Kouzlo výchovy přirozenými důsledky

Na moderních rodičovských přístupech je fascinující, jak teoreticky dávají perfektní smysl, zatímco prakticky v konkrétních případech často fatálně selhávají.

Třeba si vezměme tak zvané „efektivní rodičovství“, tedy výchova přirozenými důsledky.

Základní myšlenka zní, že necháme na dítě dopadat důsledky jeho vlatsních činů, aby díky nim samo přišlo na to, nakolik je jeho chování (ne)přijatelné.

To zní přinejmenším rozumně.

Pomiňme teď extrémní případy, kdy necháte dítě vypít louh (o což se pokoušel Matyáš) nebo sjíždět schody do zatáčky po břiše hlavou napřed (nutně potřebovala vyzkoušet Barunka) a čekáte, co se stane. V daných případech by totiž za efektivní bylo lze považovat tak maximálně fyzickou likvidaci potomstva.

Nicméně mé děti mne učí, že ani v těch případech, které příručky výslovně uvádějí, to nemám s vírou v jejich výchovný potenciál příliš přehánět.

 • Tak například když si ani po třechtisícíchpětistechosmdesátidevíti upozorněních nepřestali utírat pusu do rukávu, nutila jsem je trička ručně vyprat. Zjistili, že se jedná o ohromnou zábavu. Takže nejenže opakovaně zřídili koupelnu, ale den co den si schválně omatlávali oblečení co největším sajrajtem, aby ho pak večer mohli ručně prát.
 • Odmítne-li dítě sníst oběd, máte ho nechat hladovět až do svačiny. Nicméně jste to vy, kdo musí přetrpět, když se malý hysterik, jemuž momentálně došly veškeré zásoby cukru v těle, válí po zemi a vříská jak na lesy: „Umřu hlady a za to můžeš ty! Zlá matko!“ Mimochodem například v tramvaji má tahle scénka ještě větší grády.
 • Půjdou-li večer pozdě spát, nejenže vy přijdete o svůj klidný večer, ale ráno taháte z postele dvě zcela nespolupracující děti, které se s postupem dne mění v čím dál nerudnější stvoření, s nimiž je jakákoli kooperace či komunikace vyloučena. To ovšem nemění nic na tom, že váš výchovný experiment vyhodnotí jako skvělý nápad a neoddiskutovatelný precedens a opožděné večerky se od té doby dožadují s mnohem větším důrazem.
 • Bojoktuje-li se potomek česání a mytí vlasů, máte jeho postupně se rodící dredy zkrátka ignorovat. Otázkou ovšem zůstává, zda zvládnete odignorovat i učitelku ve školce, která vás opakovaně upozorňuje, že se dítě „nějak podezřele často drbe na hlavě“.
 • Necháte jim volnou ruku, aby si nalili sirupu, kolik uznají za vhodné, přičemž naivně spoléháte na fakt, že disponují standardní sadou chuťových pohárků, a tudíž zcela jistě pochopí, že přeslazené se to nedá pít. Ujišťuji vás, že mé děti dospěly k jednoznačnému závěru, že šťáva s vodou v poměru 1:1 (a vyšším) se rozhodně! pít dá. Stejně jako je možné sníst tři tabulky čokolády či hrst bláta.
 • Necháte-li nepořádek v jejich pokoji přerůst do olbřímích rozměrů s tím, že jim přece musí začít vadit, dosáhnete tím leda toho, že po pár dnech nejdou otevřít dveře, hračky pomalu ale jistě expandují do dalších místností a celým bytem se šíří velice podezřelý puch.
 • Snažíte-li se přinutit batole, aby se zvedlo k odchodu tím, že sami začnete odcházet, nejenže vás nenásleduje, ale vesele zamává a od té chvíle vás i okázale ignoruje. Abyste nebyli za úplného blbce, schováte se za rohem a nenápadných vykukováním se pokoušíte odhalit, jestli se na stavu věci nic nezměnilo. Po půl hodině vám dojde trpělivost a frustrovaní z toho, že svému potomkovi absolutně nechybíte, ho čapnete a domů odvlečete (řvoucího samozřejmě).
 • Zmaluje-li se dítě lihovkou tak, že vypadá jak svůj vlastní avatar, poradí vám příručka nechat ho tak. Zatímco malému „Franzovi“ je zvýšená pozornost lidí v obchodě či pozvednuté obočí pediatričky ukradené, vy moc dobře víte, že na nálepku „Matka roku“ tentokrát rozhodně nárok nemáte.

A tak dále.

Ale víte co? Když nad tím tak přemýšlím, musím uznat, že na tom přeci jen něco bude. V opačném gardu to totiž docela funguje. Přirozenými důsledky mi mé děti vštípily například, že:

 • Pořídit si můžete BUĎ bílou sedačku NEBO děti. Nikdy obojí naráz.
 • Přikurtovat asi roční Barunku do dětské židličky byl holý nesmysl. To, co následovalo, už bych si nechtěla nikdy zopakovat.
 • Že před nimi není radno mluvit sprostě, jsme zajisté všichni pochopili hned napoprvé.
 • Děti jsou sice ze své podstaty nevinné, láskyplné a dobré, nicméně některé sourozenecké potyčky prostě mají potenciál přerůst v ultimátní zápas v případě, že je včas neukončíte.
 • Nápisy „Udržujte z dosahu dětí!“ na některých typech výrobků skutečně mají své opodstatnění.
 • V našem bytě neexistuje žádná „tajná“ skrýš na sladkosti (a v Barunčině případě i na šminky), byť by byl sebevětší.
 • Čím později jde rodič spát, tím dříve dítě vstává.
 • 5 vteřin. Přesně tak dlouhá nepozornost ze strany rodiče stačí k tomu, aby potomek něco rozbil, popřípadě se ztratil.
 • Chcete-li zajistit, aby si děti soustředěně hrály, je třeba mít v nejbližším časovém horizontu naplánovanou důležitou akci, kam se v žádném případě nesmí přijít pozdě.
 • Chcete-li naopak, aby vám nejpozději do 20 vteřin věnovaly plnou a neochabující pozornost, posaďte se co nejdál od nich s knihou a čerstvě uvařenou kávou. Manželský sex je další vhodná alternativa.

Čímž se tedy dostáváme k neméně oblíbené poučce dětské výchovy posledních let. Totiž že my se toho  prostřednictvím svých dětí můžeme o životě dozvědět výrazně víc, než by se nám kdy bývalo podařilo bez nich.

Já tedy rozhodně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Kouzlo výchovy přirozenými důsledky

 1. Psice napsal:

  No jasne! Moje oblibena poucka jeste je, nechat decko obleknout dle vlastniho uvazeni a vkusu a nenutit mu svuj nazor na rocni obdobi a subjektivni vhodnou prilezitost. Vysledkem cehoz u nas byva, ze by sel Zmur ven do pul pasu nahy a Cicman odena jen v peti kapkach parfemu se susenkovou vuni a trpytkach.

 2. avespasseri napsal:

  A právě proto se pro mě stalo přirozeným důsledkem jediné „matka se naštve“ 🙂 A z toho nekouká nikdy nic příjemného – většinou různé zákazy, neochota, zamračenost atd. atd.

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s