Co mne zaujalo: Minecraft a počítačová gramotnost

Minecraftí nákaza už dorazila i k nám. A Matyáše zasáhla dost zostra. Na tabletu na místo pohádek sjíždí videa z toho, jak hrají jiní, ve škole se účastní všech zasvěcených debat se spolužáky a pochopitelně žadoní, abychom mu hru pořídili.

Na mém telefonu už rok hraje zjednodušenou a nebojovací verzi Block Craft 3D. Naprosto mě fascinuje, co je schopný vymyslet/vyzkoušet. No řekněte, napadlo by vás jen tak prokopávat tunel skrz kopec (který se pochopitelně dá jednoduše obejít) jen proto, abyste se podívali, jak to vypadá na druhé straně? Nebo stavět kostičky pod sebe tak dlouho, až se ocitnete ve vesmíru?

Chápu, co ho na tom přitahuje, a proto s manželem otázku, jestli vyhovět jeho přání dost intenzivně řešíme. Já sama nejsem žádným velkým nadšencem počítačových her (už dva roky mám rozehraný The Witcher 2 a za tu dobu jsem se dostala až! na konec prologu), hlavně proto, že mi přijdou jako zbytečný žrout času (čímž nechci říct, že nedokážu prosedět celý den u internetu, ha). Takže jsem (nebo aspoň zpočátku jsem byla) spíš proti, manžel v tom žádný zádrhel nevidí.

Při dumání (dumám za pomoci netu – jak jinak, ha podruhé) jsem narazila na zajímavé video (pokud Vám nic neříká jméno Jan Kršňák, pak se o něm samotném – trochu blázen – i o jeho projektu Digiděti můžete dozvědět víc tady), v němž mimo jiné zaznívají prohlášení jako (volný přepis):

 • Děti to musí zvládnout. Nic jiného jim nezbyde, internet už nikdo nevypne.
 • Minecraft je taková bezpečná stavebnice.
 • Důvěra dítěte je důležitější než to, kolik hodin denně stráví u počítače.
 • Půberťák vám dá přístup na své sociální sítě, ale očekává, že tam nepolezete.
 • Chceme dítě, které když narazí na (námi) blokovanou stránku, bude ji umět odblokovat.

Vrtíte hlouvou nebo pozdvihujete obočí? Pak se na tu debatu rozhodně koukněte (stačí poslouchat). V kontextu totiž takové věty dávají až překvapivý smysl a možná nabízejí i odpověď na otázky, jak k tomuhle tématu přistupovat.

A já mám zase brouka v hlavě. Pomůžete mi ho zkrotit? Napište mi prosím, jak to máte s hraním her (respektive s používáním telefonů a tabletů) u dětí doma Vy. Budu ráda za všechny připomínky, nápady a podněty. Díky moc.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co mne zaujalo ..., Váš názor, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Co mne zaujalo: Minecraft a počítačová gramotnost

 1. marietulachov napsal:

  Jako maminka tří počítačově gramotných (už dospělých) dětí ani nevrtím hlavou, ani nepozdvihuju obočí.:-) Není to tak dávno, kdy jsem se intenzivně zabývala podobnými překážkami, které se náhle a bez varování postavily do cesty a nezbylo než najít cestu pro všechny nějak více – méně přijatelnou, zvlášť když nejstarší syn s PAS byl velmi brzy na IT úrovni a jediná výhrúžka (poslední), která na něj zabrala byla, že jestli ihned nezavře hru, vypínám elektřinu. Může se to zdát drsné, ale on život s ním, kdy ovlivňoval ještě dva mladší sourozence, nebyl příliš jednoduchý. Jinak se u nás osvědčilo společné hledání pravidel, spíš jak nakládat s časem než kolik ho „dovolit“. Prostě jsem postupně dospěla k názoru, že důležité je, aby si uvědomovali, kolik času na pc tráví a čím. Protože na rozdíl od nás skoro celý jejich život se postupně odehrává skrze média. Píšou, čtou, sledují filmy a videjka, hudbu, soc. sítě…. A stále se učí. Jejich angličtina se rozvinula tak, že jen závidím. Ano, kdybych trávila tolik hodin jako oni poslechem všeho možného a hrami… Kormě nejstaršího, který je IT se vším všudy, protože se tím i živí, dva mladší postupně dospěli k tomu, že chtějí žít i mimo čtyři stěny a obrazovku. Ale byl to svým způsobem boj a neustálé hledání.
  Myslím, že to hezky vystihlo, co jsi napsala o prokopání se skrz kopec a vystavění cesty do Vesmíru – je to krásná ukázka, že jde o tvůrčí proncip. Ne hloupá střílečka nebo vrážení autíček do sebe. Ale cosi kreativního, co dá mimochodem práci a námahu.
  Nedávno vyšla kniha anglického spisovatele a novináře Keitha Stuarta (mmch. píše do The Guardian hlavně o počítačových hrách:-). Jmenuje se Kluk z kostek. Ano, minecraftových 🙂 Myslím, že je zajímavá a čtivá i pro rodiče ne – auti dětí. Doporučujiu k přečtení.

 2. Narunill napsal:

  Naštěstí v dnešní době nemusí být využití informačních technologií nějakou hrozbou. Existuje spoustu edukačních her pro rozvoj logiky, výuky jazyků nebo přírodovědných odvětví. Já si z dětství pamatuji třeba Lidské tělo, což byl interaktivní 3D model lidského těla, který se dal rozkliknout a bylo u něj i povídání, na co se dívám. Z moderních logických her bych vyzdvihla Chuchel od českých vývojářů. Jinak Mimecraft má různé tzv. módy hry – v několika z nich se dají stavět i elektrické obvody a zkonstruovat tak funkční kalkulačku. Každopádně vždy platí: Všeho s mírou. (Možná to malinko obhajuji kvůli studiu Učitelství informatiky a výpočetní techniky 😃)

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s