Hygge cesta do školy

„Hygge = najít něco výjimečného v každém okamžiku, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných všedních dnech, užívat si chvilky se svými blízkými a radovat se ze života – to se dá považovat za hygge.“
Wiki

o o O o o

„Vy nejezdíte do školy autem? Prosím tě a proč???“

Tuhle nechápavou reakci jsem za poslední rok a půl zažila asi tak stopadesátkrát. Připadám si trochu jako exot (přičemž mně osobně připadají jako exoti všichni, kdo naopak po městě s jednou z nejlépe fungujících MHD v Evropě, za každou cenu autem jezdí).

Takže prosím pěkně, ne. My opravdu až na výjimky nejezdíme do školy vzdálené 8km vzdušnou čarou autem. Má to hned několik důvodů:

 • Použít MHD je výrazně ekologičtější a levnější.
 • Nebaví mě hrát s ostatními rodiči před školou v úzké slepé ulici hry jako je „přetlačovaná“ nebo „zaparkuj podélně a nepřekážej“.
 • Časová úspora není vzhledem k přednostním pruhům pro autobus MHD zas až tak velká.
 • Nerada řídím.
 • Ale především, nechci, aby si děti zvykaly, že jim dělám taxikáře. Až vyrostou a nebudou potřebovat můj doprovod, nebude pro ně cestování představovat žádnou změnu.

Jistě, autem to je možná pohodlnější a za určitých okolností i rychlejší. Samozřejmě, ty dvě až čtyři hodiny denně, které strávím cestováním mezi domovem, školou, školkou, kroužky a občas i kanceláří by se daly využít jinak a je mi jasné, že si budu užívat, až je za dva tři roky nebudu muset absolvovat.

Nicméně do té doby se z toho nehodlám hroutit. Takže na řadu přichází ono magické hygge. Totiž, když už je třeba něco podstupovat, zařiďme se tak, aby se na to dalo těšit a/nebo jsme z toho měli dobrý pocit.

Cestujeme-li jinak než autem, pak děláme hlavně dvě věci:

 • Čteme. Společně s Matyášem si buď rovnou vozíme knížku (a často tak po cestě do školy zvládneme domácí úkoly ze čtení) nebo stačí wiki na telefonu. Za tu dobu už jsme se toho dozvěděli spoutu o zvířatech, dinosaurech, výzkumu Marsu, kosmické rychlosti, kolejových soupravách, telefonování, závodních speciálech a spoustě dalších důležitých věcí. Na zpáteční cestě se pak nořím mezi písmenka sama – díky cestám do/ze školy si tak každý den najdu spolehlivě alespoň chvíli na čtení.
 • Chodíme. Dospělý člověk by prý měl každý den ujít alespoň 10 tisíc kroků. Za minulý týden mám průměr 9 307 kroků na den. To jde. Tam, kde to není vyloženě opruz mezi auty, prostě chodím pěšky. Takže třeba většinou jdu rovnou 1,5km na metro než abych šla 350m na autobus, který by mě tam dovezl. Je to asi o 7 minut delší, ale mám ze sebe dobrý pocit, že se hýbu. A když se přemluvím, tak si to i „zaběhnu“ (uvozovky jsou zcela namístě, ale o tom zase někdy jindy). Abyste mi rozumněli, já rozhodně nejsem žádný sportovní nadšenec. Přílišný pohyb není nic, po čem bych nějak zásadně prahla. Ale na druhou stranu ono se to tady tak nějak samo nabízí. Naše děti jsou na tom s ochotou chodit dle aktuální nálady, únavy i skvrn na slunci různě. Nicméně jim přijde tak nějak přirozené, že po městě se spíš chodí než jezdí v autě.

A víte co? Když nad tím tak dumám, tak nejen že mi to cestování fakt nevadí, ale já se na něj doopravdy těším. Dánové by ze mě měli radost.

Jak to máte Vy? Vozíte děti do školky/školy/na kroužky? A jezdíte po městě autem?

PS: Jsem zvědavá, jak mi s tímhle nastavením zahýbá od září Barunka. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od svého bratra nevydrží v klidu sedět déle než 30 vteřin, není každodenní jízda autobusem tam a zpátky aktivita, která by ji naplňovala kdovíjakým nadšením. Možná to už tak hygge pohodička nebude. Dám vědět.

EDIT 1.2.2019: To je tak, když si kasám triko, že moje děti něco … Včera Barunka po zjištění, že do centra se s ní manžel hodlá vydat MHD namísto autem, ztropila takovou scénu, že z toho vyčerpáním usnula na dřevěné podlaze uprostřed pokoje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co přinesl den, Váš názor, Výchova a péče. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Hygge cesta do školy

 1. pismenkoh napsal:

  minulý týden v šatně školky: „Mami, všichni jezdí ze školky autem.“
  „Všichni možná ano, ale my ho ani jeden neumíme řídit, no tak jezdíme na kole.“
  „My jezdíme na kole, protože jsme hustý!“

  rozumím Ti 😉

 2. Sedmi napsal:

  Ehm… Dej vědět příští rok 🙂 já řídím ráda, i když po Praze to začíná být spíš za trest, hlavně parkování. A ten počet kroku je super, jsem tak na půlce.. Snažím se jezdit MHD když to stíhám, a pak si to i uziju, ale většinou nestíhám… Resp. stíhám, když jdu někam sama, jakmile mám vypravit sebe a tři potomky, už většinou ne…

 3. Sedmi napsal:

  Jo to u nás taky 🙂

  • avespasseri napsal:

   Mně baví jezdit autem od té doby, co máme lepší, a z auta se staly bedny na poslouchání Depešáků 🙂 Konečně tam slyším všechny ty zvukové vychytávky, o kterých fandové někdy tak nadšeně mluví!! Konečně u toho nečtu, nevařím, neuklízím a fakt si to užívám! Jinak po městě (v Brně) autem nejezdím. Zaprvé mám řidičák ještě na jméno za svobodna a naposledy jsem v něm seděla na chvíli před nějakým tím rokem, když manžel potřeboval někoho za volantem, když ho vytlačoval z garáže. Zadruhé jsem přehlídla při zkouškách náklaďák (při druhých) a při prvních ostatně taky 🙂 Zadruhé, když řidič řídí, nemůže si číst. Ani knížku, ani v mobilu. Zatřetí, když bych já řídila, nemohla bych si povídat s ostatními (buď věnuju pozornost řízení, nebo lidem v autě :-)) Jízdy vlakem ty 3 hodiny s dcerou byly odjakživa super. Buď spala v kočárku, nebo jsme si četli sluníčko, nebo jsme si každá něco četla. Auto je dobré jen za předpokladu, že musíme vést hodně věcí. Dary, vánoční cukroví, koloběžku apod. 🙂 A ano, dcera rozhodně těch ve 12 letech nemá problém jezdit si po městě MHD na kroužky sama. Auto by ji asi ještě řídit nenechali :-))))

Budu moc ráda, za veškeré Vaše náměty a připomínky

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s