana napsal:

  Dekuju za tip na domino. Ukladam na nejakeho pozdejsiho Jeziska 🙂

 3. Al. napsal:

  Schody od Mindoku doporučujeme, u nás jsou velmi oblíbené. Jinak Filda si přeje hru Monopoly, kterou už několikrát hrál u kamarádů. Vyberu tu s tématem Česká republika. 🙂 Jinak mě osobně také lákají mluvící knížky, ale Fildu ty, které mají ve škole, prý moc nenadchly, a tak se na to moc netvářil…

 4. Lenka napsal:

  Tak jsem na Tvůj popud dnes objednala Albi tužku, sama jsem zvědavá 🙂

 5. Irena napsal:

  Já teď objevila stavebnici ceeda cavity, vypadá úžasně. Holky milují duplo a figurky zvířat, tak si mohou postavit domečky. U nás magformers nic moc, koupila jsem sadu s kolečky na auta, ale holky si s tím chcou jezdit a to se jim složí. Uvidím až doroste kluk jestli ho to bude bavit. Jinak mám pro mimi od vilac chrastící kostky, pro batole od eeboo prošívací karty a od djeco vrstvené puzzle králičky z obchodu mamiee

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s