Loď, ahoooooooj !!!

Šest lodí a Sázava mezi Týncem a Pikovicema.

Já pádlo v ruce po bezmála 16 letech, manžel i děti vůbec poprvé (raft na Labi se nepočítá).

Vyfasovali jsme prý nepotopitelnou loď. Ha, to zrovna! Už jen když jsme do kánoe všichni čtyři vlezli, ukázalo se, že máme velmi znepokojivý ponor, který auru nepotopitelnosti poněkud nahlodával.

Pár minut jsme věnovali usilovnému tréninku. Muž se snažil zapamatovat si zadácké povely, já se pokoušela je plnit a nedržkovat a děti měly úkol pouze jediný – nezabít nikoho pádlem. Všechno marný.

Ukázalo se, že v klidném lůně panenské přírody je takový rámus (významně k němu přispívaly naše ratolesti, viz dále), že svého kapitána stejně neslyším a je tedy úplně irelevantní, co po mě chce. Jako každý pořádný háček jsem si tedy pádlovala po svém a spoléhala na to, že zadák to nějak urve. Výsledkem byla jízda odhalující fakt, že Brownův pohyb není nutno omezovat pouze na mikroskopické částice.

Předpověď počasí slibovala 30 stupňů. Proto jsem původně připravené neopreny dětem nechala doma. Bylo sotva 20 a místy pršelo. Zima a mokro. Barunka dvě třetiny cesty drkotala zubama tak, že připomínala kastaněty.

Krom toho jsme neustále nabírali vodu. Vrchem a ke konci i spodem, jelikož se nám při sedmistémdvacátémtřetím úspěšném pokusu trefit každý kámen podařilo strhnout jednu z mnoha záplat, jimiž byl náš Titanic vyspraven. Poslední tři kilometry děti v podstatě jen vylejvaly.

Mezi loděma bez ustání poletoval tenisák jménem Pepa. Při jeho odchytu/odlovu co chvíli docházelo k větším či menším karambolům. Stejně tak hrozilo převržení v okamžiku, kdy potomstvo vidouc mezi mraky záblesk slunce, hupslo do vody na koupačku a následně se na hloubce pokoušelo vyhoupnout zpět do lodi.

Necvakli jsme se doopravdy ani jednou, ale málem asi tak 150x. Nejdramatičtejší okamžik nastal ve chvíli, kdy jsme drobným nedopatřením minuli šlajsnu. Jakože fakt! minuli. Nejmíň o dva metry a zůstali viset na šutru nahoře na koruně jezu, kde bylo jen otázkou (velmi krátkého) času, než nás voda stáhne a rozšvihá o kameny pod náma. Dvě minuty čiré hrůzy. Já hysterická, Buba vyděšená (protože matka hysterka), Matyáš nadšením zcela mimo sebe (protože konečně pořádný dobrodružství) a manžel s klidem a rozvahou nakonec všechno vyřešil (a dokonce na mě ani jednou nezařval, ať se zklidním). Chápete, proč toho chlapa miluju, že jo?

Děti celou cestu velmi hlasitě zpívaly – stále dokola všechny motivačky z tábora za poslední čtyři roky, We will rock you od Queenů (to, že oba znají slova jen k prvnímu verši jim vůbec nebránilo píseň reprodukovat v celé délce) a Skákal pes přes oves. Na jezech to Barunka ještě procítěně prokládala vlastním popěvkem: “Umřeme, umřeme!” a Matyáš si neustále pod vousy drmolil cosi o „volejnatém charakteru vodního toku“.

Mé chytré hodinky tvrdí, že úroveň stresu se mi po celých 17 kilometrů pohybovala okolo 95 bodů ze 100.

Kromě lehkého psychického traumatu a nezapomenutelných zážitků, jsem si odnesla ještě zadek odřený z mokrých plavek a vědomí, že ač to na začátku nevypadalo, jako tým zvládneme opravdu leccos.

Umíte si snad představit lépe strávené rodinné odpoledne?

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Loď, ahoooooooj !!!

  1. Psice napsal:

    My to plánujeme napřesrok, vezmu si z toho ponaučení ohledně šlasjny – já bych tam hádám byla jen ztuhlá hrůzou a v pravidelných intervalech vřeštěla hrůzou:) Naposled jsme s Emem byli na vodě ještě bezdětní, měli jsme pocit, že nám cvaknutí nehrozí ani jednou a přesto jsme se cvakli na poměrně klidným místě, mě uplavalo pádlo, za kterým jsem plavala jako tuleň Gaston při povodních, prostě všechno špatně:) Ale bylo to super!

    • Alinka napsal:

      Mno, tak já přesně byla ztuhlá hrůzou a ječela jsem jak siréna. Ale konec dobrý, všechno dobré. Podruhý na stejným úseku už bych se asi tolik nebála, ale adrenalin to je. To zas jako jo :).

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s