Upíří

„A to vy tam jako jdete s dětma???“ podivila se kamarádka, když jsem jí řekla, že se na druhý den chystáme na dárcovství krve celá rodina.
„Jo, proč?“
„No, nevím. Přijde mi to takový … zvláštní.“

Jsme s manželem oba dárci krve (on výrazně pravidelnější než já) a děti to vědí. Už několikrát jsme jim vysvětlovali, o co jde, proč se krev dává a jak to celé probíhá. Tentokrát ale poprvé projevily přání jít s námi.

Po pravdě řečeno byla taková varianta zrovna v daný den výrazně méně logisticky náročná než jiné možnosti. Matyáš měl mít navíc celý den suplování, takže jsme si řekli, proč ne. Alespoň se zase dozvědí něco nového. Vůbec mě nenapadlo, že by s tím mohl být nějaký problém. Koneckonců rodiče s dětmi na odběrech vždycky vídáme. Nebývá jich sice mnoho, ale chodí. Nicméně kamarádčina reakce mě trochu znejistěla.

Jak se později ukázalo – zcela zbytečně. Netuším, jestli jiná transfúzní oddělení jsou podobně vstřícná jako to v pražské vinohradské nemocnici, ale skoro bych si troufala tvrdit, že ano. Nejenže na nás nikdo nekoukal divně, že jsme dorazili v tak hojném počtu, ale sestřičky i paní doktorka s dětmi živě konverzovaly, všechno jim vysvětlovaly a ukazovaly. Matyáš s Barunkou navíc dostali pexeso, pastelky, omalovánky, odrazkové pásky a v jídelně pití a rohlík navíc (což pro ně bylo samozřejmě nejvíc).

Přišlo mi, že tam všichni berou jako naprosto samozřejmé a v pořádku, že chceme dětem ukázat, jak to chodí a že to ty děti opravdu zajímá. Zkrátka osvěta už odmala. Nemyslím si, že by toužily s námi na odběry napochodovat pokaždé, ale jsem ráda, že jsme je tam alespoň jednou vzali.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s