Emzáci, 5G a pravda o covidu

Chci o tomhle napsat už nejmíň rok, ale vždycky se u toho strašně vytočím, tak jsem to furt odkládala. Pak jsem měla v úmyslu udělat jen takovou pidipoznámku pod čarou k minulýmu příspěvku. Mno a trochu se mi to vymklo.

To, že můj vztah s mamkou nikdy nebyl nijak zvlášť příkladný, jste asi už všichni pochopili. Nemá moc cenu rozebírat, čí je to vina a proč. Je to prostě fakt.

A tahle už tak dost blbá konstelace se ještě výrazně zhoršila v průběhu posledního zhruba roku a půl. Máma totiž propadla konspiračním teoriím. Absolutně a pravděpodobně nezvratně.

Veškerý normální media jsou pro ni nedůvěryhodný – buď jsou podplacený (rozuměj jsou součástí světovýho spiknutí) a nebo tomu nerozuměj. (Tenhle tah mi mimochodem na celých těch konspiracích přijde nejgeniálnější. Jakmile totiž vyřadíte ze hry zdroje, pro něž platí aspoň nějaký pravidla, novinářský kodexy a která nesou alespoň nějakou zodpovědnost za to, co vypustěj, je už cokoli dalšího zbytečný. Můžete jít na bambilion přednášek o kritickým myšlení a návodech jak poznat dezinformace, může vám někdo do zblbnutí předkládat důkazy o tom, že něco není a nemůže být pravda. Cokoli dokážete smést ze stolu s odůvodněním, že „tomuhle“ se přece nedá věřit. Komunisti nám taky lhali a teď se v tom jen pokračuje.)

Drtivou většinu informací čerpá z Facebooku, ale i dalších prapodivnejch stránek, na který jí dost často upozorňujou hlavně dvě kamarádky – první z nich přednáší na jedné z předních francouzských univerzit, druhá je překladatelka plynně hovořící 8 jazyky. Sama máma je vysokoškolsky vzdělaná. Takže ne, o IQ to není.

Vždycky měla blízko k záhadám a ezo věcem. Ale to, čím prochází teď, je úplně přes čáru. (A mě to jen utvrzuje v názoru, že ezo je sbírka pošuků, kteří se dřív nebo pozdějc musej dostat mimo realitu. V přednášce Josefa Šlerky – odkaz níže – se dozvíte, proč nejsem zas tak daleko od pravdy.)

Pochopitelně pak obhajuje cokoli, co je antisystémový, ať je to sebevětší pitomost. Hlavně když je v opozici. Proti nám, proti státu, proti všem. Ona, která na rozdíl od nás zná „pravdu“.

Že se něco děje, nám poprvé došlo asi před dvěma lety, kdy na mého muže nastoupila s dotazem, co si myslí o těch 5G sítích. Jestli teda má mít strach nebo ne. Můj manžel je jedním z lidí, kteří (nejen) 5G síť pro jednoho z českých operátorů staví, takže si troufám tvrdit, že o problematice něco málo ví. Přestože ji opravdu nemá rád, víc než hodinu s ní seděl, popisoval rozdíly mezi jednotlivými Géčky, vysvětloval fyzikální zákony, trpělivě odpovídal na její dotazy, na pravou míru uváděl nepravdy a zavádějící tvrzení v článcích, který mu předkládala (například, že po zavedení 5G nemohla obyvatele v Horní Dolní začít bolet hlava, protože v Horní Dolní zatím žádnou 5G síť nemají ani naplánovanou, natož postavenou a funkční, apod.) a vůbec se všemožně snažil rozptýlit její strachy a pochyby.

Po té hodině se mamka zadumala a vypálila: „Ale ty tomu evidentně nerozumíš, vždyť to přece lidem vaří krev!“ (Můj muž se v bezprostřední blízkosti nejrůznějších antén s poměrně vysokým výkonem pohybuje přes dvacet let a krev se mu zatím ušima nevykouřila.) Načež nelenila a koupila si hned dvě rušičky negativních vlivů 5G a jiných sítí, které zaručeně vyčistí vzduch i vaši duši. Za 15 tisíc. Každou! Asi nemusím říkat, že když muž jednu z nich zběžně rozebral, zjistil, že to je obyčejná barevná lampa a 5G síť v jejím okolí samozřejmě zcela normálně funguje. Tehdy nad ní definitivně zlomil hůl.

Mně to trvalo o dost dýl. První byla strašlivá hádka asi před rokem a půl, kdy se tu začal rozmáhat QAnon. Ona věřila naprosto všemu, protože jí to dávalo smysl. Oslavovala Trumpa a Putina jako vševědoucí (budoucí) zachránce světa, kteří patří k vyvoleným, neboť prozřeli a bojují s temnými silami zla. Jakože fakt. Strašně se tehdy divila, že o tom nic nevím, když už to přece ví celej svět! Jen já jsem tak strašně zabedněná, že mě vůbec nezajímá, co se kolem mě děje. (Zkusila jsem se pak ptát lidí ve svým okolí, jestli o QAnonu někdy slyšeli a všichni do jednoho neměli nejmenší tušení, o co jde. To jen k tomu „celýmu světu“, který v jejím případě tvořila bublina několika pošahaných skupin na FB.) Tehdy jsem na ni ječela jako smyslů zbavená, že se naprosto zbláznila. Ona se mi jen vysmívala do obličeje a prorokovala něco v tom smyslu, že se jí jednou ještě omluvím.

V té době s ní podobný a asi ještě horší výstup absolvoval i můj švagr poté, co neteři zcela vážně vyprávěla o černých vlacích (jak se později ukázalo, měla na mysli soupravy LEO Expresu), které ve velkém vyvážejí mimozemšťany z podzemí. Byl na ni tehdy hodně sprostý. Nehnulo to s ní. On byl jen zaslepený nevědoucí chudáček, ona naopak pochopila svět v celé jeho složitosti. Jak jinak taky.

Pak přišel covid. A to už skončila definitivně mimo veškerý rozumný uvažování. (Prosím vás, aby bylo jasno – jo, jsem zastáncem roušek a očkování – tuhle jsme na tohle téma s Lenkou vedly dost výživnou debatu, kterou jsme ani nedokončily – ale respektuju, pokud má někdo jinej názor. Chápu lidi, kteří k očkování mají výhrady. Chápu i ty, kteří se slušně stavěli proti rouškám a jistému omezení osobní svobody, které jsme zažívali. Ale tohle je uplně jinej level.) To, že v rouškách se skrývají sledovací zařízení a že se svými přítelkyněmi zcela vážně řešila „jak to z toho vyndat“, se mi s odstupem času zdá spíš úsměvný.

Ale když zjistila, že jsme se nechali očkovat, dostala nefalšovanou panickou ataku, kdy mi mezi záchvaty hysterického pláče udělala dvouhodinovou přednášku o tom, jak mi momentálně v krvi kolují tři druhy botů, jejichž jediným a společným úkolem je zprostředkovat přes mé tělo jakýsi portál do vzdálené dimenze pro temné bytosti, se kterými vědoucí tohoto světa vedou nepřetržitou válku už přes 2000 let. Jen díky těmto osvícencům, nás dosud nepohltila temnota. A já, ovčan s vymytým mozkem, jim to teď takhle pos.ru! (Asi si zvládnete i bez velkýho přemejšlení tipnout, kdo všechno k těmhle bojovníkům světla patří.)

Jo, a taky mi hned cpala kapky, který ale tyhle účinky naštěstí dokážou spolehlivě zneutralizovat. Byly prý opravdu hodně, hodně! drahý, to jo, ale to přece v takovýhle zoufalý situaci nehraje roli. Ona totiž tak nějak předpokládala, že budem takhle pitomí, a radši je nakoupila ve větším množství. Ne, fakt si nedělám srandu. Začali jsme si od tý doby dávat velkej pozor, co v její blízkosti jíme nebo pijeme.

Asi nemá smysl vypisovat všechno čemu věří, ale jsou to tak absurdní tvrzení, že ji v návalu naděje občas podezřívám, že si z nás prostě jen dělá srandu.

Už to není o tom, že já jsem nezvedenej spratek a ona nedoceněná matka. Už spolu v podstatě nemluvíme, protože není o čem. Jakýkoli složitejší téma by znamenalo hádku o otázkce života, vesmíru a vůbec. Veškerá naše komunikace se omezuje na banální zprávy, u kterých nemusíte zastávat žádnej názor. Po pár zcela bezúspěšných pokusech jsme se se sestrou přestaly snažit ji o něčem přesvědčovat.

Po dost dlouhým pátrání po tom „proč“ asi chápu, co jí tyhle zkazky dávají. Pocit nadřazenosti (protože ona patří k té hrstce osvícených, kteří vědí) a pocit naděje (všechno se děje z nějakýho vyššího důvodu, kterej normální smrtelník nedohlídne), takže všechno určitě dobře dopadne. Mocnosti světla nás ochrání před tmou.

Je to šílený a nejde to vůbec zastavit, protože ona žije na úplně jiný planetě. Ve vesmíru, který ovládají tajemný bratrstva, mimozemšťani a bytosti pravdy. Kde lidi dávno žijou na Marsu a veškerý náš život řídí galaktická rada a federace. Kde válka na Ukrajině vypukla proto, že na jejím území se nachází ztracená archa, která vlastně vůbec není archou, ale kosmickou lodí, o jejíž získání teď soupeří Rusko a USA. (Nenechte se zmást, tohle opravdu NENÍ! autorská nadsázka, abych vás jakože pobavila.) Ve vesmíru, kde Země klidně může být placka, krychle nebo dost možná jen zrnko prachu na krunýři Velké A’Tiun.

A tam já se prostě nedostanu.

o o O o o

Koho by téma konspiračních teorií a dezinformací zajímalo, doporučuju následující zdroje jako úplný základ:

Podcast Saši Alvarové a Josefa Holého Kanárci v síti (ideálně odposlouchat chronologicky od začátku)

Pokud byste chtěli vědět víc o QAnonu, zkuste dokument HBO Q: V oku bouře

Fungování algoritmů na sociálních sítích celkem dobře ilustruje Social dilema

Základní factchecking (a zároveň ukázka toho, co všechno se mezi lidma šíří a čemu opravdu někdo věří):

hoax.cz

Manipulatori.cz

Fakticke.Info

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Poznámky na okraji. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Emzáci, 5G a pravda o covidu

  1. awlenka napsal:

    Tak to je fakt něco… nevím, co napsat povzbudivého. 😦 Je to fakt hrozný, když něco takového rozděluje rodinu. U nás v tomhle směru (ale k emzákům se ještě nedostal) jede můj táta, ale mluvit se s ním dá, když se člověk něčemu raději vyhne. Jinak hlavní věc, která mě na tomhle fascinuje, je to, jaké skupiny se v těhle konspiracích potkaly. Jedna moje známá – studovaná levicová feministka – sdílela během covidu stejné odkazy jako pravicoví katolíci (což je vlastně moje nejbližší soc. bublina) nebo ti, kteří věří v židozednářské spiknutí. Teďko zas většina z nich fandí Putinovi a hejtují Ukrajinu. Mně je z toho nějak úplně špatně, když to píšu. Je to asi z té bezmoci, protože tyhle teorie jsou takové samovysvětlující se, že když na ně člověk přistoupí, tak jsou jakékoli jiné informace jen součást spiknutí. Díky za článek a za odkazy.

  2. Psice napsal:

    Ty bláho. Celkem to potvrzuje tezi, že konspiračky jsou druh náboženství a stejně jako víra v Boha nejdou vyvrátit racionálními argumenty. Tím samozřejmě nechci snižovat jakékoliv náboženství, jenže tohle je dost brutální sekta. Archy, černý mimozemský vlaky a ještírci jsou ještě celkem k popukání (chápu, že ne pro členy rodiny dotyčného osvícence), jakmile jde o zdraví v případě očkování, už jde stranou i ten hořkej úsměv. Já bych z podobných střetů zešílela. Vždycky si myslím, že bude snadný uhájit převahu snadno doložitelných logických argumentů a zachovat klid, ale v tomhle případě je to mindfuck jak blázen. Nejspíš se s tím nedá udělat nic, maximálně se domluvit na tom, že tyhle témata nemá smysl vytahovat. Pamatuju se, že kdysi dávno v devadesátkách máma chodila na nějaký šílený ezo semináře, což byl teda taky klub elit (a zlomených srdcí). Tenkrát jsem byla navíc v pubertě a vůbec jsem ty máminy moudra nedávala. Naštěstí z toho časem vyvázla (až na účty za předražený spirály) bez další újmy.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s