Tipy na vánoční dárky pro děti – knížky

(Sliby chyby. Takže samozřejmě na poslední chvíli, ale třeba ještě někomu něco cvrkne v knihkupectví do nosu.)

Jsem knížkový maniak, což ostatně víte. Už dávno mě opustilo nakupování oblečení, kosmetiky a dalších věcí, ale za knížky jsem pořád schopná utratit opravdu velké peníze. A zvlášť za ty dětské, protože ty jsou často prostě boží. Naštěstí u nás nic nezůstává ležet ladem, protože děti mají už od malička značnou spotřebu. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že co do kvality jsou mezi knihami pro děti stejně propastné rozdíly, jako mezi těmi pro dospělé, a že opravdu není potřeba pořizovat fakt všechno, co kde kdo pochválí.

Většinou procházím kamenná knihkupectví, kde si knížky prohlížím, osahávám a očuchávám a pak nakupuju přes internet. Ušetřím tak nemalé peníze. (Mimochodem, víte, že na českém knižním trhu jde až 60%!!! z ceny knihy na její distribuci? Schválně zkusíte si tipnout, kolik % jde autorovi?)

Hodně přes net nakupuju v antikvariátech. Pokud vám nevadí použité knihy nebo sháníte nějaké starší a dlouho nově nevydané knížky, pak rozhodně doporučuju stránku Můj antikvariát, která sdružuje databáze řady antikvariátů po celé republice. Pouze jednou se mi zatím stalo, že jsem tam konkrétní knihu nenašla (ale stačilo hledání s odstupem pár týdnů několikrát zopakovat a nakonec se objevila). A dětem už jsem tímhle způsobem pořídila drtivou většinu knih ze svého dětství.

Ale k těm tipům – nejradši bych vám vypsala celou knihovničku, ale omezím se jen na to, co u nás frčí nejvíc a stále dokola, přičemž se úmyslně vyhýbám klasice (knihy Astrid Lindgren, Bohumila Říhy nebo Eduarda Petišky byly nej už před 35 lety a zůstávají jimi dodnes – jak zvláštní je číst je znovu dospělýma očima) i tomu, co vychvalují všichni ostatní (všechny ty Šmalcovy abecedy, Mapy a Doktorové Rackové jsou sice super a moje děti je mají upřímně rády, ale už jste je na blozích viděly asi tak 100x). Čím to asi bude, že všechny blogomatky vychvalují v jeden moment vždycky to samé? 😉

Rozšiřování slovní zásoby od Ester Staré miluje hlavně Barunka. Žvanda a Melivo a Povíš mi to? jsou její absolutně nejoblíbenější knížky vůbec. Obě spojují úžasné hrátky se slovy, vtipné ilustrace Milana Starého a fakt, že už jsme je přečetli asi tak 250x. Ale od téhle autorky můžete sáhnout po čemkoli a bude to dobrý.

Malý princ – obrázková kniha. Tenhle příběh asi netřeba představovat, ale viděli jste už verzi s rozkládacími obrázky? Kniha je obří (formát A4 a velmi tlustá a těžká), ale téměř na každé stránce najdete pop-up/pohyblivý obrázek. Dlouho jsme si ji jen prohlíželi. Dneska už i čteme a hlavně Matyáš ji má moc rád.

Knížky Pavla Čecha u nás nemůžou chybět. Máme O čertovi, Dobrodružství pavouka Čendy a Listonoš vítr. Ale četli jsme i O zahradě nebo Přání z cyklu Dobrodružství Rychlé Veverky. A všechny stojí za to. Jedno veliké áááááách.

Cokoli od Svojtky z edice Podívej se pod obrázek. U nás doma se zabydlely především knížky z řady pro starší děti Jak věci fungují, Obrazový atlas světa, Lodě a Druhá světová válka (asi nemusím psát, které z mých dětí je preferuje, že?). Ale četli jsme jich výrazně víc půjčených z knihovny. Přičemž specifikace „pro starší“ může být trochu zavádějící. Máte-li doma encyklopedofila (jako já) můžete mu je s klidem pořídit už od čtyř-pěti let.

Další Barunčina velmi oblíbená Hide and eeek! něco jako hravé knížky Hervé Tullet, které asi budete znát. Krom knihy samotné potřebujete tmu a baterku. A pak se začnou dít věci.

A ještě jedna – vlastně dvě, které už jsme přečetli několikrát – Chaloupka na vršku. i její pokračování. Děti obecně mají moc rády edici Večerníček a vůbec jim nevadí, že příběhy mají i nakoukané. Spíš naopak. A tyhle knížky jsou tak krásně udělané, že mě kolikrát samotnou dojímají.

A co najdou pod stromečkem? Kromě další (velké) várky knížek z antiku taky Hravouku, ke které milují hru na tabletu (a dokud jsem nekoupila před týdnem knížku, vůbec jsem si tyhle dvě věci nespojila). A pak úplnou novinku – Neboj, neboj – Velká kniha o strachu, na kterou jsem sama moc zvědavá.

Nějakým záhadným omylem mi doteď unikaly knížky Petra Síse. Máte od něj někdo něco? A líbí? A nějaké další tipy na dětskou literaturu? Sem s nimi ;).

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak je zabavit, Zápisky laskavého čtenáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Tipy na vánoční dárky pro děti – knížky

 1. E. napsal:

  Alinko, od Síse máme Zeď a Starry Messenger (obě jsem kupovala pro sebe ještě před dětmi a čekám, až do nich dorostou, zatím je nijak nezaujaly), ale Sís ilustroval moc milou knížku Šťastný skřítek a ta už je věkově adekvátní, doporučuju. Když zapátrám v paměti, k čemu se u nás nejvíc vrací – Velké putování Vlase a Brady znáte? Pak Pampe a Šinka, Městečko Mamoko, nenápadná Tamarín a pomeranč, Jak byl Fiškus malý a ztratil se…
  A z nových objevů třeba Malostranská psí zima, Na svačinu přišel tygr, Mimi a Líza.
  A oblíbené encyklopedie: Velká dětská encyklopedie (ještě po mně:)) http://www.detskybazaronline.cz/knihy-casopisy-filmy/velka-detska-encyklopedie-2507.html, Děti jako já https://www.databazeknih.cz/knihy/deti-jako-ja-jedinecna-oslava-deti-z-celeho-sveta-286137.

 2. Lenka napsal:

  Nevím, jestli jsem ti to už psala, ale znáte edici Už vím proč od Albatrosu? Máme z ní snad skoro všechny knížky, je skvělá, řekla bych, že lepší než všechny „okýnkové“ od Svojtky, co jsem zatím viděla…
  http://www.albatros.cz/vydali-jsme/?tx_odbooks%5Bedition%5D=U%C5%BE%20v%C3%ADm%20pro%C4%8D%3F&cHash=10b7af8f874f08c1662f1dbc0d7ef957

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s