Babička Maruška

Babička Maruška byla napůl Češka a napůl Maďarka.

Měla šest sester a jednoho bratra. Po tatínkovi byla šikovná, po mamince krásná a hubatá. Než poznala dědu, chodila s bratrancem budoucího prezidenta.

A když pak dědu potkala, prvními slovy, která na něj s kadencí kulometu vychrlila, ho sprdla jak je možný, že jede ve stejným vlaku a ona ho nezná?! Vůbec jí nevadilo, že ten švihácký voják je o dvě hlavy vyšší než ona. Když ji pozval na rande, bleskově přijala, stejně bleskově na to zapomněla a schůzku pak úplně zazdila.

Babička Maruška byla báječná kuchařka.

Často a ráda vyvářela pro početnou rodinu a nejšťastnější byla, když všichni hekali s plnými břichy. Po vydatném obědě musela v rychlém sledu následovat kávička se zákuskem a ideálně hned v závěsu mísa s chlebíčky. Ve špajzu byl děj se co děj dostatek bonbonů, oplatek a čokoládiček – vnoučatům volně k odběru.

Pekla ten nejlepší kynutej švetskovej koláč s drobenkou i tu nejnadýchanější třešňovou bublaninu. Jejích bramborových knedlíků s kedlubnovým zelím jsem už v osmi letech dokázala sníst šestnáct. Noková polívka navždy zůstane tou nej. Nikdy, nikde, od nikoho jiného jsem takovou nejedla.

Legendární je dokonce i babiččin černý čaj. Několik let jsme se sestrou nechápaly, proč nám jednoduchý recept „dvě lžičky cukru a pár kapek citrónu“ prostě nefunguje. Pak jsme zjistily, že babička ty „lžičky“ dává nejen úplně vrchovatý, ale hlavně polívkový.

Babička Maruška byla vášnivá luštitelka.

Kdykoli jste přišli do její kuchyně, předložila vám (vedle nějakého jídla samozřejmě) i štos křížovek, které jí nevycházely, a nedovolila Vám odejít, dokud neznala všechny tajenky. Ty pak na korespondenčních lístcích posílala do redakcí mnoha časopisů.

Tu hromadu časopisů s duchaplnými názvy a ještě duchaplnějším obsahem taky četla a příběhy lidí ji natolik uchvacovaly, že poté, co jste skončili s křížovkami, dostali jste další štos a ten jste zas museli přečíst. A pak s ní o tom diskutovat.

Sledovala nekonečné seriály. Děda sedával před televizí vedle ní a trpělivě jí vysvětloval, nejen kdo patří do jaké rodiny, ale i do kterého seriálu, protože se jí to všechno motalo dohromady.

Babička Maruška byla tou nejlepší babičkou.

Hlídala nás, kdykoli jsme byly nemocné, když rodiče chtěli jít do kina nebo mamka měla službu. Hlídala nás kdykoli bylo potřeba. A protože bydlela ve stejném domě, byla pro sestru i mě k dispozici prakticky 24 hodin denně.

Ráno nás budila, připravovala snídani a dohlížela, abysme odcházely do školy včas. Vodila nás do kroužků, psala nám sáhodlouhé dopisy na tábory a školy v přírodě. Pletla jeden svetr za druhým, protože jsme z nich všichni neustále odrůstali. Ušila mi bezpočet kalhot, protože jiné než ty její jsem odmítala nosit. Uháčkovala mi slavnostní šaty.

Když ji děda naštval, mrmlala si pod fousy maďarské nadávky. Když jsme ji naštvaly my děti, honila nás po domě a láskyplně hudrala: „VY SMRADI!!! Já vám nařežu!!!“ V životě by na nás nevztáhla ruku.

V puberťě nám i přes protesty neustále přilepšovala ke kapesnému. Tajně, aby děda nevěděl.

Babička Maruška byla ztělesněním jistoty.

Oblékala stále dokola několikero šatů, které si sama ušila. Celý život nosila stejný účes. Vždy měla aspoň jednu kočku. Pokaždé, když jsme odcházeli z domu (v kteroukoli denní nebo noční hodinu), nezapomněla nám připomenout, ať na sebe dáváme pozor. A vždycky nechávala klíč v zámku, aby si nikdo nemohl sám zvenku odemnout a ona tak mohla mít přehled, kdo kdy přišel domů.

Jakmile přes noc napadl byť i jen mikroskopický poprašek sněhu, v šest hodin ráno už zametala schody před domem (protože co kdyby někdo přišel a co by si o nás pomyslel!) a třískala u toho smetákem do kovového zábradlí tak vehementně, že nejenže probudila všechny v našem domě, ale i v tom sousedovic.

Vždycky prala v otevřené pračce, kde se u dna točil šroub a do prádla se muselo šťouchat obří vařečkou. Pak všechno ždímala v elektrické ždímačce, která stávala na prkně položeném přes vanu. Jelikož při ždímání skákala (ta ždímačka, ne babička) i deset centimetrů vysoko, museli ji vší silou držet aspoň dva lidi. Nakonec babička už suché prádlo před žehlením kropila a stáčela do ruliček. Když jí děda na stará kolena koupil automatickou pračku, musel se v ní nakonec naučit prát sám, protože babička se k ní odmítala byť jen přiblížit.

Na vánoční stromek věšela pokaždé stejnou sadu nevšedních prolamovaných ozdob doplněnou želatinovými arabeskami a čokoládovými bonbony s cukrovou náplní.

Babička Maruška byla veselá, ráda se smála a ráda zpívala. V očích jí vždycky svítily takové rošťácké plamínky. A to i v době, kdy už pro ni byl svět moc složitý a nepochopitelný.

Ráda sedávala na balkoně nebo na zahradě a koukala do větví stromů.

Babička Maruška byla nejhodnějším člověkem na týhle planetě.

Babička Maruška byla.

Už není. V úterý ráno v tichosti odešla do nebe za dědou. Bylo jí 93.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Babička Maruška

 1. Lenka napsal:

  Moc hezky jsi to napsala, ronila jsem slzy, a to jsem ještě nedočetla ten konec. Máš krásný a pevný základ do života. A i to vysvětluje, co Ti chybí u Tvé maminky. Ty víš, jak to má vypadat. Jistě měla babička život nelehký vzhledem k době, kterou zažila. Takoví lidé by tu měli být navždy. Upřímnou soustrast, hladím na dálku. Lenka

  • Alinka napsal:

   Leni, děkuju …
   Babička byla naprosto úžasný člověk.
   (V kontextu článku o mamce – když nad tím tak přemýšlím, babiččiny dcery s ní zas až tak moc dobrý vztah neměly. Hlavně jedna z nich (a není to překvapivě moje mamka) ji považuje za velmi špatnou matku, která jí nikdy nedokázala dát opravdoovou lásku a být jí oporou. Zajímavý.)

 2. Psice napsal:

  To mě mrzí:( Dojalo. Opravdu pohádková babička, která určitě zůstane ve vzpomínkách napořád a bude kouzelná i až o ní budou vyprávět tvé děti. Držte se a mějte v paměti všechno to hezký.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s