Čisto kolem sebe

Všechno začalo před dvěma roky v létě, kdy jsme s dětmi na Rysí stezce v Českém Švýcarsku našli na zemi obal od sušenek. Děti ho zcela spontánně sebraly, že odpadek vyhodíme do koše. Jenže po 20ti metrech ležel další a nakonec z toho byl na trase dlouhé necelé dva kilometry celkem slušný pytel.

Nádorní park České Švýcarsko. 12.8.2016

Od té doby si víc všímáme odpadků přírodě, ve čtvrti, kde bydlíme, a vlastně kdekoli kolem nás. A sbíráme. V batohu už automaticky nosím roličku sáčků na odpadky a jednorázové gumové rukavice.

Protože odpadků se všude (bohužel) povaluje stále dost, napadlo mě zkusit ke sbírání ponouknout i ostatní. Chvíli jsem dumala, jak to udělat, když blog už je neveřejný, ale nakonec mě napadlo vytvořit stránku na FB.

Vy víte, že nejsem nijak velký nadšenec pro tuhle sociální síť, ale možnost oslovit co nejvíc lidí jí ani já upřít nedokážu. Proto vznikla stránka ČISTO KOLEM SEBE, k jejíž návštěvě Vás tímto srdečně zvu.

Chtěla bych jejím prostřednictvím sdílet fotky toho, co jsme nasbírali i další informace související s odpadovým hospodářstvím, úklidem veřejných prostor a čistotou našeho prostředí vůbec.

Půjdete do toho snámi, abychom všichni měli čisto kolem sebe? Stránka je veřejná, takže prosím sdílejte dle libosti.

DĚKUJU !!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Čisto kolem sebe

 1. lmachovska napsal:

  Děláme to taky. Bez sáčků a rukavic, prostě to vezmeme a odneseme. Paradoxně jsem se s největším odporem setkala u muže, když tak kluci poprvé něco přinesli na procházce, kde byl s námi. „Fuj, nešahej na to!“

  • Alinka napsal:

   Jojo, to je u nás stejný. Jako to, že po cestě ze školky se někde válej noviny, tak je seberu a vyhodím, to už neřeším.
   Ale pyrlíky jsou dobrý hlavně na výletech, protože odpadků je (bohužel) tolik a koše tak daleko, že se to jednorázově odnést nedá. Rukavice radši dávám, protože oni jsou schopní sbírat kdeco.
   A náš taťka je teda taky největší fajnovka. Ale už to nějak skousnul.

 2. Sedmi napsal:

  Super nápad, sbíráme taky, ale ne systematicky

  • Alinka napsal:

   Však my taky ne. Jsem si nadšeně založila skupinu, abych jak ta trubka zjistila, že jsem sice nějaké nasbírané pytlíky fotila, ale nemůžu je najít, Takže tam jaksi, ehm, momentálně nemám co dát. Mno, jestli já nejsem pako.

 3. mamkanadrate napsal:

  Tip na jednorázové rukavice do batohu je fajn. Než jsme měli děti, dost jsme se pohybovali venku a v batohu vždycky byl nějaký sáček od svačiny (či jen do rezervy od rohlíků). Ač jsme se typickým turistickým trasám vyhýbali, kolikrát jsme při hledání kešek donesli k nejbližšímu odpadkáči docela dost smetí. A CITO eventy, na kterých se uklízí, ty byly naše oblíbené. Člověk tam potkal víc lidi, které zajímá, jak to vypadá za zdmi jejich obydlí.
  Např. u úklidu řeky Chvojnice mě zarazilo, kolik jsme v jejím sevřeném údolí našli pneumatik.

  Veronika

 4. Narunill napsal:

  Mě hodně vyděsilo, když jsem se dočetla, ze recyklace plastů závisí na ceně ropy – pokud je nízká, nevyplácí se recyklovat a vyrábí nové kusy. A z celkového počtu nasbíraných plastů se zrecykluje pouhých 20%. Nemáte někdo tip na pěknou skleněnou lahev na cestování? 🙂 alespoň litrovou? 😀

  • Alinka napsal:

   Můžu se prosím zeptat na nějaký zdroj téhle informace? To mě zaujalo.
   Skleněnou lahev používám tuto: http://www.pijemezeskla.cz/ ale zaprvé je malá (mám 475ml) a zadruhé zbytečně těžká. Na druhou stranu vydrží asi úplně všechno, už mi kolikrát spadla a v pohodě. Pořád vypadá jak nová i po několika letech používání. Děti mají termosky tyto: https://www.inteligentni-termoska.cz/inteligentni-termosky/objem-0-5-l a tam mám zase výhrady k uzávěru a navíc se tedy dost odírají. Stoprocentně bych nedoporučila ani jedno, ale nevím moc, co místo toho.
   Kupodivu docházím k závěru, že nejpraktičtější je obyčejná PETka se sportovním uzávěrem (takový ten zacvakávací, co má třeba Rajec), která je lehká, může mít až 1,5l a vydrží toho překvapivě hodně. No, ale je to PETka, no :(.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s