Menstruační kalhotky

Aby bylo jasno – tenhle článek bude přesně o tom, co slibuje nadpis. Takže pokud tu mám nějaké čtenáře-pány, dopředu upozorňuju, že to fakt můžete úplně vynechat. Útlocitné dámy, které mají pocit, že je to hnusný, prosím, přeskočte taky. Píšu včas, abych předešla případným odsuzujícím komentářům, jakože „fůůůůj“. Prostě to nečtěte.

Zadruhé, nejedná se o placenou spolupráci *), to tady ostatně nedělám. Chci se jen podělit o vlastní zkušenost, protože jsem nikde na internetu nenašla takovou recenzi, jakou bych si představovala. A třeba váháte, jestli do toho jít nebo ne (stejně jako já někdy před půl rokem) a tohle by vám mohlo pomoct v rozhodování.

*) Přesto zmiňuju konkrétní značku, protože to je jediná, se kterou tu osobní zkušenost mám a vůbec netuším, jak (ne)fungují výrobky jiné. A navíc ode mě můžete jedny dostat gratis nebo získat odkaz na slevu. Jak je to možný, se v průběhu čtení dozvíte.

čmajznuto na: Instagram @snuggwear (svůj zadek tu fakt vystavovat nebudu).

Asi jako většina žen, nehýkám z období menstruace blahem. Nemám bolesti, pokud dostatečně spím, netrpím nijak dramatickými projevy PMS, ale nosit 5-6 dní z každých 28 vložku, je prostě opruz, co si budem, že jo?

Když se na trhu objevily kalíšky a řada mých kamarádek je začala nadšeně používat, zajásala jsem. Bohužel ne na dlouho. Kalíšek mi totiž vůbec nevyhovuje. Opominu teď, že jsem nikdy nepřišla na to, jak ho použít třeba na veřejných záchodech, kde nemáte umyvadlo hned u mísy. Především jsem nikdy nebyla schopná ho použít tak, abych měla jistotu, že se nestane nějaká nehoda (abych byla přesná v podstatě pokaždé k ní došlo). Nemám tušení, v čem byla chyba. Vyzkoušela jsem dva různé výrobce, několik cyklů jsem se poctivě snažila naučit ten správný zaváděcí grif, konzultovala to s těmi, které na něj nedají dopustit, ale prostě ne. Musela jsem to vzdát a vrátit se potupně k vložkám a tamponům.

Když pak přišly menstruační kalhotky, byla jsem dost dlouho skeptická – to zase dopadne stejně. Všude oslavné články, jak je to super a bezpečné a pohodlné. Krom hejtů typu „je to blééé“, pocházejících z řad myslitelek, které je nikdy nezkusily (a tudíž bylo možno je s klidným srdcem ignorovat), nikdo žádné výtky? To je divný, ne? Nakonec mě k nákupu několika kusů k otestování rozhoupala tahle recenze, protože jsem přesvědčená, že Tereza by nikdy nedoporučovala něco, čemu by skutečně nevěřila.

Přestože existuje víc značek, pořídila jsem si také Snuggs. Stojí za nimi čeští návrháři a jsou v Česku vyráběné. To mi pro rozhodnutí, co vyzkoušet, stačilo.

A jak to dopadlo? Zajímavě. Obecně jsem hodně spokojená, ale jsou tam ale … kvůli kterým nemusí být pro každého.

Zaprvé (a to mi přijde asi nejzásadnější), máte-li silnější menstruaci, rozhodně nepočítejte s tím, že vám vydrží inzerovaných 8-12 hodin. Prostě ne. V den, kdy mám menstruci nejsilnější, měním po 2-3 hodinách, a to je opravdu maximální hranice, protože (bez ohledu na to, co se kde dočtete), i kalhotky mají omezenou absorbční kapacitu a prostě protečou. Už jsem převlíkala i po hodině. A než jsem vychytala okamžik, kde je třeba měnit, trochu jsem se navztekala se špinavým oblečením.

To je totiž zajímavá věc – základní verze kalhotek je černá. Logicky, přece nechcete, aby někde byly vidět krtvavé skvrny. Jenže, když je chvilku používáte, už vám to tak logické nepřijde. Na bílé vložce totiž vidíte okamžitě, kde všude krev je. Na černých kalhotkách poznáte bez velmi detailního zkoumání kulový. A chce to opravdu trochu cviku, abyste jen podle toho, jak se v nich cítíte, poznaly, že je čas na čisté. Tenhle nedostatek si zřejmě už uvědomil i výrobce, protože nedávno představil řadu v tělové barvě. Nemám je koupené/vyzkoušené, ale určitě bych o nich propříště minimálně uvažovala.

Kupodivu půlku noci (po které je v případě nutnosti měním, protože stejně od svých 10 let courám každou noc na záchod) vydržely zatím vždy.

Používám klasický střih, určený pro silnou menstruaci. Zjistila jsem, že mají teď nově i verzi pro velmi silnou menstruaci a na noc, ale ty vyzkoušené nemám. Předpokládám, že by vydržely víc.

Takže pokud z vás pravidelně cedí jako z vola a očekáváte neomezenou kapacitu, rovnou na ně zapomeňte. Doma měním o trochu méně často, než bych měnila silnou vložku, ale kapacita tří nebo dokonce čtyř, to není ani smykem. Jdu-li ven, kde není možnost se převlíknout, doplňuju kalhotky tamponem. Možná si teď řeknete, k čemu teda jako jsou, když stejně musím použít tampon.

Jednoduchá odpověď. Kalhotky jsem si kupovala v červenci loňského roku. Od té doby jsem nepoužila jedinou vložku a krabičku tamponů mám zatím pořád jednu a tu samou. I kdybych měla kalhotky používat jen ve dnech, kdy mám měsíčky slabé, pořád to znamená opravdu výrazné snížení spotřeby jednorázových pomůcek.

Pokud jde o zápach – (teď to bude obzvlášť ekl) běžně určitě není cítit nic. Pokud použité kalhotky vyloženě cíleně a z těsné blízkosti očicháváte (jo, udělala jsem to pro vás, samozřejmě ;)), pak lehoučký železitý odér zaznamenáte, ale rozhodně je to příjemnější (můžu v takové situaci použít „příjemnější“???) než u použité vložky nebo tamponu, kde tu těsnou blízkost vůbec nepotřebujete.

Každopádně musím uznat, že jsou opravdu maximálně pohodlný (tabulka velikostí odpovídá). Nikde vás nic neškrtí, nic neklouže, nevykukuje. Prostě úplně jako když máte normální běžné prádlo. Až se občas leknu, jestli já blbka, jsem si vzala fakt ty menstruační a nechodím v normálních. Savá vrstva je tenká a pružná. Nešustí, nevydává zvuky. Ani pod tenkým oblečením nic nenasvědčuje tomu, že nemáte obyčejné kalhotky. Stejně tak nedráždí kůži. Žádné opruzeniny nebo pupínky.

Představa, že bych je teď měla zahodit a vrátit se zpět k vložkám, mě neláká ani trochu.

Údržba může pro někoho znamenat problém. Samozřejmě to není tak jednoduchý, jako když vložku vyhodíte do koše a víc se o ni nestaráte. Musíte zaprvé mít náhradní kalhotky k dispozici, takže je třeba s tím počítat, kdyžtřeba odcházíte z domu. Zadruhé se musíte převléct, nestačí jen přičapnout za keřem. Zatřetí, musíte mít kam dát ty použité. Nosit sebou celý den v kabelce zakrvácený spoďáry je představa, která asi nikoho moc neláká. Na to všechno je potřeba myslet. Nicméně, stejně jako se řada z nás popasovala s pokaděnejma látkovejma plínama, dá se s trochou předvídavé logistiky zvládnout i tohle. Záleží na tom, jestli se vám do toho chce.

Použité kalhotky vymácháte ve vlažné vodě a následně normálně vyperete. Tady se mohou skrývat další balvany úrazu. Ne pokaždé, jakmile kalhotky použijete, dáváte prát pračku. Takže po určitou dobu se vám buď někde hromadí neopláchnuté velmi krvavé spodky (což je fuj) nebo někde musí viset spodky opláchnuté a výrazně méně krvavé. I když vám samotným to může připadat v pohodě, je třeba ohlížet se na ostatní členy domácnosti. Můj muž by takovou několikadenní výzdobu koupelny 12x do roka rozhodně neskousl. Mým jediným štěstím je, že prádlo sušíme v technické místnosti ve sklepě, kde je ochoten to tolerovat.

Řadě lidí přijde nechutný prát je s běžným prádlem. S tím já tedy problém nemám. Když vím, jaké kentusy občas strkám do pračky od dětí, několikero použitých kalhotek, které jsem předtím přemáchla ideálně s antibakteriálním mýdlem, mě nemůže rozházet. Je trochu škoda, že se nedají vyprat na víc, než na čtyřicet. Aspoň jednou za čas by mi nevadilo prohnat je teplotou vyšší, ale rozumím, že by to mohlo poškodit savou vrstvu.

Stejně tak by se neměly dávat do sušičky. A pokud je nedáte na topení, přes noc (krom parného léta) většinou uschnout nestihnou. I s tím je třeba počítat dopředu, když zvažujete, kolik jich vlastně na jeden cyklus potřebujete.

Cena – jo, je vyšší a těžko říct, jestli se to vzhledem k prostředkům ušetřeným za vložky a tampony vyplatí. Spíš ne. Záleží samozřejmě na tom, kolikatery si koupíte a jak dlouho vám vydrží. Uvažuju-li 200Kč za vložky/tampony na jeden cyklus, pak by mi kalhotky dosud koupené musely vydržet cca 3,5 roku, aby se cena srovnala. Přičemž výrobce uvádí, že vydrží 1-2 roky. Nicméně já jich vzhledem k častému obměňování v prvních dvou dnech menstruace nakoupila možná víc, než jiné zákaznice. Například si dokážu představit, že u slečny v pubertě se slabým krvácením bude návratnost výrazně vyšší.

Za mě se to vyplatí v tom smyslu, že nevytvářím jednorázový (nota bene biologický) odpad, který se rozkládá v řádech desítek až stovek (TVL!) let. Úplně teď slyším Lenku a její poučku, že ekologické musí být zároveň i ekonomické, jinak to nemá moc šancí na úspěch. Ale mě to i tak smysl dává. Bohužel se mi nepodařilo dohledat nic o ekologičnosti výroby a likvidaci/rozkladu samotných kalhotek. Ale i kdyby to bylo s vložkami srovnatelné, pořád jsou to jedny kalhotky proti balíku vložek (a jen máloco z běžného odpadu domácností je tak hnusný, jako použitá menstruační vložka).

Ještě k té výdrži – na tu jsem sama ohromně zvědavá. Zatím mají za sebou 7 cyklů, přičemž některé jsem za měsíc použila jednou, něktreré dvakrát. Netuším samozřejmě které kolikrát, ale řekněme, že v průměru jsou prané cca 10x. Drtivá většina vypadá stejně jako, když jsem je koupila. Ale jedny jsou na tom z neznámého důvodu hůř. Je evidentní, že pocházejí z nějaké jiné výrobní várky, protože mají i jiný design potisku s údaji o velikosti a instrukcemi na praní. Po těch cca 10 vypráních z nich lezou gumičky a nitky ve švech. Netuším, kde se stala chyba – jestli se někde zašprcly v pračce, je to prostě vadný kus nebo se něco změnilo v samotné technologii. Faktem je, že jsou (zatím) jediné. Odhaduju, že ty cca 2 roky by většina vydržet mohla.

Co bylo víc než milé, je přístup e-shopu. Samotný nákup zcela bez problémů. Rychle objednáte, během několika málo dnů máte doma. Na dotazy reagují rychle a k věci. Když se stalo, že mi jedny kalhotky přišly jiné, než jsem si objednala (krabička byla správná, ale obsah jiný), okamžitě poté, co jsem se ozvala, dřív než jsem je stihla poslat zpátky, přišel i s omluvou objednaný kus. Jelikož jsem lenoch líná a zpětné odeslání mi chvíli trvalo, došlo na druhé straně k drobným zmatkům a nakonec u mě skončily jedny kalhotky navíc, za které jsem nezaplatila, a které mi následně byly velkoryse ponechány jako omluva za způsobené příkoří.

Čímž se dostávám k tomu, že pokud byste je některá chtěla, stačí si o ně napsat do komentářů. Pokud by vás čirou náhodou bylo víc, pak kdo dřív přijde, ten dřív mele. Jsou to tyto, velikost XL. Samozřejmě nepoužité, pouze vybalené a opět zabalené v originál krabičce. Tak neváhejte a pište.

A pokud byste uvažovaly o nákupu, pak tady je odkaz, který vám po kliknutí vygeneruje kód na 20% slevu (dostala jsem ho za nákup). Teď mě napadá, že si nejsem úplně jistá, jestli to bude fungovat opakovaně nebo zas jen pro první z vás. Zkuste a dejte vědět.

Ufff, myslím, že jsem téma (i sebe) vyčerpala, ale pokud byste měl někdo dotaz, klidně pište. Pokud budu vědět, ráda odpovím.

Máte s nimi už někdo zkušenost?

Příspěvek byl publikován v rubrice Když dělám chytrou. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Menstruační kalhotky

 1. lchoch napsal:

  Děkuji za recenzi (dokonce i vtipnou), zrovna minulý měsíc jsem taky objednala, nicméně budu měnit střih – ty, co mám, mi nesedí. Takže sleva se bude hodit;-) Kalíšek mi nějak přestal vyhovovat (nehody, nekomfort při nošení, přitom vše stejné jako v době, kdy jsem na něj nedala dopustit), takže používám eko tampóny a jištění kalhotkami mi přijde jako super věc. Menstruaci zdar!

  • Alinka napsal:

   Leni, děkuju. Zaujaly mě ty eko tampony. Můžu se zeptat na podrobnosti?

   • lchoch napsal:

    Možná jsem se špatně vyjádřila – používám tampony z biobavlny bez bělidel apod. – zn. Naty, Organyc, teď už je dělá i Ria a Tampax (ty mě pobavily, protože sice eko, ale každý má plastový aplikátor):-) Nicméně trochu se mi “stýská “po struktuře standardního o.b. tamponu, ten mi byl nejpříjemnější. Takže občas zahřeším a použiju ty:-) Doufám, že to nětou chlapi:-)

    • Alinka napsal:

     Jasně, rozumím ;). Dík za vysvětlení. Zkusím se po nich podívat.
     Jinak třeba ty plastové aplikátory u Tampaxu nechápu. Mě aplikátor jako takový vyhovuje a přijde to mi hygieničtější a pohodlnější než bez něj a Tampax i kdysi míval takové nenápadné papírové, ale pak přišli s těmi plastovými a to jsem tedy fakt nepochopila :(((. Totální haluz.

 2. Psice napsal:

  Zhltáno, chystám se na ně už dlouho a pořád váhám. Taky mám špatnou zkušenost s kalíškem a menstruaci, o které první 3 dny vím opravdu hodně. Za mě otázka – když si s „nacucanýma“ kalhotkama sedneš, není z toho obsahu vlhký celý zadek? Asi ne, to bys zmínila, ale u mě je to třeba jeden z blockerů. Naopak použití jako jistící gaťky při používání mě nenapadlo a líbí se mi to mnohem víc než standardní tandem s vložkou. A ještě otázka, kolik jich je teda za tebe potřeba pro silnější menstruací, kdyby se praly každý den, ale nějakou dobu zabere sušení?

  • Alinka napsal:

   Obecně ta savá vrstva sama o sobě vydrží, skutečně neproteče skrz. Pokud protečou, tak ve chvíli, kdy skvrna dosáhne okrajů a proteče to kolem (vpodstatě stejný princip jako u vložky). Co do „nacucání“, tak udržej docela dost vzhledem k tloušťce. A povrch působí celkem dlouho suše. Je tam taková jakoby síťovina, která pustí vlhkost dovnitř, ale už ne moc ven. Pocit „vlhkýho zadku“ je právě ten moment, kdy je potřeba neprodleně vyměnit. Takže dokud plněj svojí funkci správně, vlhko necítíš. Ve chvíli, kdy přestanou stíhat, pak jo.
   Já mám 5x slabší a to vystačí na ty klidný dny v pohodě. Asi by stačily i 4x – jedny na den, jedny na noc. Tím pokryješ 48 hodin a mezitím to případně stihneš otočit s praním i sušením. Ty silnější mám momentálně 10x a musím ty 4-5 z prvního dne hned vyprat, aby mi zbyly na den třetí. Takže pokud bych byla extralíná, další zhruba 4x bych uživila. Za 24 hodin opravdu silné menstruace použiju 5-7 (těch pro silnou menstruaci, uvažuju samozřejmě den, kdy nepoužiju tampon).
   K nákupu rozhodně doporučuju využívat ty množstevní slevy, který mají, nebo slevový kupóny. Kupovat za plnou cenu jeden kus je nesmysl.
   A ještě bych k tomu doplnila, že rozhodně doporučuju zkusit to na pár kouscích, dřív, než člověk víc investuje.

 3. Martina napsal:

  Ahoj Alinko, moc díky za článek. Už o nich nějakou dobu uvažuju, nakopla mě už finálně před asi 3 týdny švagrová a teď jsi to dokončila Ty 🙂 Včera mi bylo líto, že jsem nestihla využít tu Tvou slevu (objektivní důvod – nemoc – mě nedonutil reagovat hned…), ale vtipný bylo, že mi právě švagrová večer psala, že má tutéž slevu od nějaké kamarádky (taky po nákupu) a dala mi ji, takže dobrý :))) Švagrová si to nemůže vynachválit a ona, která trpívala na ultra silnou menstruaci, to líčí ještě mnohem růžověji než Ty, jak je to super a spotřebu má o dost nižší (to píšu spíš třeba pro info pro ostatní, osobní zkušenost zatím nemám). Tak až „vstanu z polomrtvých“, objednám a jsem moc zvědavá!

  • Alinka napsal:

   Marti, odkaz na slevový kód by měl pořád fungovat. Nebylo to omezené na jeden den.
   Jinak doufám, že budou vyhovovat. Já jsem za ně fakt hrozně ráda.

 4. Martina napsal:

  Děkuji celkově za téma a za článek, brousím si na ně zuby, chystám se zakoupit, zatím mě tedy odrazovala cena. S kalíškem jsem se tedy také neskamarádila, ale už celkem dlouho jedu na látkových vložkách. A to klasické jednorázové vložky nesnáším, látkové jsou ale úplně něco jiného. Mají velkou variabilitu. První kousky jsem koupila před devíti lety, když jsem začala látkovat dceru a používám je dodnes. Zrovna nedávno jsem v době covidové jsem si pochvalovala, že nikdy nedojdou…Vyzkouším i kalhotky, myslím, že to bude dobrý doplněk do mé výbavy :-).

  • Alinka napsal:

   O látkových vložkách jsem taky uvažovala. Ale než jsem se k nim rozhoupala, přišly ty kalhotky. Možná by stálo za to nějaké pořídit. Můžu se zeptat na značku? Děkuju.

   • Martina napsal:

    Já mám vyzkoušené jen dvě. Alucha, to je sázka na jistotu, úžasně příjemné a kvalitní. A pak Anavy, ty jsem měla jako první a taky fajn. Doporučuji vyzkoušet nějakou sadu, třeba intimku, jednu s PUL a jednu s fleecem, každá má něco do sebe. Alucha Vám ušije sadu klidně na míru, Anavy zase mají praktické taštičky. Alucha má pěkně popsanou údržbu, je to fakt jednoduché. Já skladuji nasucho, třeba v PUL sáčku, max dva dny. Pak hodím do pračky na samostatné máchání. Po tom jsou vložky prakticky čisté. Potom přidám klidně ručníky nebo ložní prádlo a vyperu na 60, usuším a je to. Vybírám si záměrně černé nebo červené a růžové vložky, nepouští a fleky nejsou…

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s