Jak na dětské zuby?

Byli jsme na preventivní zubní prohlídce. Pro mě stále lehce strestující zážitek, protože mám (a pravděpodobně nadosmrti mít budu) v živé paměti hromadné školní návštěvy u zubaře a především pak zákroky v mé puse připomínající středověké mučení, jež byly jejich téměř nedílnou součástí.

Když jsem byla dítě, čištění zubů se nijak zásadně nehrotilo. Alespoň ne u nás doma. Podle toho moje zuby dnes vypadají. Až do dospělosti jsem se zubaře ukrutně bála. Až někdy kolem pětadvaceti jsem usoudila, že k tehdejší paní doktorce, kam chodil (a dodnes chodí) zbytek mé rodiny, u nikdy více.

A hle, oni opravdu existují zubaři, kteří vám zuby spraví, aniž by vám přivodili doživotní trauma. Takže když do mě teď zrovna paní doktorka hučí, že bych si měla nechat vyndat špatně rostlé osmičky, panikařím jen trochu a sbírám odvahu se na extrakci opravdu objednat.

Ale i když má paní doktorka zlaté ruce, rozhodně bych ráda, aby mé děti její péče potřebovaly co nejméně. Proto jsem ji trochu vyzpovídala. A Vy si teď můžete přečíst výsledek.

Mohla byste, prosím, jednoduše vysvětlit, jak vzniká zubní kámen a kazy?
Zubní kaz vzniká tak, že na zubu delší dobu zůstává plak. Ten způsobuje demineralizaci skloviny (vypadávání minerálů). Zubní kámen také vzniká z plaku, který nedokonale očišťujeme a nachytají se do něj minerály ze slin a plak následně ztvrdne na zubní kámen. Ten již kartáčkem nejde odstranit a musí se odstranit v ordinaci.

Jak často dětem (ale vlastně i sobě) zuby čistit? Je to opravdu třeba po každém jídle, jak tvrdí reklamní hesla?
Je dobré si navyknout na čištění ráno a večer. Ráno zejména z hygienických důvodů, abychom měli svěží dech. Večer čištění vzít velmi pečlivě, včetně čištění mezizubních prostor. Čistě teoreticky by mělo stačit čištění jednou za 48 hodin (aktivní a zralý plak je schopen kazit zuby po 48 hodinách), ale pak musí následovat velmi pečlivé čištění všech plošek zubů. A ruku na srdce: doopravdy vyčistíme úplně vše? Proto radši 2x denně. Po každém jídle zuby čistit opravdu nemusíte.

Má význam, když si malé dítě „čistí zuby“ aspoň trochu samo? Naše Barborka zatím kartáček v podstatě pořád jen tak okousává.
Dítě ať si klidně zkouší zuby čistit samo. Je dobré, mu nastavit návyky, že 2x denně si zoubky „vyčistí“. Ale večer pak nastupují rodiče a po jeho čištění mu zoubky pečlivě dočistí oni. A to včetně mezizubních prostor (nit, mezizubní kartáček).

Kdy začít u dětí s čištěním mezizubních prostor?
Čištění mezizubních prostor u dítěte začíná v době, kdy má uzavřené mezizubní prostory. Zkrátka v momentě, kdy mezi zuby nemá mezírky. Některé děti mají mezírky v dočasném chrupu až do výměny za stálé, jiné děti mají uzavřené prostory velmi brzy. Je to tedy velmi individuální.

Co si myslíte o elektrických zubních kartáčcích? Zdá se, že je to mezi maminkami momentálně hit a pro děti je to atraktivnější než čištění obyčejným kartáčkem.
Děti si klidně mohou čistit sonickým kartáčkem, je to pro ně motivující a víc je to baví. Rodičům však doporučuji dočišťování klasickým kartáčkem, ve kterém mají lepší cit.

Zmiňovala jste, že po večerním čištění zubů můžeme klidně jíst a pít (dokonce i sladké). To je poměrně nečekané tvrzení od zubního lékaře. Můžete to prosím blíže vysvětlit?
Důležité je si uvědomit, že kaz vzniká tak, že na zubu je delší dobu plak. Pokud zub bude čistý a nebude na něm plak, nemá jak se zkazit. Pokud však čistíte špatně a na to si dáte sladké, kaz budete mít zcela jistě.

Je pravda, že malému dítěti se do pusy kazutvorné bakterie dostanou přenosem od dospělého (například, když matka a dítě jedí stejnou lžičkou)? A že jakmile je jednou v puse máme, už se jich nikdy nezbavíme?
Ano, takto se přenáší bakterie. Ale pokud má maminka i dítě dobré hygienické návyky – zuby mají bez kazů a dobře odstraňují plak, tak bych se toho nebála. Dítě ve sterilitě stejně neudržíte. Pokud však má maminka zkažený chrup, nedoporučuji olizovat lžičku ani dudlík.

Kazy na mléčných zubech – některé teorie říkají, že pokud nebolí, není třeba trápit dítě jejich vrtáním, protože zoubky stejně vypadají. Jiné, že by se naopak měly odstranit co nejrychleji, protože množící se bakterie mohou ohrozit budoucí stálé zuby. Kde je pravda?
Mléčné zuby se opravovat musí. Tyto zuby jsou velmi důležité. Uvědomte si, že některé mléčné zuby v ústech zůstávají až do 12ti let. Drží prostor v pusince na stálé zuby. Pokud dítě předčasně o tyto zuby přijde, může se stát, že stálé zuby se posunou do jiného místa a bude problém s prořezáváním těchto zubů. Také od infikovaného a zkaženého zubu může přejít zánět na zub stálý a může zbůsobit deformity nebo změny barvy stálého zubu.

Jak zvládnout bolestivé ošetření s dítětem, které má strach? Vzpomínám na hrůzostrašné historky kamarádky, jejíž šestiletou dceru nedokázali udržet čtyři dospělí.
Pokud není možné dítě ošetřit, doporučuji ošetření v analgosedaci či celkové anestezii. Dítě nebude mít nepříjemné zážitky ze zubního ošetření a vše se většinou dá opravit najednou.

Moje maminka přišla s teorií, že „zuby lze vyčistit jablkem“. Netřeba tedy používat kartáček a pastu, stačí si před spaním schroupat jablíčko. Co je na tom pravdy? Fungují nějaké „babské“ rady? A vyčistí nám zuby žvýkačka?
Jablko zuby, tím že je tvrdé, lehce mechanicky očiští, ale nevyčistí vše. Oblast mezi zuby a u dásně zůstane neočištěná. Takže jablko určitě nestačí. Žvýkačka způsobí zvýšení produkce slin, které naředí kyselé prostředí v ústech, ale mechanicky plak neočistí. Takže žvýkačka je lepší, než coca cola, ale kartáček nenahradí.

Jsou některá jídla z hlediska zubů zcela nevhodná?
Jsou to velmi sladké potraviny a nápoje (pozor i na výrobky určené dětem – Jupík, Kubík, atd.) a dále velmi kyselé potraviny a nápoje, energetické drinky.

Děkuju.

Na mé otázky odpovídala MUDr. Jana Dolečková ze zubní ordinace DENT11

Příspěvek byl publikován v rubrice Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Jak na dětské zuby?

 1. Sedmi napsal:

  Ha, a já jsem si myslela že zuby se flákaly jen u nás doma (když jsem byla malá). Jenže já měla do 14 zuby bez jediného kazu. A naše děti při podobném přístupu jedna samý kaz odmalička, druhá do teď ani jeden…. To je čím?

  • Alinka napsal:

   Mame to stejny. Prestoze Barca ji vic sladkyho, je zatim bez kazu a Matyas uz ma dve plomby. U nich je to jednoznacne dany prave sirkou tech mezizubnich prostor. Matyas ma zuby vic namackany na sebe a tim padem to mezi nima casto nevycisti poradne ani nitkou. Zatimco Baru ma mezirky sirsi a tak relativne dobre vycistime i obycejnym kartackem.

   • Sedmi napsal:

    … Nooo, u nás čištění mezi zuby moc nejde. Vincent se nenechá skoro vůbec, jsem ráda, že zvládnu dojet stoličky… A holky mají zuby u sebe. Myslím že i kazivost zubů může být dědičná.

    • Vanilka napsal:

     To si taky myslím!

     • Alinka napsal:

      Tak asi jako všechno :).
      Ale když (teoreticky) vyčistíš každej den tak pečlivě, že tam nemáš žádnej plak, nemají se ti kazy jak udělat. Mám to vyzkoušeno na sobě a to se mi v pubertě (než jsem objevila všechny ty čistící fígle) zuby kazily hodně. Dneska se to stane většinou, když na to nějakou dobu dlabu a třeba vynechávám mezizubní kartáček.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s